Jak rozpocząć przygodę z jazdą konną?

Marzysz o rozpoczęciu przygody z jazdą konną? Patrzysz na te niesamowicie duże oczy i zastanawiasz się jak to jest współpracować ze zwierzęciem, które waży pół tony? Nie ma co dłużej rozmyślać i trzeba wsiadać w siodło! Od czego zacząć?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

  1. Strój do jazdy konnej.

Łatwo się pogubić w tych setkach rodzajów bryczesów, kasków i sztybletów.  Na każdej stronie oczywiście przekonują, że tylko z takim sprzętem możesz wsiadać na konia! Na początek jednak nie ma co wydawać całej wypłaty na najlepsze czapsy i wystarczy skompletować kilka ubrań z naszej szafy. Jeżeli po kilku lekcjach uznasz, że jest to coś co chcesz robić częściej i dalej to zacznij kompletować powoli swój strój. Na pierwszą lekcję zabierz ze sobą:

  • Długie spodnie np. dżinsy, które nie mają grubych szwów od wewnętrznej strony. Dlaczego jest to punkt numer jeden? Ponieważ w siodle łatwo się poobdzierać. Jeżeli zdecydujesz się na kontynuację zajęć to możesz zakupić swoje pierwsze bryczesy! Co to takiego? Są to spodnie, które zapewniają swobodę ruchów, nie mają ciasnych szwów w miejscach, gdzie nogi przylegają do konia (lub siodła) i ułatwiają prawidłowy dosiad. Na początek wystarczy podstawowy model, w którym jest Ci wygodnie.
  • Długie skarpetki – najlepiej podkolanówki – są bardzo ważnym elementem stroju. Kostki powinny być zakryte, żeby ich nie poobcierać. Skarpetki zakładamy na spodnie, dzięki temu nogawka nam się nie przesuwa. Jest to duży komfort jazdy szczególnie na początku. Później możesz dokupić sobie czapsy, czyli długie ochraniacze na nogi.
  • Buty do jazdy konnej powinny mieć wąski czubek i twardą podeszwę bez grubego bieżnika (najlepiej antypoślizgową). Ułatwia to poprawne ułożenie nogi w strzemieniu.
  • Kask dostaniesz na miejscu w stajni, ale jeżeli spodoba Ci się pierwsza lekcja warto zakupić swój własny. Jest to ważne dla Twojego bezpieczeństwa, dlatego tutaj warto zainwestować w dobrą jakość!
  1. Wybór odpowiedniej stadniny

Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca do jazdy konnej? Przede wszystkim warto poczytać opinie Internautów i na własne oczy przekonać się, jak traktowane są konie. Jeżeli chodzą codziennie bez przerwy kilka godzin nawet podczas letnich upałów, jest to znak, że nie jest to miejsce, które powinno zajmować się tymi pięknymi zwierzętami. Konie zasługują na odpoczynek, przerwy i powinny mieć łąkę, na której mogą zajmować się swobodnie końskimi sprawami. Jeżeli trafisz na takie miejsce, to koń będzie chętnie z Tobą współpracował i wspólna jazda sprawi Wam obojgu radość.  Dobrze też, żeby ośrodek posiadał halę – dzięki temu możesz jeździć zarówno podczas deszczu jak i w trakcie zimy.

  • Teoria i dobry nastrój

Przed rozpoczęciem przygody z jazdą konną warto też zaczerpnąć nieco teorii. Poczytaj trochę o tym jak działają końskie zmysły np. zastanawiałeś się na tym, że konie mają oczy z boku głowy? Co to zmienia? Dowiedz się o nich jak najwięcej, a będzie Ci łatwiej na pierwszej lekcji. W Internecie możesz też znaleźć filmiki instruktażowe – popatrz na jeźdźców jak wygląda ich postawa, a nie poczujesz się przytłoczony. Musisz przecież pamiętać, żeby siedzieć prosto, patrzeć przed siebie, ręce mieć nisko, pięty w dół, spokojny oddech, a to wszystko tylko na sam początek! Dodatkowo postaraj się chwile odpocząć przed zajęciami – jeżeli będziesz zdenerwowany i zestresowany, to koń to od razu wyczuje i nie będzie chciał współpracować. Weź głęboki wdech i wydech i rozpocznij przygodę z jazdą konną jak najszybciej.

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz