Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety jak najwcześniej. Najlepiej, jeżeli nauka higieny rozpocznie się pomiędzy 4. a 12. tygodniem jego życia. Kociak uczy się wówczas odpowiednich nawyków, obserwując swoją mamę i zwykle niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Niestety, często zdarza się, że kocię nie ma możliwości nauczenia się, jak korzystać z kuwety od matki. Dzieje się tak, kiedy mały zwierzak zostaje od niej zbyt wcześnie odseparowany, lub kiedy kocia mama sama nie korzysta z kuwety (np. jest kotem wychodzącym lub bezdomnym). W takiej sytuacji to my będziemy odpowiedzialni za wyrobienie u kota odpowiednich nawyków związanych z higieną.
AUTOR: Anna Siennicka

Wybór kuwety

Jeżeli mamy pod opieką małego kociaka, który nie potrafi korzystać z kuwety, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Przede wszystkim – kuweta z niskim rantem. Kociak powinien być w stanie z łatwością do niej wejść i z niej wyjść. Nie mniej ważny jest rozmiar kuwety. Powinna być ona natyle szeroka by kot mógł się w niej swobodnie obrócić i być mniej więcej półtora razy dłuższa niż ciało dorosłego kota.Na początek najlepiej sprawdzają się kuwety odkryte (lub ze zdejmowaną górną częścią). Dopiero, kiedy kocię oswoi się z takim rodzajem, można wprowadzić do mieszkania kuwetę zakrytą. Pamiętajmy jednak, że nie możemy w wybranym momencie po prostu zastąpić jednej kuwety drugą. Kot może czuć się zdezorientowany i przestać załatwiać się w wyznaczonym miejscu. Jeżeli chcemy wprowadzić nową kuwetę, dostawiamy ją do obecnej. Dopiero, kiedy zauważymy, że kot z chęcią korzysta z nowej kuwety, możemy zrezygnować ze starej. Niezależnie od tego czy wybierzemy kuwetę otwartą czy zamkniętą ważne jest aby była ona stabilna, ustawiona na solidnym podłożu. Chwiejąca czy nawet przewracająca się kuweta skutecznie zniechęci kota do korzystania z niej.

Odpowiedni żwirek

Żwirek dla młodego kota powinien być jak najbardziej naturalny. Zrezygnujmy z wszelkich produktów zapachowych, czy żwirku silikonowego, który powoduje sporo hałasu (którego kociak mógłby się przestraszyć) i może kłuć w łapki. Pamiętajmy, że kuweta powinna być miejscem, w którym zwierzę ma czuć się komfortowo i bezpiecznie. Najlepszym wyborem będzie drobny żwirek bentonitowy lub drewniany – nie będą one drażnić węchu zwierzaka i nie podrażnią jego łapek. Ważna jest również grubość podłoża. Kot ma silną potrzebę zakopywania swoich odchodów, żeby swobodnie mógł to zrobić warstwa żwirku powinna mieć co najmniej 5 cm grubości.

Podstawa to podłoże

Dorosły kot, który dotychczas żył dziko, przyzwyczajony jest do załatwiania się na zupełnie innym podłożu niż żwirek. Początkowo, jeżeli widzimy, że kot nie korzysta z kuwety i nie akceptuje żwirku, wyłóżmy kuwetę gazetami, piaskiem, ziemią czy liśćmi. Dopiero, kiedy zwierzę zacznie załatwiać się do kuwety, zacznijmy stopniowo dosypywać do wybranego podłoża żwirku. Początkowo najlepiej, jeżeli będzie to żwirek drewniany lub bentonitowy.

Jeżeli pomimo naszych prób, kot nie chce korzystać z kuwety, wybierzmy się do weterynarza, ponieważ przyczyną jego zachowania może być choroba, np. zapalenie pęcherza.

Regularne czyszczenie

Nie chodzi wyłącznie o usuwanie nieczystości a o mycie całej kuwety. Jeżeli kot zaczyna załatwiać się w innych miejscach, choć do tej pory chętnie korzystał z kuwety może to oznaczać, że po prostu uznał swoją kuwetę za brudną.. Najważniejsze aby: usuwać nieczystości co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), regularnie myć całą kuwetę (nie rzadziej niż co 14 dni, w przypadku naturalnych żwirków bentonitowych lub drewnianych najlepiej raz w tygodniu). Dobrze do tego celu sprawdza się woda z roztworem octu lub delikatny, najlepiej bezzapachowy detergent (najlepiej nie używać płynów o zapachu cytrusów bądź lawedy – są to aromaty działające na koty odstraszająco)

Odpowiednie miejsce

Kuwetę należy ustawić w odpowiednim miejscu mieszkania. Ważne by:Znajdowała się ona z daleka od głośnych miejsc i głównych tras komunikacyjnych.

1. Znajdowała się w miejscu, do którego kot będzie miał łatwy dostęp.

2. Nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie misek z jedzeniem.

3. Nie znajdowała się w miejscu, w którym będzie przeszkadzała domownikom.

4. Jeżeli mieszkamy w wielopoziomowym domu lub mieszkaniu najlepiej umieścić jedną kuwetę na każdym piętrze

5. Pamiętajmy, że kuwety nie należy przestawiać w nowe miejsca – zwłaszcza w przypadku kota, który dopiero się z nią oswaja. Przemyślmy więc solidnie kwestię jej ulokowania w mieszkaniu, tak by nie zmieniać później podjętej decyzji.

Trening higieny

Kot, jako drapieżnik, instynktownie odczuwa potrzebę zakopywania swoich odchodów w piasku. Korzystanie z kuwety jest więc dla niego sposobem na realizowanie naturalnego zachowania. Wystarczy, że odrobinę pomożemy mu w zrozumieniu tego procesu. Kiedy kot po raz pierwszy trafi do naszego domu, pokażmy mu, gdzie znajduje się kuweta. Możemy delikatnie włożyć go do środka i podrapać palcem żwirek, aby pokazać mu, że w podłożu można kopać. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie robić tego na siłę, lub wtedy, gdy zwierzę jest zdenerwowane bądź wystraszone! Początkowo kot może załatwiać się w innych miejscach mieszkania – ważne, by nie karać go za to, a zastanowić się, dlaczego wybrał właśnie to miejsce. Być może jest ustronne i zaciszne? Jeżeli to możliwe, możemy przestawić tam kuwetę. Jeżeli nie, możemy zebrać chusteczką odchody kota i przenieść je do kuwety. Dzięki temu żwirek przesiąknie zapachem kota i sprawi, że będzie on chętniej z niego korzystał. Za każdym razem, kiedy kot załatwi się do kuwety, powinniśmy go pochwalić i nagrodzić.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz