
Jak dziecko może uczestniczyć w wychowaniu psa?
Czas czytania: 2 min
Na początek wtajemniczmy dziecko gdzie jest psia toaleta, które zabawki nalezą do pieska i gdzie jest jego miseczka. Pokażmy dziecku co je szczeniak i jeśli chce to może łyżka rozdrobić karmę w misce.

Propozycja obowiązków dla dzieci przy opiece nad szczeniakiem
- Mycie zabawek
- Sprzątnie zabawek pieska
- Pomoc przy karmieniu
- Podawanie smakołyków
- Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa
- Mycie miseczek i nalewanie świeżej wody
- Wspólne leniuchowanie
- Nauka podstawowych komend
- Wspólna aktywność fizyczna

Kiedy dziecko jest już bardziej samodzielne i chodzi do szkoły może wyprowadzać pieska na spacer i sprzątać po nim odchody do specjalnych woreczków na kupy. Trzeba się jednak upewnić czy okolica jest bezpieczna i czy sąsiedzi nie maja groźnych psów na swoich posesjach oraz czy nikt nie puszcza psów luzem. To bardzo ważne aby zanim zdecydujemy się na puszczenie dziecka samego sprawdzić wszystko możliwe scenariusze. Musimy mieć pewność, jak pies zachowuje się w sytuacjach stresujących oraz jak zareaguje na nie dziecko. Do naszych obowiązków należy także uczulić pociechę, aby nie pozwalała psu jeść niczego co spotka na swojej drodze. To z pewnością ważny obowiązek każdego opiekuna psa.
O tym, że pies stymuluje rozwój dziecka zarówno emocjonalny, jak i w kierunku rozmaitych aktywności wiemy już od dawna. Dowiedziono, że dzieci, które wychowują się z psem lub kotem są bardziej otwarte i łatwiej im podejmować wyzwania. Są także bardziej odpowiedzialne a nawet obserwuje się u nich mniej zachowań agresywnych. Często dzieci odkrywają swoje zainteresowania związane ze zwierzakami i próbują swoich sił na przykład treningami agility czy obedience. Taka wspólna aktywność z pewnością sprawi, że więź między dzieckiem a psem stanie się jeszcze silniejsza. Ciekawym zadaniem, w którym dobrze sprawdzi się pomoc dziecka jest nauka podstawowych komend. Nauczy to cierpliwości całej dwójki.
Dziecko może, a nawet powinno mieć ważny wkład w wychowanie psa. Nasz czworonożny przyjaciel musi traktować dziecko z szacunkiem i słuchać jego komend. Nie możemy pozwolić, aby pies podszczypywał i podgryzał dziecko, bo może traktować tak również inne osoby, które przyjeżdżają do naszego domu.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj