Jak zadbać o kota na zimowych spacerach?

Jeśli chodzi o zwierzęta wychodzące to nie należą do nich tylko i wyłącznie psy. Również koty domagają się wyjścia na świeże powietrze, wiele z nich jest nauczonych tylko w taki sposób załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne a inne po prostu lubią taką formę aktywności. Zima to czas kiedy jest szczególnie trudno zadbać o bezpieczeństwo kotów ponieważ przez mróz i opady śniegu nie mają żadnego suchego miejsca do ukrycia.
AUTOR: Karina Ubowska

Zima to czas kiedy jest szczególnie trudno zadbać o bezpieczeństwo kotów ponieważ przez mróz i opady śniegu nie mają żadnego suchego miejsca do ukrycia. A na wsiach jest to szczególnie ważne ponieważ kotom wychodzącym zagraża wiele niebezpieczeństw jak chociażby dzikie zwierzęta – głównie lisy. Oczywiście najlepiej byłoby wychodzić razem z kotem na jakiś czas a jeśli jest niezbyt posłuszny to zaopatrzyć się w szelki i smycz dla niego ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że takie praktyki odbywają się raczej w miastach.

I choć w miastach ludzie inaczej podchodzą do spacerowania z kotami to wcale nie oznacza, że smycz i szelki całkowicie wystarczają aby spacer odbył się bez żadnych problemów… Drogi i chodniki są przecież posypywane piachem, solą a chodzenie po takich miejscach nie raz jest prawdziwą zmorą dla łapek. Dlatego najlepiej jest omijać takie miejsca a w domu zadbać o pielęgnacje kota. Wystarczy przetrzeć łapy wilgotną szmatką a następnie nałożyć balsam/maść specjalnie do nich przeznaczoną. Jeśli chodzi o różnego rodzaju bluzy, swetry czy kurtki dla kotów to są one zbędne ponieważ ich okrywa włosowa jest przystosowana do mroźnych temperatur i przez okres kilkudziesięciominutowego spaceru naprawdę nic im nie grozi. Takie ubrania w praktyce utrudniają też eksplorację terenu, gdy kot ucieknie nam w jakieś krzaki jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie mógł się z nich wydostać przez zaczepiony o nie materiał. Co innego jeśli nasz kot jest rasy, która jest pozbawiona sierści tak jak np. Sfikns, albo jeśli zmaga się z jakąś chorobą czy jest po zabiegu i nie powinien odsłaniać świeżej rany. Wtedy jak najbardziej takie ubranko jest wskazane ale najlepiej aby było one jak najbardziej klasyczne w wyglądzie, bez dodatków, które mogą sprawiać mu dyskomfort.

Kolejną istotną rzeczą o której warto pamiętać to – zwiększyć ilość kalorii w diecie kota. Dlaczego? Ponieważ jego organizm będzie potrzebował w tym czasie więcej energii do ogrzania się. Ruch poza domem to jedno a drugie to właśnie potrzeba utrzymania odpowiedniej temperatury. Wystarczy trochę zwiększyć porcje i obserwować czy wystarcza ona naszemu pupilowi. Nadmierne przekarmianie nie będzie dobre więc jeśli nie wiemy jak to zrobić to warto podpytać o to lekarza weterynarii, który z pewnością nam pomoże.

Na koniec wspomnę o kocich seniorach bo to oni są najbardziej narażeni na to aby nagle pogorszył się ich stan zdrowia. Z racji swojego wieku, chorób i osłabionego nimi organizmu niektóre z nich na pewno nie powinny opuszczać domu i swojego ciepłego kąta. Chłód szczególnie sprzyja nasileniu się objawów artretyzmu… Dlatego dla kocich seniorów na pewno bezpieczniej byłoby przygotować miejsce do obserwacji przy oknie. Gdzie będą mogły się wylegiwać beztrosko na kocyku przy tym obserwując co się dzieje na zewnątrz. Myślę, że ta mała namiastka sprawi, że choć trochę umilimy naszym pupilom oczekiwanie do wiosny.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz