
Jak zająć się kotem po sterylizacji?
Czas czytania: 4 min

W pierwszej kolejności należy odebrać zwierzę już wybudzone. Nie zgadzajmy się na wcześniejszy odbiór. Nie sugerujmy się tym, że kotu będzie lepiej w swoim legowisku. Tak samo jak lekarz nie wypuści nikogo z sali pooperacyjnej, tak samo weterynarz nie powinien wydawać zwierzęcia bez całkowitego wybudzenia. W razie jakichkolwiek komplikacji lekarz weterynarii ma możliwość zareagowania. Zaleca się, aby po wybudzeniu zwierzęcia nie podawać mu jedzenia przez 6-8 godzin, a pierwszym podanym posiłkiem powinno być coś lekkiego i łatwostrawnego. Może to być gotowany filet z kurczaka czy odrobina świeżej wołowiny. Wszystko zależy również od sposobu karmienia zwierzęcia na co dzień. Po wybudzeniu należy zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej, czystej wody. Wzmożone pragnienie po narkozie, to normalna rzecz. Po operacji należy utrzymywać zwierzę w czystym miejscu. Ważne jest także, aby zwierzę miało pokojową temperaturę, a nawet odrobinę większą niż zazwyczaj. Można położyć przy legowisku termofor, poduszkę lub koc elektryczny czy nakryć kota kocykiem. Koty są wyjątkowo ciepłolubnymi zwierzętami, a po operacji organizm nieco się wychładza. Tak więc zadbajmy, aby oprócz czystości kontrolować również temperaturę otoczenia, ale także dać kotu możliwość odsunięcia się od źródła ciepła, kiedy uzna, że jest mu za gorąco. Przez kilka najbliższych dni po operacji nie należy pozwalać kotu skakać. To bardzo ważne, gdyż szwy w ranie są napięte. Każdy ruch powoduje ich naciąganie. Pęknięcie będzie wymagało ponownej wizyty oraz narkozy, dlatego warto zadbać o to by maksymalnie ograniczyć możliwość wskakiwania na meble czy wysokie drapaki. Kolejną rzeczą o której należy pamiętać, to uniemożliwienie kotu lizania rany. Kołnierz w przypadku kocurów czy ubranko pooperacyjne w przypadku kocic, to najlepsze rozwiązania. Ważnym elementem opieki pooperacyjnej jest także postawienie kuwety jak najbliżej legowiska, ale nie w samym jego sąsiedztwie. Po zabiegu zwierzę jest osłabione, ale może chcieć częściej oddawać mocz. Wyprawy do kuwety na drugi koniec mieszkania mogą okazać się niemożliwe.

U kota po kastracji występuje zwiększenie apetytu, ale spada zapotrzebowanie na kalorie, dlatego należy zweryfikować czy karma, którą dostawał do tej pory jest odpowiednia. Prościej mówiąc, powinniśmy podawać kotu jak najmniej węglowodanów, a więcej białka. Taki pokarm będzie w pełni zaspokajał głód, ale organizm nie będzie odkładał zbędnej tkanki tłuszczowej, więc unikniemy nadwagi, która w konsekwencjach bywa dla zwierząt bardzo niebezpieczna. Weterynarze stosują różne szwy. Należy zapytać weterynarza jaki rodzaj szwów użył przy operacji naszego kota. Przy szwach wchłanianych, śródskórnych niepotrzebne jest ich zdejmowanie i istnieje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia przy wylizywaniu. Jeśli weterynarz użyje szwów niewchłanianych konieczne będzie zdjęcie ich po 10-14 dniach. Przy tego rodzaju szwów pilnowanie kota jest nadzwyczaj ważne. W przypadku kastracji kocurów możliwe jest delikatne plamienie ropno-krwistą wydzieliną. Nie należy się niepokoić. Jest to normalne i nie wymaga kontroli weterynaryjnej. Jeśli jednak uznasz, że wydzieliny jest zbyt dużo, to koniecznie zgłoś się do lekarza, który wykonywał zabieg, aby sprawdził czy wszystko jest w porządku. Możliwe są także delikatne obrzęki moszny, szczególnie w pierwszej i drugiej dobie po zabiegu. Jeśli jednak uznajesz, że moszna jest zbyt wyraźnie uwypuklona, zauważasz krwiaki czy inne niepokojące objawy, to natychmiast udaj się do weterynarza. Tak jak po każdym zabiegu jest kilka powikłań i należy zdawać sobie z tego sprawę. Ból, obrzęki, zmiany to niewątpliwie najczęstsze powikłania z którymi musimy sobie poradzić. Oprócz tego istnieje także ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej, dlatego tak ważna jest higiena miejsca w którym odpoczywa zwierzę po zabiegu oraz higiena rany i nadzorowanie kota, kiedy zbyt intensywnie interesuje się szwami. W niektórych wypadkach możliwa jest także pooperacyjna niewydolność nerek. W przypadku jej wystąpienia należy szybko reagować i wszczynać leczenie
zabieg kastracji w przypadku kotek jest poważniejszy niż w przypadku kocurów, ale w obu przypadkach należy z takim samym profesjonalizmem, czułością i konsekwencją pilnować swoich zwierząt. Opieka pooperacyjna, to ważny element każdego zabiegu.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj