Jak skutecznie usunąć kleszcza?
Czas czytania: 3 min
Kleszcze roznoszą groźną dla zwierząt chorobę zwaną Babeszjozą. Nie ma na rynku preparatu, który w 100% chroniłby naszego psa przed kleszczami. Mimo to, profilaktyka w całej walce z tego rodzaju pasożytami jest najważniejsza. Wszelkie obroże nasączone substancją czynną odstraszającą te pajęczaki możemy nabyć u lekarza weterynarii lub w dobrych sklepach zoologicznych. Oprócz obróżek do wyboru są jeszcze krople, które wylewa się bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Producenci wszelkich preparatów polecają również, aby przed wyjściem na spacer popryskać zwierzę specjalistycznym sprayem, którego działanie szacuje się do 3 godzin. To dodatkowe zabezpieczenie przed wyjściem na dłuższy spacer po łąkach, polach czy lesie.
Jeśli mimo zabezpieczeń i profilaktyki przeciwpasożytniczej nasze zwierzę złapie kleszcza, a ten zdąży się już wbić w skórę ważne jest jak najszybsze jego usunięcie. Im dłużej pajęczak wbija się w skórę tym ryzyko zarażenia jest dużo wyższe. Należy działać szybko, ale rozważnie.
Istnieje wiele sposobów na usunięcie kleszcza, ale należy pamiętać, że najbezpieczniejsze są metody mechaniczne. Zamrażanie, polewanie różnymi substancjami nie jest dobrym rozwiązaniem.
Na rynku dostępne są przyrządy, które warto mieć zawsze przy sobie na dalekich wędrówkach. Są to: haczyki, lasso, pęsetki. Najbezpieczniejsza wydaje się pęseta.
Na ich inwazję narażone są nie tylko zwierzęta domowe, ale również zwierzaki, które widujemy na swoich ogródkach, np. jeże. My również jesteśmy w stanie przynieść je na swojej skórze czy ubraniach i zgubić w ogrodzie.
Sposób działania krok po kroku:
Zakładamy jednorazowe rękawiczki. Pęsetą chwytamy osobnika jak najbliżej skóry. Wyciągamy go bardzo mocnym, silnym i stanowczym ruchem do góry. Najważniejsze jest, aby nie przekręcać kleszcza. Silne szarpnięcie z prawidłowo przyłożoną pęsetką powinno pozwolić wyjąć całego pajęczaka. Jeśli pomimo twoich starań nie uda się wyciągnąć kleszcza w całości – udaj się do lekarza weterynarii.
W przypadku lasso taktyka jest taka sama. Pętelkę zaciskamy tuż przy skórze pod gnatosomą kleszcza i wyciągamy równie stanowczym pociągnięciem. Ważne, aby wyrywać kleszcze wzdłuż osi jego wbicia.
Wyciągniętego rozgnieć, spal lub spuść w toalecie. Kleszcza możesz również zanieść do zbadania, aby być pewnym, że nie był on zainfekowany. W taki sposób dowiesz się jakie jest ryzyko zakażenia twojego pupila. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, to po wyciągnięciu pasożyta obserwuj swoje zwierzę, a w razie jakichkolwiek objawów (apatia, wymioty, ospałość) zgłoś się do weterynarza. Miejsce po ukąszeniu należy odkazić wodą utlenioną, spirytusem lub specjalistycznym środkiem odkażającym dostępnym w aptekach.
W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy. Każdy z nich jest tak samo inwazyjny. Pamiętaj, aby po każdym spacerze, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim przeczesać psa grzebieniem z rzadko rozstawionymi ząbkami. Dodatkowo staraj się codziennie sprawdzać miejsca najbardziej narażone na wbicie kleszczy: za uszami oraz w nich, na karku i w pachwinach.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj