Jak pracować z psem lękliwym?

Lękliwość u psa może przejawiać się w rozmaity sposób, w zależności jaką metodę wypracował sobie gdy walczył z czynnikiem stresującym. Pies w sytuacji stresującej może podkulać ogon, uciekać, ciągnąć na smyczy, szczekać na ludzi lub inne psy, ugryźć.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 4 min

Pies po przejściach, schroniskowy czy nawet szczeniak i pies z hodowli mogą być psami lękowymi, my jako przewodnicy musimy pokazać mu jak sobie radzić i wzmocnić zaufanie psa w stosunku do nas.

CZYM JEST LĘK?

Zacznijmy od wytłumaczenia co to jest lęk, kiedy pies reaguje strachliwie w danej sytuacji to nie oznacza, że jest psem lękliwym tylko dana sytuacja spowodowała u niego daną reakcje. Lęk jest utrwalonym stanem, gdy pies odczuwa strach mimo nie działania w danym momencie czynnika, który wywołuje u niego taką reakcja. Taki stan dla psa jest bardzo nie zdrowy, może powodować rozmaite choroby, tak samo jak ciągły stres u człowieka.

Przyczyny lęku mogą być różne, już w życiu płodowym jeżeli suczka była psem lękowym jej szczeniaki mają duże predyspozycję do tego, psy po przejściach, psy ze schroniska, szczeniaki wychowane dziko, psy z interwencji ze wsi przewiezione do dużego miasta, psy u których nie została przeprowadzana odpowiednio socjalizacja.

PIES MOŻE ODCZUWAĆ LĘK O RÓŻNYM NASILENIU

Lęk może być lekki ale może przechodzić w stany bardzo zaawansowane, gdzie pies może być sparaliżowany strachem lub staje się agresywny. W zależności jak czujemy się na siłach aby pomóc psu to taką pomoc mu zapewniamy ale zawsze dobrze skontaktować się z behawiorystą aby pomógł nam lub doradził co dla danego psa będzie dobre.

Prace z takim psem zaczynamy od wzajemnego zaufania, pies musi nam ufać aby współpracował podczas pracy i czuł się z nami bezpiecznie. Musimy znać mowę ciała psa bo najczęściej pokazuje nam jak się w danej chwili czuje, a dodatkowo pokazuje gdzie lub jak poczuje się bezpieczniej.

JAK SPRAWIĆ, ABY PIES NAM ZAUFAŁ?

W domu postarajmy się o legowisko w spokojnym miejscu, gdzie pies będzie miał możliwość odpoczynku, odstresowania się. Z dala od zgiełku dnia codziennego, hałasu i zaczepiania przez resztę członków rodziny. W momencie przyjścia gości, połóżmy psu do legowiska coś bardzo atrakcyjnego co będzie wymagało wylizywania np. kongo z pasztetem lub gryzienia np. naturalny gryzak aby skojarzył gości pozytywnie, a jednocześnie mógł się odstresować podczas tej czynności. Poprośmy też gości aby nie wykonywali gwałtownych ruchów, nie wymachiwali rękami i nie krzyczeli ponieważ to może wzmocnić stres u naszego psa.

Na spacerach jeżeli nasz pies boi się innych psów lub ludzi, pozwólmy mu na samodzielne inicjowanie kontaktu dzięki temu pies poczuje się bezpiecznie, wzmocni to jego pewność siebie i nie będzie stawiany wbrew sobie w trudnej sytuacji. Mijajmy ludzi i psy łukiem o ile to możliwe w odpowiednie dużej odległości lub schowajmy się za samochodem lub innym przedmiotem, który zasłoni czynnik stresujący. Istnieje również sposób pokazania innym przechodnią, że pies jest w trakcie szkolenia lub nie chcemy żeby do nas podchodził po przez „żółtą wstążkę”.

Możemy dosłownie przywiązać do obroży lub smyczy żółtą wstążkę lub zadbać o żółty element w psich akcesoriach. W Polsce ten sposób nie jest jeszcze na tyle popularny aby każdy miał świadomość co oznacza dlatego warto poinformować drugą osobę iż nie życzymy sobie aby podchodził do naszego psa, można również zakupić żółte akcesoria z napisami „ nie podchodź”.

Pamiętajmy również o rozładowywaniu stresu i relaksacji psa aby pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Czynności te to np.: żucie, gryzienie, węszenie, lizanie. Jeżeli nasz pies boi się dotyku, sprawmy aby dotyk kojarzył mu się z przyjemnością przez np. masaż relaksacyjny. Suplementacja na bazie naturalnych składników oraz obroża feromonowa mogą wspomóc naszą prace z psem lękliwym.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz