Jak zorganizować kocią przestrzeń

Na początek należy zacząć od tego, że robiąc remont w naszym domu zawsze patrzymy na to, aby podobało się nam, a niekoniecznie zwracamy uwagę na kocie potrzeby. Często potem dochodzi do sytuacji, kiedy nasze nowe, piękne meble stają się ofiarą kocich pazurków czy … moczu. Właśnie dlatego powinieneś nieco bardziej zwrócić uwagę na kocie potrzeby.
AUTOR: Paulina Andrzejewska

Czas czytania: 4 min

Wyobraź sobie, że projektujesz swoją wymarzoną kuchnię. Chcesz ją urządzić jak najbardziej funkcjonalnie, więc zatrudniasz do tego specjalistę. On projektuje twoją przestrzeń, dobiera meble, akcesoria, ustawienie najważniejszych punktów w kuchni. Kiedy wchodzisz pełna nadziei do domu, zobaczyć swoją wymarzoną przestrzeń do gotowania okazuje się, że wszystko jest nie tak jak być powinno: kuchenka obok zlewu, lodówka wystawiona na promienie słoneczne, za niskie blaty i przysłowiowy kosz na śmieci wcale nie jest pod umywalką. Kompletnie nie potrafisz się odnaleźć w takiej przestrzeni, więc z dnia na dzień chodzisz coraz bardziej sfrustrowana. Właśnie tak czuje się Twój kot w źle zorganizowanej dla niego przestrzeni. Dziś opowiem Ci o tym jak stworzyć prawdziwy koci raj w Twoim mieszkaniu.

  • Czy mój kot lubi chować się pod łóżkiem, w zakamarkach?
  • Czy lubi obserwować świat z wysoka i tylko szuka okazji, kiedy może wskoczyć na meble?
  • Gdzie spędza najwięcej czasu?
  • Gdzie lubi spać?
  • Gdzie i jak lubi się bawić?

Teraz wytłumaczę Ci po co są te pytania: każdy kot jest inny. Jedne lubią szaleć na dywanach i schodach, inne uwielbiają obserwację na parapecie, a jeszcze inne wybierają punkt na wysokiej szafce i tam mają swój azyl. Jako odpowiedzialny opiekun poobserwuj swojego kota i spróbuj nieco bliżej przyjrzeć się jego potrzebom. Dzięki temu nie tylko stworzysz dla niego super przestrzeń, ale też poznasz go lepiej!
Skoro już wiesz co lubi Twój kot, czas zastanowić się jak możemy dać mu możliwość spełniania jego potrzeb.
W Twoim domu w zależności od tego co napisałaś, powinny znaleźć się:

  • drapak – czyli kocie centrum dowodzenia i pogromca ostrych pazurków. Jeśli już masz drapak, ale kot niespecjalnie jest nim zainteresowany, to warto go do tego zachęcić! Możesz położyć na drapaku kilka smaczków, nakierować kota podczas zabawy wędką, aby wskoczył na drapak. Jego miejsce też ma tutaj znaczenie! Nie powinien stać w kącie, tylko w miejscu, do którego twój kot chętnie przyjdzie i będzie miał wspaniały widok na całe pomieszczenie. Pamiętaj też, że drapak powinien być duży i bardzo stabilny.
  • wysokie półki – koty uwielbiają wysokie półki! Mogą po nich bez obaw skakać oraz miejsce na parapecie – jeśli Twój kot lubi obserwować świat przez okno, to będzie to świetne rozwiązanie. Wystarczy jakieś mięciutkie legowisko lub kocyk, żeby kot chętniej wskoczył i obserwował sąsiadów za oknem.
  • miski do jedzenia, czyli kocia jadalnia – powinna znajdować się z dala od kuwet. Miski powinny być ceramiczne, najlepiej w formie płaskich talerzyków (koty nie lubią, kiedy ich wibrysy dotykają bocznych ścianek miski). Jeśli masz dwa lub więcej kotów, to pamiętaj, aby każdy miał swoją miskę i nie jadły obok siebie.
  • kryjówki – co to za dom, bez miejsca do ukrycia się! Podczas zabawy wędką trzeba przecież zapolować na ofiarę! A żeby to zrobić potrzebna jest solidna kryjówka. W tej roli może sprawdzić się tunel dla kota czy pudełka kartonowe
  • kuwety – kocia toaleta to sprawa bardzo indywidualna. Należy poobserwować jakie miejsca i podłoże preferuje kot i wtedy wybrać odpowiedni rodzaj kuwety. Pamiętaj tylko o odpowiedniej ilości kuwet!
  • zabawki – kot musi mieć zajęcie kiedy nie ma Ciebie w domu. Zadbaj o maty węchowe, tunele, piłki i wędki do wspólnej zabawy!

Pamiętaj!

W domu z kotem na pewno nie może być trujących roślin – zrób porządną selekcję twojej domowej dżungli i usuń z niej takie kwiaty jak: strelicja, fikus czy monstera. Jeśli jednak chcesz zachować zieleń w swoim domu, to postaw na palmy! Areka, Kencja czy Chamedora to rośliny, które mogą zdobić twoją przestrzeń bez uszczerbku na zdrowiu kota.

Pamiętaj też o zabezpieczeniu kabli i okien. Szczególnie małe kociaki, które są żywo zainteresowane całym światem mogą poprzegryzać kable. Okna i balkony powinny być zabezpieczone odpowiednią siatką, która pozwoli kotu wyglądać na zewnątrz bez obaw o nieszczęśliwy wypadek.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz