Jak zostać wolontariuszem?

Święta to czas dawania! Może postanowiłeś dać więcej od siebie dla zwierząt? Jeśli czujesz, że zwierzęta to Twoi najlepsi przyjaciele i masz potrzebę przelania tych emocji na coś pożytecznego, to możesz zostać np. wolontariuszem w pobliskim schronisku. Pamiętaj, że nie ma nic piękniejszego od pomocy słabszym, więc jeśli podejmiesz się tej roli, to na pewno tego nie pożałujesz, a wręcz przeciwnie - będziesz szukał kolejnych sposobów, aby wyciągnąć swą dłoń ku drugiej istocie.
AUTOR: Sara Migaj

Pomaganie to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy wykonywać w życiu, dlatego, jeśli masz na to ochotę oraz predyspozycję to nawet się nie zastanawiaj! Dobro wraca, czasem podwójnie, a czasem tak mocno, że nawet się tego nie spodziewasz. Zostań wolontariuszem już dziś!


Kto powinien zgłosić się na wolontariusza?

Na pewno powinna zrobić to osoba, która czuje chęć niesienia pomocy. *Barierą do podjęcia się tego zadania na pewno nie jest wiek, dlatego bez względu na to, czy masz ukończone 18 lat, czy nie – możesz pomagać zwierzakom. Jeśli jednak jesteś osobą niepełnoletnią, będziesz potrzebował pisemnej zgody rodzica. 

*Nie każde schronisko przyjmuje do pomocy osoby niepełnoletnie – sprawdź tę informację w pobliskiej placówce.

W zależności od tego, jaki wolontariat Cię interesuje – czy tylko taki „od czasu do czasu”, czy może taki „pełną parą”, musisz zastanowić się ile swojego czasu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca jesteś w stanie poświęcić, a następnie należy podjąć tę ważną decyzję odnośnie przyjęcia wolontariatu.

Pamiętaj, że bez względu na Twoje możliwości, warto porozmawiać z pobliskim schroniskiem. Jeśli nie znajdziesz czasu nawet na regularne wychodzenie z psiakami, to może przydasz się w innej kwestii? Warto pytać! 

Jakie obowiązki na Ciebie czekają?

W zależności od danego schroniska obowiązki te mogą się różnić. W niektórych przypadkach Twoja pomoc może być naprawdę okrojona – np. będziesz wykonywać rzeczy wyłącznie zdalnie bez konieczności pojawiania się w placówce. 

Co takiego można wykonywać na odległość?

Takie rzeczy to, np. organizacja zbiórek charytatywnych czy wydarzeń wspierających schronisko. W tych zadaniach na pewno liczy się Twoja kreatywność – jeśli dobrze czujesz się w takich tematach, to na pewno Twoja pomoc będzie tutaj niezwykle cenna! 

Jakimi cechami powinien wykazywać się przyszły wolontariusz?

Pierwszą i najważniejszą cechą zdecydowanie będzie brak strachu przed zwierzętami. Jeśli panicznie boisz się psów lub/oraz kotów, to może lepiej odpuść sobie temat. Nie traktuj schroniska jako pola do przełamywania swoich lęków – pamiętaj, że czworonożni przyjaciele doskonale wyczuwają, gdy się boisz i wtedy czują się nieswojo, a gdy czują się nieswojo, mogą np. zaatakować. Jeśli natomiast pałasz sympatią do zwierząt to jesteś kandydatem idealnym i nawet nie musisz się tutaj nad niczym zastanawiać! Twoja miłość do nich na pewno zostanie odwzajemniona, a nie ma nic piękniejszego od nowych psich lub kocich przyjaciół! Kolejna ważna rzecz to brak uczuleń. Pamiętaj, że jeśli masz alergię na sierść, to wolontariat nie jest zbyt dobrym pomysłem. W schronisku na pewno unosi się spora chmura alergenów i niekoniecznie będziesz sobie w stanie z tym poradzić. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem – nie chcemy owijać w bawełnę. Zwierzęta to żywe istoty, niektóre z nich to potulne urocze istoty natomiast nie każde będzie bez objawów agresji. Weź pod uwagę, że czasem ta praca może być stresująca i absolutnie nie możesz winić czworonogów za niektóre sytuacje. Idąc do wolontariatu, nastaw się na to, że totalnie nie wiesz, co Cię tam spotka i słuchaj swoich przełożonych. Na początku zostaniesz poinformowany o zwierzętach, które wymagają szczególnej uwagi – weź to do siebie i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Czy zarabiam, będąc wolontariuszem?

Wolontariat jest darmowy. Jeśli dołączasz do tego typu akcji, to jednocześnie przyznajesz, że chcesz to robić, bo masz na to ochotę, a nie idziesz tam dla zarobku. Nie oczekuj tutaj zapłaty – no, chyba że mówimy o psich przytulasach czy kocim mruczeniu – to na pewno otrzymasz!

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz