Jak żywić psa reproduktora?
Czas czytania: 3 min
Dieta psiego reproduktora musi być w pełni zbilansowana, o odpowiednich wartościach odżywczych. I to nie oznacza, że pies nagle musi jeść dużo więcej wszystkiego, zapotrzebowanie energetyczne nagle nie wzrasta z tego powodu. Trzeba uważać, aby nie doprowadzić do nadwagi, a co grosza otyłości, która będzie miała negatywny wpływ na cały organizm. Ponadto otyłość może uniemożliwić pokrycie samicy, ponieważ samiec nie będzie mógł wykonać skoku. Wychudzenie również nie sprzyja reprodukcji, ponieważ wpływa na jakość nasienia. Stąd kluczową rolę w przygotowaniu do okresu reprodukcji odgrywa kondycja. Określa się ją na podstawie 5- punktowej oceny (BCS – Body Condition Score).
Żywienie
Pełnowartościowe, zbilansowane pożywienie powinno być podawane psu przez całe życie. Okres krycia nie wymaga zwiększenia zawartości białka. Trzeba tylko pamiętać, że powinno to być białko wysokiej jakości, pochodzenia zwierzęcego, które ma korzystny skład aminokwasowy. Są jednak takie składniki, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę w aspekcie reprodukcji. Istotną rolę w organizmie pełnią kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), które należą do kwasów tłuszczowych z rodziny omega – 3. Ich synteza jest niewystarczająca w organizmie psa, dlatego należy dostarczać je z pożywieniem.
Podobnie jest z kwasem linolenowym, który należy do rodziny kwasów omega – 6. Kwas linolowy należy do NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy dostarczyć z pożywieniem. Kwas arachidonowy (pochodzący również z rodziny omega – 6) może być syntetyzowany w organizmie psów. Źródłem DHA i EPA są głównie tłuste ryby i ich oleje. Suplementacja kwasami omega jest wskazana na każdym etapie życia psa. W przypadku psów reproduktorów badania naukowe wykazały, że wzbogacenie diety w kasy omega – 6 i omega – 9 spowodowało zwiększenie objętości nasienia oraz wzrost koncentracji plemników. Ponadto zaobserwowano obniżenie odsetka plemników morfologicznie zmienionych. Innym, bardzo ważnym ważnym w diecie psiego reproduktora składnikiem jest selen, który jest kluczowym pierwiastkiem w procesie spermatogenezy. Jest to proces, w którym powstają i dojrzewają plemniki. Selen jest antyoksydantem, który chroni plemniki przed aktywnymi formami tlenu, które wpływają na nie niekorzystnie. Ważna jest również witamina E, która wzmacnia działanie selenu. Witamina ta jest wskazana także w przypadku suplementacji wyżej opisanych kwasów tłuszczowych. Inną ważną witaminą jest witamina A. Jej całkowity brak lub niedobór zaburza spermatogenezę. Należy jednak pamiętać, że więcej nie oznacza lepiej, nadmiar obu składników może uszkadzać plemniki i wszelką suplementację trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj