Jak wybrać hodowlę kotów? Czym się kierować?

W życiu wiele osób przechodzi moment kiedy po dłuższych rozważaniach wszystkich “za” i “przeciw” zapad ostateczna decyzja - kupujemy kota. Być może były też dylematy, czy zdecydować się na zakup kota z hodowli, czy może jednak na adopcję. I choć wydać by się mogło, że podjęcie ostatecznej decyzji, o zakupie, a nawet wybór konkretnej rasy kończą wszelkie dylematy związane z zakupem, to niestety tak nie jest. Ten ostatni krok - wybór konkretnej hodowli, w której urodzi się i wychowa nasz przyszły czworonożny przyjaciel to tak naprawę największe wyzwanie i odpowiedzialność.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Wybór rasy

Być może na tym etapie, ostateczna decyzja co do rasy już została podjęta. Nikogo nie chcę odwodzić od podjętej decyzji, zachęcam jednak do świadomego wyboru. Koty rasowe charakteryzuje, dziedziczność nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale i temperamentu. O ile z wyborem kota na podstawie wyglądu nie mamy żadnych problemów, bo po prostu kierujemy się swoimi zmysłami to, musimy pamiętać, że równie ważne, a nawet ważniejsze od wyglądu jest dopasowanie temperamentu kota do naszego stylu życia i oczekiwań. Nie bez znaczenia jest też kwestia pielęgnacji kotów poszczególnych ras, jedne są mniej, a inne bardziej wymagające, dlatego musimy mieć świadomość, jakie zabiegi pielęgnacyjne i jak często będą niezbędne.

Wybór hodowli

Jeżeli ostateczna decyzja została podjęta, doradzam zapoznanie się z jak największą ilością hodowli i rozmowy z hodowcami, które wbrew pozorom mogą nam powiedzieć całkiem sporo o panującej w hodowli atmosferze. Warto w tym celu wybrać się na wystawę kotów, a najlepiej kilka, ponieważ lepszej okazji do poznania i rozmowy z hodowcą nie ma. Przy spotkaniu na żywo nie tylko swobodniej się rozmawia, ale także dużo łatwiej odkryć prawdę jak prowadzona jest hodowla i jaki jest stosunek hodowcy do kotów.

Można także, do czego graco zachęcam, odwiedzić pobliskie hodowle. Dzięki spotkaniu na żywo szybko zorientujesz się nie tylko, co hodowca wie o rasie, o swoich kotach, a także zobaczysz, w jakich warunkach koty żyją. Jeżeli jest taka możliwość, korzystniej jest znaleźć hodowlę bliżej, dzięki czemu będzie można kociaka odwiedzić i sprawdzić rzeczywiste, a nie tylko deklarowane warunki, w jakich żyje. Jeżeli jednak w pobliżu nie ma hodowli, którą możesz obdarzyć zaufaniem, nie bój się kupić kota z hodowli oddalonej nawet setki kilometrów, jeżeli ta wydaje Ci się idealna. Kot to decyzja na wiele lat, warto zatem wybrać mądrze i odpowiedzialnie.

Nie bez znaczenia jest wielkość hodowli. Ważne, aby kocięta były trzymane w domu i traktowane jak domownicy. Niestety w niektórych bardzo dużych hodowlach koty nie są trzymane na stałe z ludźmi, co nieco zaburza proces ich socjalizacji. Watro jednak podkreślić, że w niektórych dużych hodowlach, hodowcy zajmują się wyłącznie hodowlą i duża liczba kociąt nie jest problemem, z kolei są też takie, w których kotów jest niewiele, ale nie mają wystarczającej opieki. Dlatego tak jak wspomniałam, najlepiej jeżeli jest taka możliwość odwiedzić hodowlę osobiście. Czasami wizyta będzie niemożliwa i musimy być tego świadomi, że wcale nie oznacza, że to zła hodowla, bądź ma coś do ukrycia, po prostu zdarza się czasami, że kocięta są, chociażby na kwarantannie. Wtedy zostaje nam telefon, wideo rozmowy i zdjęcia, które też dużo nam powiedzą o hodowli. Ważne, żeby być z hodowlą w stałym kontakcie.

Czego unikać

Z całą pewnością nie należy kota kupować na giełdzie, czy targu. Obecnie jest to na szczęście zabronione, ale nie oznacza oczywiście całkowitego wyeliminowania takich praktyk. Zgodnie z polskim prawem poza kilkoma wyjątkami, które nie dotyczą osób fizycznych – obowiązuje całkowity zakaz sprzedaż kotów (i psów) poza miejscem ich hodowli. Zatem, gdy hodowca proponuje sprzedaż kota, poza miejscem hodowli nie dość, że, to powinno nas to poważnie zastanowić, to jest po prostu nielegalne.

Bardzo często pozornie tańszy kot, kupiony z pseudohodowli, który zachoruje po tym jak się u nas pojawi, doliczając koszty leczenia, okaże się dużo droższy niż kot z legalnej hodowli. Nie wspomnę już o tym, że często takie przypadki kończą się też śmiercią kota, zatem ponosimy nie tylko straty finansowe, ale i emocjonalne, bo nawiązaliśmy już z kotem więź. Oczywiście bywa też, tak, że kot z psudohodowli wcale nie jest tańszy, dlatego należy dokładnie sprawdzać hodowle i być z nią w ciągłym kontakcie.

Pamiętaj kot to przyjaciel na długie lata, dlatego warto wybrać mądrze zarówno rasę jak i samą hodowlę, a decyzje podejmować bez presji czasu.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz