
Jak pogodzić pracę w domu ze zwierzętami?
Czas czytania: 4 min

Jak pogodzić pracę w domu ze zwierzętami?
Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda typowy dzień Twojego zwierzaka? Co robi, gdy nie ma Cię w domu? Z pewnością nie raz o tym myślałeś, ale czy wiesz na pewno? Pracując w domu mamy okazję się o tym przekonać! Dlatego pierwszy krok jaki zaleciłabym Ci, to żebyś sprawdził jak wygląda typowy dzień Twojego zwierzaka. O jakich porach je, kiedy śpi, kiedy się bawi, kiedy korzysta z toalety. Oczywiście te wartości są zmienne, ale dobrze by było, żebyś miał chociaż trochę świadomość tego jak twój pupil spędza czas. Drugim punktem jest to, żebyś przyjrzał się temu jak TY spędzasz dzień. Zaskoczony? Zastanów się czy każdy Twój dzień wygląda tak samo? Co się w nim zmienia? Jakie godziny są przeznaczone na spotkania, a jakie na pracę w ciszy? Rutyna dobrze wpływa na nasze zwierzaki, dlaczego więc miałaby nie wpływać dobrze na nas! Warto jest z tego skorzystać i do swojego planu dnia wstawić chociaż kilka stałych godzin, np. Od 10-12 jest czas na pracę w ciszy, natomiast od 14-16 czas na spotkania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy masz czas, który możesz poświęcić zwierzakom. Pamiętaj jednak, aby nie było to bardzo dokładne godziny. Niech raz to będzie 10-12, a drugim razem 10:30-12:30. Szczególnie w przypadku kotów to jest istotne, ponieważ kiedy przyzwyczaimy go do konkretnych godzin, to będzie działał ‚jak w zegarku’ i w momencie, kiedy nam przeciągnie się jakieś spotkanie o pół godziny – kot będzie stał w pod drzwiami i miauczał bo przecież jest pora na zabawę!

Zaczynając nagle pracę w domu dokonujemy wielkiej rewolucji w życiu naszego pupila, dlatego nie możemy od niego oczekiwać, że nagle dostosuje się do nowych warunków i będzie z tego powodu szczęśliwy. Najlepiej jest to zrozumieć przypominając sobie sytuację z jetlagiem. Jeśli kiedyś tego doświadczyłeś, to z pewnością wiesz jak trudno jest przejść na normalny tryb dnia. Pomyśl, że w sytuacji, gdy coś zmieniamy w harmonogramie naszego pupila – on czuje nie tak samo. Dlatego kolejnym punktem jaki powinieneś wykonać jest ustalenie kilku godzin w ciągu dnia, które będą niezmienne. Dla przykładu – jeśli pracujesz przy komputerze, z pewnością wiesz jak ważne jest robienie sobie przerw, trochę ruchu i dotlenienia. Ustal zatem, że co 2 godziny wykonasz jedno ćwiczenie z psem, jedną zabawę lub wybierzesz się na krótki spacer. Twój zwierzak po pewnym czasie będzie wiedział, że jest czas na zabawę i jest czas na spacer. Oczywiście nie musisz chodzić z psem co dwie godziny na spacer! To był jedynie przykład, który pomoże Ci to lepiej zobrazować. Wykorzystaj również to co już wiesz! Na początku poprosiłam Cię, abyś sprawdził jak wygląda typowy dzień Twojego zwierzaka. Jeśli wiesz, że Twój kot zawsze śpi po posiłku i porannej toalecie około godziny 11:00 to też czas przeznacz na pracę nad najtrudniejszymi zagadnieniami. Będziesz wtedy pewien, że Twój kot nie będzie ci przeszkadzał. Moje koty zawsze po godzinie 14:00 mają najwięcej energii – ja z kolei najmniej. Dzięki temu wiem, że to nie jest czas na spotkania, na trudne zadania wymagające ode mnie najwięcej wysiłku. To jest czas na naszą zabawę.

O czym musimy pamiętać?
Pamiętaj również, że musisz mieć czas dla zwierząt w ciagu dnia. Nie możesz siedzieć od 8:00 do 16:00 przy komputerze i zapomnieć o ich istnieniu. Postaraj się znaleźć chociaż 15 minut lub 20 minut na wspólną zabawę czy spacer. Ostatnim i chyba najważniejszą odpowiedzią na pytanie: jak pogodzić pracę w domu z opieką nad zwierzakiem jest CIERPLIWOŚĆ. Nic nie dzieje się od razu i musisz dać czas zarówno zwierzakowi na oswojenie się z nową rzeczywistością, jak i sobie. Zanim znajdziesz miejsce do pracy, czy przyzwyczaisz się do tego, że od teraz jesteś częściej w domu musi minąć trochę czasu. Dla Twojego zwierzaka tak samo! Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Odradzam zamykanie się przed pupilem w innym pokoju – to będzie budowało w nim frustracje i niekoniecznie wyjdzie mu to na dobre. Pamiętając o tych kilku zasadach z pewnością uda Wam się dzielić wspólnie czas i przestrzeń bez uszczerbku na waszej relacji.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik tęskni?
Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?
czytajWaleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.