Jak przygotować dom na przyjęcie psa?

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu warto wykonać listę wyprawkową. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jest kilka wersji scenariusza wprowadzenia szczeniaka do domu w zależności od sytuacji. Oto kilka z nich
AUTOR: Redakcja


Możliwe scenariusze

1.            W domu nie ma dzieci ani innych zwierząt

2.            W domu są dzieci

3.            W domu są dzieci i już pies

4.            W domu jest już pies lub kot

5.            W domu jest pies i kot

6.            W domu są dzieci, pies i kot lub więcej zwierząt


Uwaga! Dziecięce zabawki!

Jak sami widzicie jest nieskończenie wiele wariantów.  Ale omówmy ten kiedy w domu jest i dziecko i pies z kotem. Jest on chyba najbardziej złożony Dzieci mają zabawki a szczeniak nie rozróżnia tego czy to są jego zabawki czy dzieci. Pamiętajmy, że szczeniaka swędzą dziąsła i zęby, co powoduje, że będzie on gryzł misie orz klocki, najchętniej te drewniane. Najbardziej niebezpieczne są małe części jak klocki lego. Nieco większa wersja DUPLO dla psów małych ras jest bezpieczniejsza ale nadal stanowi duże zagrożenie. Pies może porwać lalkę, która ma włosy i je zjeść. Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie małych elementów -uważajcie na niespodzianki z Kinder Jajek, modelinę i plastelinę. Wszystko to może przyczynić się do tragedii, dlatego przed przyjęciem szczeniaka najlepiej jest przejrzeć pokój dziecięcy i pochować wszystko lub wyrzucić podarte papiery, pourywane zepsute części zwłaszcza od małych resoraków jak Hot Wheels. Nawet Playmobil może być niebezpieczny bo prawie każda zabawka, nawet ta duża składa się z mniejszych części. Pluszowe misie mogą wydawać się bezpieczne. Ale czy na pewno? Otóż nie. Zabawki te mają plastikowe guziki, nosy oczy czy przywieszki. Są one równie niebezpieczne co wymienione wcześniej elementy.

Najważniejsza jest rozmowa

W związku z obecnością dzieci i psa w jednym domu, w pierwszej kolejności wytłumaczmy dzieciom, dlaczego niektóre zabawki są niebezpieczne dla nowego domownika. Prześledźmy wspólnie z nimi różne scenariusze – co mogłoby się stać gdyby piesek połknął taka zabawkę. Należy cierpliwie i z dużą starannością wytłumaczyć dziecku co jest dozwolone, a co zabronione. Pamiętajmy przestrzec dzieci aby nie podawały psom czekolady i nie dzieliły się smakołykami ze swoim przyjacielem. Ale to działa w dwie strony. Należy przestrzec dzieci aby nie wyjadały karmy suchej ani mokrej z psiej miski. Kolejną istotną sprawą jest, zabronić dzieciom wrzucania zabawek do wody przeznaczonej dla psa. Najlepiej aby zabawa odbywała się z dala od miejsca w którym nasz czworonożny przyjaciel przyjmuje posiłki.  Idealne miejsce, w którym pies będzie jadł musi być z dala od ciągu komunikacyjnego domowników. Często dzieci maja różne pojazdy jak pchacze, auta, hulajnogi, deskorolki – wszystko to powinno być wystawione do garażu, albo pokoju dziecka i używane ze szczególną ostrożnością, by pies nie został potrącony. Wytłumaczmy dzieciom, że póki są małe, a piesek jest młody trzeba unikać podnoszenia go i przenoszenia z miejsca na miejsce. Zabawa, w której dziecko siada na psie jak koniu jest zabroniona i niebezpieczna. Bądźmy ostrożni również wtedy, kiedy rodzeństwo się kłóci albo skacze po łóżku czy na kanapie. Pilnujmy, żeby piesek nie został uderzony przez przypadek zabawką albo żeby dzieci nie bawiły się w weterynarza bez naszej obecności. Przysmaki, schowajmy w miejsce niedostępne dla dzieci, aby nie częstowały pupila zbyt często.

Ze szczeniakami podobnie jak z dziećmi, pieluchy, kamienie, siusiu, kupa, spać i tak w kółko. Plus przewidywanie zdarzeń naprzód aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków

Inne zagrożenia

My – dorośli także powinniśmy uważać na swoje rzeczy, które mamy w domu. Zwróćmy uwagę na drobne pieniądze, ostre przedmioty, zabezpieczmy nasze najbardziej ukochane meble i buty. Młody piesek odczuwa silną potrzebę gryzienia, dlatego skupmy jego uwagę na specjalnych zabawkach i przysmakach. Kiedy przytulamy szczeniaka uważajmy na biżuterię, zwłaszcza kolczyki. Pieski uwielbiają je zdejmować co może grozić połknięciem! Przygotowując dom nie zapominajmy o zabezpieczaniu kabli, zwłaszcza na stałe podłączonych do prądu. Zamykajmy klapę od toalety, żeby szczeniak dużej rasy nie pił wody z muszli. Uważajmy na gorące przedmioty, świece, detergenty, baterie, śrubki, igły. Sprawdźmy również kuchnię – czy w zasięgu wzroku psa nie znajdują się przyprawy, makarony, słoiki i inne ciekawe dla niego znaleziska. Ogólnie musimy zadać sobie pytanie czy nasz dom jest bezpieczny? Zapewne jest jeśli mamy w domu dzieci ale pamiętajmy, że piesek małej rasy jest mniejszy niż 2,5 letnie dziecko i może np. wypaść z balkonu.

Kolejnym zadaniem na liście nowego właściciela jest sprawdzenie, kiedy wyjeżdżamy z domu, czy piesek na pewno jest w środku, a gdy wracamy warto zadzwonić do domowników czy nasz czworonożny przyjaciel nie bawi się beztrosko na ogrodzie. Wtedy musimy zwrócić uwagę, aby przypadkowo nie uciekł z posesji. Szczeniaki dopiero po czasie reagują na swoje imię a ich chęć wycieczek poza dom może przyprawić nas o siwe włosy. Zabezpieczenie ogrodu, załatanie dziur, sprawdzenie możliwych dróg ucieczki to podstawa!  Na świeżym powietrzu mogą czekać na naszego psa także inne zagrożenia. Należy zwrócić uwagę na to jakie rośliny posiadamy w ogrodzie i czy jakieś z nich nie są trujące a ich zjedzenie w konsekwencji może powodować biegunkę ale także i zgon. Nie stosujmy oprysków i nawozów kiedy psy korzystają z trawnika. Nawet przy prostych pracach ogrodowych jak koszenie trawy zwróćmy uwagę na zachowanie naszego pupila. Może on traktować kosiarkę jako zabawę, dlatego trzeba mieć go cały czas na oku. Jeśli jesteś posiadaczem automatycznego robota do koszenia trawy, albo odkurzania domu nie zdziw się, jeśli pies będzie siadał na nim i traktował taki obiekt jako środek transportu.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, studni, basenu lub innych zbiorników wodnych, należy te miejsca odpowiednio zabezpieczyć. Chociaż pies posiada naturalny instynkt i zapewne dobrze radzi sobie w wodzie to nagłe wpadnięcie może spowodować szok, a w konsekwencji utonięcie.  Jeśli nie możemy być obok psa za każdym razem kiedy wychodzi na ogród, lepiej odpowiednio odgrodzić niebezpieczne tereny. Pamiętajmy aby takie ogrodzenie nie było wykonane z miękkiej siatki ani takiej, którą pies raz dwa sforsuje.  Zwróćmy również uwagę kiedy dzieci korzystają z placu zabaw w obecności szczeniaka. Beztroska zabawa na huśtawce może skończyć się niechcianym kopnięciem.

Kilka Rad dla świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt

Zanim nauczymy pieska załatwiać swoje potrzeby tylko na dworze, pamiętajmy aby przygotować w domu w widocznym miejscu maty do nauki siusiania i zmieniać je dość rzadko ponieważ piesek łatwiej trafi na podkład jeśli poczuje swój mocz. Nauczmy więc też dzieci żeby nie bawiły się takim podkładem i nie dotykały go, ani nie przekładały na inne miejsce. Nie zapomnij o przeglądaniu legowiska i pilnowania tego czy szczeniak nie wniósł sobie czegoś zakazanego. Szczenięta kochają gryźć buty i kapcie. Jeśli nie chcesz żeby się do tego przyzwyczaił już od pierwszych dni nie dawaj mu do tego okazji, chowając wszystkie do szafy.

Jak sami widzicie wychowanie szczeniaka razem z dziećmi to nie lada wyzwanie ale wykonalne! Czasem przejście z jednych pieluch na drugie jest łatwiejsze…

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz