Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Na pewno każdy choć raz w życiu przekonał się na własnej skórze jak nie przyjemny wpływ na spacer ma pies, który ciągnie na smyczy. Bolą nas dłonie i stajemy się coraz bardziej nerwowi gdy przez dłuższy już czas próbujemy zapanować nad sytuacją ale nam się to nie udaje. Wtedy wiele osób ma dość i zwyczajnie się poddaje puszczając psa luzem przy każdej możliwej okazji lub unikając spacerów, wypuszczając psa do ogrodu lub na działkę by tam załatwił swoje potrzeby.
AUTOR: Karina Ubowska

Na pewno każdy choć raz w życiu przekonał się na własnej skórze jak nie przyjemny wpływ na spacer ma pies, który ciągnie na smyczy. Bolą nas dłonie i stajemy się coraz bardziej nerwowi gdy przez dłuższy już czas próbujemy zapanować nad sytuacją ale nam się to nie udaje. Wtedy wiele osób ma dość i zwyczajnie się poddaje puszczając psa luzem przy każdej możliwej okazji lub unikając spacerów, wypuszczając psa do ogrodu lub na działkę by tam załatwił swoje potrzeby. Choć nie wszystkie zostaną spełnione gdy pies nie ma możliwości eksploracji terenu, ten zna już bardzo dobrze i zwyczajnie zacznie się nudzić zamiast korzystać z możliwości obwąchania tylu polnych dróg, łąk czy lasów. W dzisiejszym artykule opowiem o przyczynach ciągnięcia na smyczy i jak przepracować ten temat z psem by wspólne spacery nie były przymusem tylko miłym elementem dnia codziennego.

Na początek warto zastanowić się z jakiego powodu pies może ciągnąć na smyczy. Ten problem bardzo często dotyczy szczeniąt i psów w młodym wieku, które jeszcze nie nauczyły się chodzenia na smyczy. Również psy po przejściach – odebrane ze złych warunków, zaniedbane i trzymane na łańcuchach, mogą mieć trudności aby spokojnie spacerować. Szczególnie pod wpływem skrajnych emocji jak strach czy ekscytacja mogą szarpać przed siebie pomimo tego, że obroża zaczyna sprawiać im dyskomfort w tej sytuacji. A dziać się tak może w pobliżu ludzi i miejsc z, którymi mają traumatyczne wspomnienia. Duży wpływ ma też rasa i charakter psa. Psy myśliwskie, które z natury są bardzo łowne to idealny przykład ponieważ sama posiadam dwie suczki w typie gończych. W porównaniu do pozostałych psów bardzo ciężko nad nimi zapanować gdy włącza się ich instynkt łowiecki. Jednak nie jest to coś co rujnuje nasze wyjścia ponieważ dzieje się to sporadycznie i przez krótki ułamek czasu. Sytuacja staje się znacznie poważniejsza gdy mówimy o takich epizodach na niemal każdym wyprowadzaniu na smyczy.

Metodę błędów na pewno wiele z Was już opanowało. Więc pora na kolejne próby i podjęcie się wyzwania by Wasz zwierzak już więcej nie miał ochoty na takie ekstremalne spacery.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz