Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety jak najwcześniej. Najlepiej, jeżeli nauka higieny rozpocznie się pomiędzy 4. a 12. tygodniem jego życia. Kociak uczy się wówczas odpowiednich nawyków, obserwując swoją mamę i zwykle niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Niestety, często zdarza się, że kocię nie ma możliwości nauczenia się, jak korzystać z kuwety od matki. Dzieje się tak, kiedy mały zwierzak zostaje od niej zbyt wcześnie odseparowany, lub kiedy kocia mama sama nie korzysta z kuwety (np. jest kotem wychodzącym lub bezdomnym). W takiej sytuacji to my będziemy odpowiedzialni za wyrobienie u kota odpowiednich nawyków związanych z higieną.
AUTOR: Anna Siennicka

Wybór kuwety

Jeżeli mamy pod opieką małego kociaka, który nie potrafi korzystać z kuwety, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Przede wszystkim – kuweta z niskim rantem. Kociak powinien być w stanie z łatwością do niej wejść i z niej wyjść. Nie mniej ważny jest rozmiar kuwety. Powinna być ona natyle szeroka by kot mógł się w niej swobodnie obrócić i być mniej więcej półtora razy dłuższa niż ciało dorosłego kota.Na początek najlepiej sprawdzają się kuwety odkryte (lub ze zdejmowaną górną częścią). Dopiero, kiedy kocię oswoi się z takim rodzajem, można wprowadzić do mieszkania kuwetę zakrytą. Pamiętajmy jednak, że nie możemy w wybranym momencie po prostu zastąpić jednej kuwety drugą. Kot może czuć się zdezorientowany i przestać załatwiać się w wyznaczonym miejscu. Jeżeli chcemy wprowadzić nową kuwetę, dostawiamy ją do obecnej. Dopiero, kiedy zauważymy, że kot z chęcią korzysta z nowej kuwety, możemy zrezygnować ze starej. Niezależnie od tego czy wybierzemy kuwetę otwartą czy zamkniętą ważne jest aby była ona stabilna, ustawiona na solidnym podłożu. Chwiejąca czy nawet przewracająca się kuweta skutecznie zniechęci kota do korzystania z niej.

Odpowiedni żwirek

Żwirek dla młodego kota powinien być jak najbardziej naturalny. Zrezygnujmy z wszelkich produktów zapachowych, czy żwirku silikonowego, który powoduje sporo hałasu (którego kociak mógłby się przestraszyć) i może kłuć w łapki. Pamiętajmy, że kuweta powinna być miejscem, w którym zwierzę ma czuć się komfortowo i bezpiecznie. Najlepszym wyborem będzie drobny żwirek bentonitowy lub drewniany – nie będą one drażnić węchu zwierzaka i nie podrażnią jego łapek. Ważna jest również grubość podłoża. Kot ma silną potrzebę zakopywania swoich odchodów, żeby swobodnie mógł to zrobić warstwa żwirku powinna mieć co najmniej 5 cm grubości.

Podstawa to podłoże

Dorosły kot, który dotychczas żył dziko, przyzwyczajony jest do załatwiania się na zupełnie innym podłożu niż żwirek. Początkowo, jeżeli widzimy, że kot nie korzysta z kuwety i nie akceptuje żwirku, wyłóżmy kuwetę gazetami, piaskiem, ziemią czy liśćmi. Dopiero, kiedy zwierzę zacznie załatwiać się do kuwety, zacznijmy stopniowo dosypywać do wybranego podłoża żwirku. Początkowo najlepiej, jeżeli będzie to żwirek drewniany lub bentonitowy.

Jeżeli pomimo naszych prób, kot nie chce korzystać z kuwety, wybierzmy się do weterynarza, ponieważ przyczyną jego zachowania może być choroba, np. zapalenie pęcherza.

Regularne czyszczenie

Nie chodzi wyłącznie o usuwanie nieczystości a o mycie całej kuwety. Jeżeli kot zaczyna załatwiać się w innych miejscach, choć do tej pory chętnie korzystał z kuwety może to oznaczać, że po prostu uznał swoją kuwetę za brudną.. Najważniejsze aby: usuwać nieczystości co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), regularnie myć całą kuwetę (nie rzadziej niż co 14 dni, w przypadku naturalnych żwirków bentonitowych lub drewnianych najlepiej raz w tygodniu). Dobrze do tego celu sprawdza się woda z roztworem octu lub delikatny, najlepiej bezzapachowy detergent (najlepiej nie używać płynów o zapachu cytrusów bądź lawedy – są to aromaty działające na koty odstraszająco)

Odpowiednie miejsce

Kuwetę należy ustawić w odpowiednim miejscu mieszkania. Ważne by:Znajdowała się ona z daleka od głośnych miejsc i głównych tras komunikacyjnych.

1. Znajdowała się w miejscu, do którego kot będzie miał łatwy dostęp.

2. Nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie misek z jedzeniem.

3. Nie znajdowała się w miejscu, w którym będzie przeszkadzała domownikom.

4. Jeżeli mieszkamy w wielopoziomowym domu lub mieszkaniu najlepiej umieścić jedną kuwetę na każdym piętrze

5. Pamiętajmy, że kuwety nie należy przestawiać w nowe miejsca – zwłaszcza w przypadku kota, który dopiero się z nią oswaja. Przemyślmy więc solidnie kwestię jej ulokowania w mieszkaniu, tak by nie zmieniać później podjętej decyzji.

Trening higieny

Kot, jako drapieżnik, instynktownie odczuwa potrzebę zakopywania swoich odchodów w piasku. Korzystanie z kuwety jest więc dla niego sposobem na realizowanie naturalnego zachowania. Wystarczy, że odrobinę pomożemy mu w zrozumieniu tego procesu. Kiedy kot po raz pierwszy trafi do naszego domu, pokażmy mu, gdzie znajduje się kuweta. Możemy delikatnie włożyć go do środka i podrapać palcem żwirek, aby pokazać mu, że w podłożu można kopać. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie robić tego na siłę, lub wtedy, gdy zwierzę jest zdenerwowane bądź wystraszone! Początkowo kot może załatwiać się w innych miejscach mieszkania – ważne, by nie karać go za to, a zastanowić się, dlaczego wybrał właśnie to miejsce. Być może jest ustronne i zaciszne? Jeżeli to możliwe, możemy przestawić tam kuwetę. Jeżeli nie, możemy zebrać chusteczką odchody kota i przenieść je do kuwety. Dzięki temu żwirek przesiąknie zapachem kota i sprawi, że będzie on chętniej z niego korzystał. Za każdym razem, kiedy kot załatwi się do kuwety, powinniśmy go pochwalić i nagrodzić.

Wybane dla Ciebie

Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.

czytaj

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?

czytaj

Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?

czytaj

Psie potrzeby

Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz