Jak złagodzić oznaki stresu u kota?

Nasze mruczki podobnie jak my ludzie również się stresują. Powodem ku temu może być zmiana otoczenia, nowy członek rodziny, czy jakiekolwiek następstwa, które mogą wydawać mu się nowe. Oczywiście istnieje szereg możliwości wpływających na zmniejszenie ewentualnych lęków i poprawienie samopoczucia kociaka. W jaki sposób na to wpłynąć? Podpowiadamy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Feromony

Każdy kociak samodzielnie wydziela feromony – znajdują się one np. w łapkach oraz na pyszczku. Podczas takich aktywności, jak namiętne wbijanie pazurków w ulubiony drapak czy ocieranie się pyszczkiem o dany przedmiot, zwierzak pozostawia swój zapach, czyli znaczy terytorium, a to wpływa pozytywnie na jego samopoczucie. Tym sposobem on wie, że jest u siebie i czuje się bezpiecznie. Natomiast jesteśmy już w takim momencie powstawania coraz to ciekawszych technologii, że także nasze futrzaki doczekały się inteligentnego rozwiązania – mowa o gotowych feromonach, które można np. włożyć do gniazdka. W ten sposób będą one automatycznie wydzielane i dają kotu poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nasilającego się stanu lękowego warto zainwestować w ten gadżet.

Waleriana oraz kocimiętka – najlepsi koci przyjaciele

Idealnym rozwiązaniem na walkę ze stresem są także dostępne na wyciągnięcie ręki zabawki, spraye, a nawet karmy z zawartością waleriany lub kocimiętki. Koty uwielbiają te dwa “zapachy”, bo szybko wprowadzają je w błogi stan, który trwa około 15 minut. Pamiętaj, by nigdy nie psikać sprayem prosto na kota – zapach pozostaw na jego ulubionych zabawkach, a następnie zaprowadź tam mruczka. Dodatkowo, musisz sprawdzić, czy Twój kot jest fanem waleriany, czy kocimiętki – wszystko zależy od upodobań. W niektórych przypadkach kociaki nie reagują na te zapachy aż do ukończenia pierwszego roku życia.

Stagnacja

Koty nie lubią zmian, dlatego jeśli masz taką możliwość, to zapewnij im stagnację. Przez to pojęcie mamy na myśli: nie zmieniaj zbyt często smaku karmy, dawkuj poznawanie nowych ludzi, nie rób przemeblowania co tydzień, nie zabieraj go aż tak często na wycieczki – pozostaw rzeczy takimi, jakie są. To jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie kotu dobrego samopoczucia.

Porada od specjalisty

Jeśli jednak stosujesz wszystkie powyższe elementy, a Twój kot wciąż chodzi z podkulonym ogonem, bądź co gorsza reaguje agresją – koniecznie udaj się w pierwszej kolejności do weterynarza, by wykonać szereg badań, które pokażą, czy jego zachowanie ma podłoże behawioralne, czy może w ten sposób pokazuje, że coś mu dolega. Następnie poczekaj na wyniki badań, które będą odpowiedzią na to, czy należy wdrożyć leczenie. Jeśli weterynarz jasno określa, że ze zdrowiem kociaka jest wszystko w porządku, to najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z behawiorystą. Dedykowany specjalista rozgryzie potrzeby Twojego mruczka i sprawi małymi kroczkami, że problem zniknie. Nie warto oszczędzać na swoim pupilu, dlatego zachęcam do czerpania wiedzy od ekspertów. Cokolwiek by się nie działo z Twoim kocim dzieckiem, to pamiętaj, by nie panikować i zachować spokój. Zwierzaki odczytują nasze emocje lepiej niż nam się wydaje i te złe na pewno nie pomogą im z radzeniem sobie ze stresem. Każdy problem da się rozwiązać – wystarczy, że podejmiesz kroki, o których dziś powiedzieliśmy. Cierpliwość i duże pokłady miłości to klucz do sukcesu.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz