Jak dziecko może uczestniczyć w wychowaniu psa?

Każde dziecko może uczestniczyć w podziale obowiązków. Im starsze tym może mieć ich więcej i coraz to bardziej odpowiedzialne. Nie tylko w uczestniczeniu w domowych pracach, ale także w opiece nad psem czy kotem. Zastanawiasz się jak Twoje dziecko może pomóc? Oto kilka rad.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Na początek wtajemniczmy dziecko gdzie jest psia toaleta, które zabawki nalezą do pieska i gdzie jest jego miseczka. Pokażmy dziecku co je szczeniak i jeśli chce to może łyżka rozdrobić karmę w misce.

Propozycja obowiązków dla dzieci przy opiece nad szczeniakiem

  1. Mycie zabawek
  2. Sprzątnie zabawek pieska
  3. Pomoc przy karmieniu
  4. Podawanie smakołyków
  5. Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa
  6. Mycie miseczek i nalewanie świeżej wody
  7. Wspólne leniuchowanie
  8. Nauka podstawowych komend
  9. Wspólna aktywność fizyczna


Kiedy dziecko jest już bardziej samodzielne i chodzi do szkoły może wyprowadzać pieska na spacer i sprzątać po nim odchody do specjalnych woreczków na kupy. Trzeba się jednak upewnić czy okolica jest bezpieczna i czy sąsiedzi nie maja groźnych psów na swoich posesjach oraz  czy nikt nie puszcza psów luzem. To bardzo ważne aby zanim zdecydujemy się na puszczenie dziecka samego sprawdzić wszystko możliwe scenariusze. Musimy mieć pewność, jak pies zachowuje się w sytuacjach stresujących oraz jak zareaguje na nie dziecko. Do naszych obowiązków należy także uczulić pociechę, aby nie pozwalała psu jeść niczego co spotka na swojej drodze. To z pewnością ważny obowiązek każdego opiekuna psa.


O tym, że pies stymuluje rozwój dziecka zarówno emocjonalny, jak i w kierunku rozmaitych aktywności wiemy już od dawna. Dowiedziono, że dzieci, które wychowują się z psem lub kotem są bardziej otwarte i łatwiej im podejmować wyzwania. Są także bardziej odpowiedzialne a nawet obserwuje się u nich mniej zachowań agresywnych. Często dzieci odkrywają swoje zainteresowania związane ze zwierzakami i próbują swoich sił na przykład treningami agility czy obedience. Taka wspólna aktywność z pewnością sprawi, że więź między dzieckiem a psem stanie się jeszcze silniejsza. Ciekawym zadaniem, w którym dobrze sprawdzi się pomoc dziecka jest nauka podstawowych komend. Nauczy to cierpliwości całej dwójki. 

Dziecko może, a nawet powinno mieć ważny wkład w wychowanie psa. Nasz czworonożny przyjaciel musi traktować dziecko z szacunkiem i słuchać jego komend. Nie możemy pozwolić, aby pies  podszczypywał i podgryzał dziecko, bo może traktować tak również inne osoby, które przyjeżdżają do naszego domu.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz