Jak zmniejszyć stres u psa w czasie sylwestra?

Aby zmniejszyć stres naszego psa podczas sylwestra przede wszystkim trzeba zrozumieć co czuje i w jaki sposób możemy mu pomóc. Aż 70 % psów cierpi na fobię dźwiękową, a wszystko zależy od jego doświadczeń, charakteru oraz naszej postawy. Najważniejsze to dostosować odpowiednią metodę radzenia sobie ze strachem. Jak wesprzeć swojego pupila w tym ciężkim dla niego czasie ?
AUTOR: Magdalena Filek

Przygotowanie dźwiękowe

Przygotowujemy psa stopniowo, najlepiej zacząć dużo wcześniej i pracować z psem regularnie. Znajdźmy nagrania pokazów fajerwerków i wybuchów petard, puszczajmy je w ciągu dnia codziennego, zaczynając od bardzo cichej tonacji. Jeżeli pies jest spokojny nagródźmy go za to, najlepiej super pysznym smakołykiem, który spowoduje pozytywne skojarzenia z tym dźwiękiem. Możemy również puszczać nagrania podczas posiłku czy w czasie wspólnych zabaw z psem. Gdy widzimy poprawę zwiększamy głośność stopniowo i obserwujemy zachowanie psa, gdy jest spokojny nagradzamy, jak nie to znaczy że ten poziom głośności jest zbyt duży i należy wrócić do poprzedniego.

Należy jednak pamiętać, że istnieją wady i zalety tej metody. Praca z psem w ten sposób może przygotować go do sylwestrowych wybuchów ale nagrania nie oddają prawdziwego wybuchu petardy czy fajerwerków więc może nie zadziałać w skrajnych przypadkach strachu u psa.

Dlatego przyzwyczajmy go również do relaksu przy melodii muzyki. Badania wykazały iż psy potrafią wyciszyć się podczas puszczonej w tle muzyki klasycznej, istnieją płyty z muzyką relaksacyjną stworzoną z myślą o naszych pupilach. Zaczynamy puszczać melodie podczas zwyczajnego codziennego odpoczynku dzięki temu pies przyzwyczaja się do tego typu wspomagacza, a podczas wybuchów, puszczanie jej może spowodować szybsze wyciszenie psa.

Przygotowanie schronienia

Spanikowany pies podczas nocy sylwestrowej będzie chciał się ukryć w bezpiecznym dla niego miejscu, dlatego najlepiej przygotować wcześniej dla niego legowisko, w którym będzie mógł się schować jak w norce. W łazience, w kącie pokoju, w przedpokoju, sypialni, przygotujmy klatkę lub transporter przykryty kocem.

Należy zamknąć wszystkie drzwi aby zapobiec ewentualnej ucieczce psa po za teren domu czy mieszkania, najlepiej pozasłaniać okna aby nie było widać błysków, szczególnie należy przygotować w ten sposób pomieszkanie w którym będzie przebywał.


Przygotowanie zapachowe

Skuteczny sposobem również są feromony, zapach który wytwarza suka aby uspokoić swoje młode, dzięki czemu pies potrafi się wyciszyć. Takie środku są dostępne w sklepach zoologicznych w formie spreju, obroży lub dyfuzora. Spryskany kocyk lub ulubiona poduszka położona w bezpiecznym miejscu może zdziałać cuda.

Nasz naturalny zapach również może uspokoić psa, w szczególności gdy nie ma nas w domu. Znoszona koszulka, skarpetki, bluza położona w legowisku może w znacznym stopniu zmniejszyć jego stres.

Przygotowanie fizyczne

Ruch u psa pomaga osiągnąć równowagę, dzięki serotoninie i endorfinom, które podczas regularnym ćwiczeniom fizycznym przeciwdziałają stresowi oraz rozładowują energię.  Pozytywny wysiłek i zmęczenie psa wpływa na jego dobry nastrój oraz relaks. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie spożytkowanie energii naszego psiego przyjaciela, dopasować do jego wieku oraz predyspozycji nie tylko w sylwestrowy dzień.

O czym warto pamiętać?!

Noc sylwestrowa jest bardzo stresującym czasem dla naszego pupila, nigdy nie złośćmy się na niego z tego powodu ponieważ zwiększa to jego strach, a do tego przez brak wsparcia ze strony przewodnika traci do niego zaufanie. Lepiej nauczyć się masażu relaksacyjnego by zmniejszyć napięcie mięśni i uspokoić go w pozytywny sposób.

Pójdźmy na spacer z psem zanim zaczną się zabawy sylwestrowe, w miejsce gdzie możemy na spokojnie pospacerować, musimy dopilnować aby o załatwił wszystkie swoje potrzeby gdyż kolejny spacer będzie dopiero nad ranem kolejnego dnia.

Jeżeli nie ma nas w domu zadbajmy o komfort psa, poprośmy kogoś aby z nim pobył. Opieka przez osobę, którą już zna będzie dla niego najlepszym wsparciem podczas nieobecności opiekunów.

Najważniejszym aspektem jest jednak poziom strachu, jeśli nasz pies nie umie mimo przygotowania poradzić sobie z sytuacją poprośmy o pomoc specjalistę, który w szczegółowy sposób przeprowadzi nas przez proces odwrażliwiania na dźwięki lub zasięgnijmy pomocy u lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki uspakajające.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz