Jak powiększyć przestrzeń dla kota

Odpowiednie przystosowanie przestrzeni w której żyjemy do potrzeb naszego kota tak, żeby czuł się w niej komfortowo jest bardzo ważne, jeśli jednak mamy do dyspozycji niewielkie mieszkanie stajemy przed nie małym wyzwaniem. Postaram się przedstawi kilka pomysłów i rozwiązań które zastosowane w małych pomieszczeniach nie będą wpływać na funkcjonalność wnętrza a pomogą urozmaicić kocią codzienność.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

W niewielkich pomieszczeniach istotne jest wykorzystanie każdego,  cennego metra kwadratowego. Dobrym pomysłem na funkcjonalne wykorzystanie pionowej przestrzeni są wielopoziomowe drapaki. Tego typu drapaki poza oczywistą funkcją – oferowania kotu miejsca do drapania mogą też pełnić funkcję legowiska, kryjówki czy miejsca do zabawy. Dzięki zastosowanym na różnych piętrach podestach, hamakach, poduszkach czy budkach kot może wykorzystywać drapak na wiele sposobów

Przy tego typu rozwiązaniu najważniejsze jest żeby drapak był stabilny. Chwiejący się może skutecznie zniechęcić kota do korzystania z niego. Powinien mieć sporą podstawę, tak, żeby utrzymać jego ciężar. Dobrze też rozważyć przymocowanie go do ściany lub, jeśli jest na tyle wysoki, również do sufitu.

Interesującym rozwiązaniem są również różnego rodzaju półki i podesty mocowane do ściany. Możemy wśród nich znaleźć półki, podesty, budki w których kot może się ukryć jeśli czuje taką potrzebę.  Ciekawe są też mostki czy przęsła dzięki którym kot nie musi przeskakiwać między kolejnymi elementami konstrukcji a łagodnie przejść. Umieszczanie ich na różnych wysokościach daje kotu możliwość obserwacji otoczenia, odpoczynku czy też miejsce do zabawy. Jest to dobre rozwiązanie w domach w których mieszka więcej niż jeden kot. Dzięki temu, że elementy konstrukcji nie muszą być ze sobą połączone i mogą być położone w odległości od siebie daje kotom indywidualną przestrzeń. Mimo przebywania w niewielkim pomieszczeniu nie muszą przebywać blisko siebie, jeśli mają taką potrzebę mogą się  ukryć i nie mieć kontaktu z drugim kotem. Musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu półek czy podestów do rozmiarów naszego kota. Kociak o gabarytach chociażby maine coona będzie potrzebował odpowiednio dużo miejsca, żeby swobodnie się obrócić czy położyć Do niedawna  raczej do wykonania na zamówienie bo był ciężko dostępne, teraz co raz więcej producentów oferujących asortyment zoologiczny ma je w swojej ofercie. Poza tym, że funkcjonalne, bo zazwyczaj koty z niego chętnie korzystają to mogą być również ozdobą pomieszczenia bo większość z nich jest po prostu dobrze wygląda.

Wykorzystując każdą możliwą przestrzeń możemy również pomyśleć o nadaniu funkcji miejscom których nie wykorzystujemy na co dzień i o których zapominamy. U zbiegu ścian, na samym rogu możemy przymocować specjalną szczotkę służącą kotu do ocierania się i czochrania. Na ścianie możemy również przymocować płaski drapak – taki w formie „dywanika” który daje kotu możliwość drapania i rozciągania się. Podobnie możemy wykorzystać boki kanap cz foteli także mocując do nich drapaki czy szczotki Jeśli chodzi o legowiska możemy wykorzystać takie które można zawiesić zaczepiając je o grzejnik. Są one wygodne, dzięki bliskości grzejnika jest na nich ciepło co zachęca koty do przebywania na nim. Na potrzeby kotów możemy również wykorzystać powierzchnie które już mamy. Możemy na przykład oddać kotu jeden z parapetów. Umieścić na nim posłanie, postawić miskę z jedzeniem – koty bardzo często lubią jeść na podwyższeniu. Na rynku są również dostępne legowiska i budki które możemy umieścić na wolnej półce w regale.

Niewiele miejsca w mieszkaniu nie oznacza, że nie będziemy w stanie zapewnić odpowiednich warunków kotu. Musimy tylko odpowiednio zaaranżować dostępną przestrzeń.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz