Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka w domu?

Kot i mające się niebawem pojawić na świcie niemowlę dla wielu osób, które są już kocimi rodzicami i oczekuję na ludzkiego potomka to temat, który budzi pewien niepokój. Czy kot zaakceptuje dziecko? Czy nie zrobi mu krzywdy? Pojawienie się w domu dziecka to ogromne zmiany dla wszystkich domowników, także kotów. Nie zapominajmy o nich i przygotujmy je na pojawienie się nowego członka rodziny. Ważne, aby przygotowania rozpocząć odpowiednio wcześniej.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Koty nie lubią zmian

Wszyscy doskonale wiemy, że koty to zwierzęta terytorialne, nie specjalnie przepadające za zmianami. Zmiany w życiu jednak są nieuniknione, ale w przypadku ciąży mamy trochę czasu, aby kota do nich przygotować i oswajanie z nową sytuacją, jaką będzie noworodek w domu rozpocząć odpowiednio wcześniej i wprowadzać etapami. Dlaczego to takie ważne? Noworodek to przede wszystkim nowe zapachy, krzyk i płacz, a także ograniczona uwaga opiekunów, która zapewne będzie się koncentrowała głównie na dziecku.

Kot i noworodek

Niestety wciąż krąży wiele szkodliwych dla kotów mitów, które głoszą, że kot może atakować, drapać, czy nawet zabić dziecko. Kot jako ciekawy świata z pewnością będzie zainteresowany małym człowiekiem, który pojawił się na jego terytorium, ale to przecież nic złego. Koty zazwyczaj są przyjaźnie nastawione do noworodków i interesują się nimi. Oczywiście wszystko to są indywidualne przypadki, które zależą i od noworodka, czy na przykład dużo płacze i od samego kota i jego stanu emocjonalnego. Jeżeli kot nie ma żadnych problemów behawioralnych, zwłaszcza z agresją, które istniały już przed pojawieniem się dziecka i nie zostały rozwiązane, to kot nie stanowi dla  dziecka zagrożenia. Uproszczając, koty można podzielić na dwie grupy: przyjaźnie nastawione do noworodka i takie, które boją się początkowo jego krzyku i płaczu i reagują ucieczką.

Zdrowy kot

Od strony zdrowotnej, koty, które podlegają kontrolom u lekarza weterynarii, są regularnie szczepione i odrobaczane, nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciężarnej kobiety, jak i w późniejszym czasie dla noworodka. Toksoplazmoza, która wielu osobom spędza sen z powiek, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności nie stanowi żadnego zagrożenia, a co warto podkreślić, jej źródłem jest głównie jedzenie niemytych owoców i warzyw, a także mięsa.

Kocie odchody, aby stanowić realne zagrożenie, musiałby leżeć niesprzątane w kuwecie kilka dni, aby drobnoustroje mogły się rozwinąć i stworzyć zagrożenie.

CIĄŻA

Czas dla kota

Choć na etapie ciąży trudno przewidzieć ile czasu będziemy, w stanie poświęci kotu, warto to wszystko przemyśleć, ponieważ najprawdopodobniej na początku, kot otrzyma od nas mniej uwagi. Kocie potrzeby kontaktu z nami po pojawianiu się w domu dziecka  będą wciąż takie same, dlatego warto zmniejszyć czas, jaki poświęcamy kotu już przed porodem, aby po porodzie nagle nie czuł się odrzucony, co może prowadzić do problemów behawioralnych, w tym nawet depresji. Jeśli zdecydujemy się na ograniczenia, pamiętajmy o poświęcaniu kotu czasu i uwagi choćby w minimalnym zakresie, znajdźmy czas na wspólną zabawę i głaskanie. Jeżeli nie ograniczaliśmy wspólnego czasu w trakcie ciąży, po pojawieniu się noworodka, starajmy się zachowywać względem kota, tak samo jak dotychczas.

Zapoznanie z nowymi przedmiotami

Okres ciąży to czas kiedy w domu pojawia się mnóstwo nowych dla kota przedmiotów: łóżeczko, wanienka, ubranka i wiele innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Koty z natury ciekawskie będą na pewno zainteresowane nowościami. Powinniśmy kotu pozwolić się z nimi zapoznać i oznaczyć swoim zapachem. Jeżeli nie chcemy, aby kot spał w łóżeczku, czy na przewijaku powinniśmy się tego konsekwentnie trzymać, choć kotom, zwłaszcza tym, które nie mają żadnych odraniczeń jeżeli chodzi o wskakiwanie na stół, czy blat w kuchni będzie trudno to zrozumieć.

Przyzwyczajanie do nowych dźwięków

Koty mają bardzo wyczulony słuch, płacz, czy krzyk dziecka wzbudza w nich naturalny niepokój.  Dlatego oswajanie kota z nowymi dźwiękami powinniśmy rozpocząć na długo przed porodem. Jak to zrobić?  Z pomocą przychodzi odtwarzanie kotu dźwięków wydawanych przez noworodka, w tym płaczu. Powinniśmy zacząć od ściszonych dźwięków i stopniowo podkręcać głośność.

SZPITAL

Dziecięcy zapach

Zapach odgrywa dużą rolę w życiu kota, dlatego po porodzie, a jeszcze przed przewiezienie dziecka do domu warto przywieść ze szpitala jakieś przedmioty, kocyk, czy ubranko przesiąknięte zapachem dziecka i szpitala, aby kot mógł się z nimi zapoznać i oswoić się z nimi.

PIERWSZE SPOTKANIE Zazwyczaj niemowlę i kot tworzą zgrany duet, jednak początkowo może się zdarzyć, że kot będzie się trzymał na dystans, a nawet prychał. Pozwólmy kotu oswoić się z nową sytuacją, na jego własnych zasadach monitorujmy sytuację, ale nie zmuszajmy na siłę kota do kontaktu z noworodkiem, niech sam spokojnie podjedzie, kiedy poczuje się na tyle pewnie, żeby to zrobić. Pamiętajcie, że fukanie na noworodka, nie stanowi dla niego zagrożenia, ale nas jest oznaką, że kot się po prostu boi. Dajmy mu czas. Pierwsze spotkania powinny być pod nadzorem, ale nie nie powinniśmy kota od dziecka izolować

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz