Jak zadbać o psa w ciepłe dni?

Nadchodzi lato, a więc co za tym idzie, ciepłe dni są już coraz bliżej! Pomimo że większość z nas uwielbia wylegiwać się w promieniach słońca, to niekoniecznie jest to tak samo przyjemne dla naszych czworonogów. Ze względu na swoje umaszczenie, często przeżywają one ten okres dość intensywnie i to właśnie my jesteśmy w stanie im pomóc i sprawić, by upały nie były dla nich totalnym koszmarem. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy!
AUTOR: Sara Migaj

Zapewnij psu odpowiednią ilość nawodnienia

Tak jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku zwierząt – woda to podstawa. Pamiętaj, że latem pragnienie wzrasta, a więc pusta miska może nieraz Cię zaskoczyć, bo zwierzę będzie nieustannie szukało w niej swojego ukojenia. Pamiętaj, by pilnować, czy psiak posiada wystarczającą ilość potrzebną do nawadniania. Nie ustawiaj miski w słońcu – woda się nagrzeje i przestanie być dla Twojego przyjaciela błogim ukojeniem.

Stawiaj wyłącznie na krótkie spacery

Latem nie szczędź psu siedzenia w domu – to jedyne miejsce, w którym będzie czuł się dobrze. Oczywiście musimy wychodzić z nim na spacery bądź też wypuszczać na ogród, ale ograniczmy to do minimum, czyli tylko do głównych potrzeb. Długie przebywanie na słońcu nie sprawi psiakowi przyjemności, a zadziała wręcz przeciwnie. Nie dopuszczaj do tych sytuacji, by nie narazić przyjaciela na przegrzanie, czy odwodnienie. Dodatkowo pamiętaj, że dla czworonoga warto wybierać pory dnia przebywania na zewnątrz, w których jest najchłodniej, czyli np. z samego rana i późnym wieczorem. Nie wychylaj się w godzinach szczytu letniego upału.

Planujesz wspólne grillowanie? Zapewnij psu cień

Jeśli chcesz zabrać swoje zwierzę na dłuższe posiedzenie w promieniach słonecznych, to przede wszystkim upewnij się, czy znajduje się tam miejsce zacienione, w którym pies będzie mógł przebywać w tym czasie. Kawałek cienia to naprawdę niewiele, ale dla czworonoga w czasie upałów jest zbawienne.

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Ten temat nie powinien być poruszany, ale wiemy, że wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego problemu. Absolutnie nie można zostawiać psa w samochodzie podczas upalnych dni. Nawet jeśli uchylisz okno lub staniesz w cieniu, to nie zdajesz sobie sprawy, w jak szybkim tempie nagrzeje się Twój jeszcze przed chwilą “chłodny” wewnątrz samochód. Pamiętaj, by zawsze zabierać psa ze sobą i nigdy nie oferować mu tego typu sytuacji, narażasz się tym sposobem nie tylko na pogorszenie się stanu zdrowotnego Twojego psa, ale także istnieje ryzyko zgłoszenia Twojego postępowania odpowiednim służbom, a także wybicie szyby w celu ratowania zwierzęcia.

Mata chłodząca – wybawienie wszystkich czworonogów

XXI wiek przyniósł nam wiele wspaniałości. Jedną z nich jest mata chłodząca, która sprawdza się doskonale w upalne dni. Jak się zapewne domyślacie, zwierzę może się na niej położyć i otrzymać upragnione ukojenie dla swojego ciała. Warto pomyśleć o tego typu przedmiocie, jeśli w naszym mieszkaniu bądź domu panują wysokie temperatury.

Upał dla nas ludzi jest czymś, co ciężko znosimy. Jednak my wiemy, jak się zachować, gdy robi się źle. Zwierzak tego nie wie, dlatego musimy postawić się na ich miejscu i działać z rozwagą. Pamiętaj, by zawsze przed sezonem letnim przygotować się na wszelkie scenariusze i nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowotnego zwierzęcia przez wysoką temperaturę. Zapisz nasz artykuł i bądź gotowy na nadchodzący sezon!

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz