Jak przygotować psa na wystawę?

Planujesz dać psa na wystawę? Pamiętaj, że to wiąże się z wieloma formalnościami i przygotowaniami! Podpowiemy, jak do tego podejść i o czym zdecydowanie nie można zapomnieć. Przygotuj kartkę i długopis i zapisz to, co dla Ciebie najbardziej istotne w tym procesie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Formalności – czy na pewno możesz wziąć udział?

Nie każdy pies może wziąć udział w wystawie – warto o tym wiedzieć, zanim zaczniemy poświęcać swoją energię i czas na przygotowania. 

Przede wszystkim, psiak musi posiadać rodowód lub metrykę oraz numer rejestracyjny. Kolejną ważną sprawą jest stan zdrowotny Twojego pupila. Z założenia, na wystawach mogą występować wyłącznie zwierzęta zdrowe z aktualnym szczepieniem na wściekliznę. Dyskwalifikacją do udziału w wydarzeniu jest niedawno przebyta kastracja oraz suki w trakcie trwania laktacji.

Kolejnym oczywistym, ale często pomijanym kruczkiem jest terminowość: pamiętaj, że musisz zgłosić swojego psiaka w terminie, a co za tym idzie, także w danym przedziale czasowym opłacić to, czego wymaga organizator. 

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest kwestia tego, kto organizuje daną wystawę. By wziąć udział w wydarzeniu, musisz mieć powiązanie z gospodarzem w formie należenia do jednej z jego organizacji. Przed zgłoszeniem się na udział należy upewnić się, pod kogo patronatem będzie przebiegała wystawa i czy aby na pewno możemy wziąć w niej udział. 

Poznaj ten świat od środka

Nic tak nie uczy, jak samodzielnie zdobyte doświadczenie. Nie bój się chodzić na wystawy i patrzeć, jak to wszystko wygląda. Obecność na takich wydarzeniach pomoże Ci przygotować się do wzięcia udziału w wystawie osobiście. Zwróć szczególną uwagę na to, jak zachowują się zwierzęta i ich właściciele – jakie sytuacje są dla nich stresogenne? Jak na to reagować? Zachowaj otwartą głowę i rozmawiaj z innymi wystawcami.


Zadbaj o swojego psiaka

Podejdź do tematu na poważnie. Pamiętaj, by przed daniem psa na tego typu wydarzenie zadbać o niego tak, jak należy: odpowiednia dieta (w konsultacji ze specjalistą!), fryzjer, czy zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej będą tutaj wskazane. Nie zapomnij także o stałej kontroli zwierzęcia przez weterynarza. 

Warto zawczasu zakupić sprzęt, który przyda Ci się później na wystawie. Takie elementy, jak np. odpowiednia smycz to rzecz kluczowa. Jeśli nie wiesz, po co warto sięgnąć – zapytaj w sklepie zoologicznym. Im szybciej oswoisz psiaka z nowym sprzętem, tym lepiej dla Was obojga!

Trening to jeden ze stałych elementów przed wystawowych. Smaczki w ruch i do roboty! Zadbaj oto, by Twój psiak zgrabnie chodził oraz posłusznie wykonywał Twoje komendy. Dowiedz się więcej na temat kłusa i spróbuj nauczyć go tej techniki. Nie poddawaj się – pamiętaj, by pytać ekspertów, jeśli coś nie będzie Wam wychodzić.

Tolerancja do drugiego człowieka

Przygotuj psa psychicznie do dużego tłumu na wystawie. Obcy dotyk powinien być dla niego czymś normalnym, co nie sprawi, że będzie on się czuł niekomfortowo podczas wydarzenia. Pamiętaj, by okazywać swojemu psyjacielowi sporo uwagi i dotyku, a także zachęcać do tego bliskie Ci osoby. W ten sposób przełamiecie lód i powinno być już łatwiej.

Wbrew pozorom przygotowanie psa do wystawy bywa bardzo czasochłonne i wymaga zarówno od właściciela, jak i czworonoga sporej dozy spokoju i cierpliwości. Wszystko jest jednak możliwe, dlatego mocno trzymamy kciuki za Ciebie i Twoje postanowienia, a jeśli będziesz się ich trzymać, to może wyjść z tego piękna przygoda godna zapamiętania!

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz