Jak zostać wolontariuszem?

Święta to czas dawania! Może postanowiłeś dać więcej od siebie dla zwierząt? Jeśli czujesz, że zwierzęta to Twoi najlepsi przyjaciele i masz potrzebę przelania tych emocji na coś pożytecznego, to możesz zostać np. wolontariuszem w pobliskim schronisku. Pamiętaj, że nie ma nic piękniejszego od pomocy słabszym, więc jeśli podejmiesz się tej roli, to na pewno tego nie pożałujesz, a wręcz przeciwnie - będziesz szukał kolejnych sposobów, aby wyciągnąć swą dłoń ku drugiej istocie.
AUTOR: Sara Migaj

Pomaganie to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy wykonywać w życiu, dlatego, jeśli masz na to ochotę oraz predyspozycję to nawet się nie zastanawiaj! Dobro wraca, czasem podwójnie, a czasem tak mocno, że nawet się tego nie spodziewasz. Zostań wolontariuszem już dziś!


Kto powinien zgłosić się na wolontariusza?

Na pewno powinna zrobić to osoba, która czuje chęć niesienia pomocy. *Barierą do podjęcia się tego zadania na pewno nie jest wiek, dlatego bez względu na to, czy masz ukończone 18 lat, czy nie – możesz pomagać zwierzakom. Jeśli jednak jesteś osobą niepełnoletnią, będziesz potrzebował pisemnej zgody rodzica. 

*Nie każde schronisko przyjmuje do pomocy osoby niepełnoletnie – sprawdź tę informację w pobliskiej placówce.

W zależności od tego, jaki wolontariat Cię interesuje – czy tylko taki „od czasu do czasu”, czy może taki „pełną parą”, musisz zastanowić się ile swojego czasu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca jesteś w stanie poświęcić, a następnie należy podjąć tę ważną decyzję odnośnie przyjęcia wolontariatu.

Pamiętaj, że bez względu na Twoje możliwości, warto porozmawiać z pobliskim schroniskiem. Jeśli nie znajdziesz czasu nawet na regularne wychodzenie z psiakami, to może przydasz się w innej kwestii? Warto pytać! 

Jakie obowiązki na Ciebie czekają?

W zależności od danego schroniska obowiązki te mogą się różnić. W niektórych przypadkach Twoja pomoc może być naprawdę okrojona – np. będziesz wykonywać rzeczy wyłącznie zdalnie bez konieczności pojawiania się w placówce. 

Co takiego można wykonywać na odległość?

Takie rzeczy to, np. organizacja zbiórek charytatywnych czy wydarzeń wspierających schronisko. W tych zadaniach na pewno liczy się Twoja kreatywność – jeśli dobrze czujesz się w takich tematach, to na pewno Twoja pomoc będzie tutaj niezwykle cenna! 

Jakimi cechami powinien wykazywać się przyszły wolontariusz?

Pierwszą i najważniejszą cechą zdecydowanie będzie brak strachu przed zwierzętami. Jeśli panicznie boisz się psów lub/oraz kotów, to może lepiej odpuść sobie temat. Nie traktuj schroniska jako pola do przełamywania swoich lęków – pamiętaj, że czworonożni przyjaciele doskonale wyczuwają, gdy się boisz i wtedy czują się nieswojo, a gdy czują się nieswojo, mogą np. zaatakować. Jeśli natomiast pałasz sympatią do zwierząt to jesteś kandydatem idealnym i nawet nie musisz się tutaj nad niczym zastanawiać! Twoja miłość do nich na pewno zostanie odwzajemniona, a nie ma nic piękniejszego od nowych psich lub kocich przyjaciół! Kolejna ważna rzecz to brak uczuleń. Pamiętaj, że jeśli masz alergię na sierść, to wolontariat nie jest zbyt dobrym pomysłem. W schronisku na pewno unosi się spora chmura alergenów i niekoniecznie będziesz sobie w stanie z tym poradzić. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem – nie chcemy owijać w bawełnę. Zwierzęta to żywe istoty, niektóre z nich to potulne urocze istoty natomiast nie każde będzie bez objawów agresji. Weź pod uwagę, że czasem ta praca może być stresująca i absolutnie nie możesz winić czworonogów za niektóre sytuacje. Idąc do wolontariatu, nastaw się na to, że totalnie nie wiesz, co Cię tam spotka i słuchaj swoich przełożonych. Na początku zostaniesz poinformowany o zwierzętach, które wymagają szczególnej uwagi – weź to do siebie i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Czy zarabiam, będąc wolontariuszem?

Wolontariat jest darmowy. Jeśli dołączasz do tego typu akcji, to jednocześnie przyznajesz, że chcesz to robić, bo masz na to ochotę, a nie idziesz tam dla zarobku. Nie oczekuj tutaj zapłaty – no, chyba że mówimy o psich przytulasach czy kocim mruczeniu – to na pewno otrzymasz!

Wybane dla Ciebie

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

Jak zostać domem tymczasowym?

Dom tymczasowy to miejsce, w które trafiają zwierzęta w momencie, kiedy nikt jeszcze nie podjął decyzji o zaadoptowaniu czworonoga na stałe. Jeśli nie masz możliwości przygarnięcia futrzaka do siebie na stałe to ta opcja jest jedną z najlepszych jaką możesz mu dać. O domy tymczasowe zwracają się z prośbą najczęściej schroniska bądź fundacje. Przyłączając się do tej inicjatywy możesz nie tylko dać dach nad głową, ale dodatkowo swoimi działaniami możesz wesprzeć w poszukiwaniu nowego miejsca dla Twojego nowego przyjaciela. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, czy w Twoim gronie przyjaciół nie czai się potencjalny właściciel takiego właśnie zwierzaka! Dziś opowiemy Wam dokładnie jak od środka wygląda cały proces domów tymczasowych.

czytaj

Rasy psów: Labrador

Na świecie istnieje około 400 ras psów. Różni je nie tylko kraj z którego pochodzą ale przede wszystkim wygląd i charakter. Dzięki temu każda rasa ma inne predyspozycje do pracy z człowiekiem. Jedne świetnie odnajdują się w pracy policji lub straży jako tropiciel. Inne zaś pełnią funkcje dogoterapeutów dla dzieci i osób przewlekle chorych. Są także rasy psów, które mają wszechstronne zdolności. A jedną z tych ras jest Labrador retriever, który nie tylko świetnie odnajduje się w wodzie jako ratownik. Labradory sprawdzają się także jako przewodnicy osób niepełnosprawnych, w terapii chorych ale ich predyspozycje pozwalają także na uprawianie sportów kynologicznych

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz