Jakie prawa do pupila mam po rozwodzie?

Rozwiodłeś się i co teraz? Spokojnie. Zapewniamy, że z każdej sytuacji jest pewne wyjście, które prowadzi prosto w stronę kompromisu. Ten ostatni, wbrew pozorom powinien zadowolić każdą ze stron.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Miłość do pupila to uczucie, które zdecydowanie nie przeminie i ku temu stwierdzeniu kłania się także polskie prawo. Prawodawcy zadbali zarówno o dobro zwierzęcia, jak i jego dwóch właścicieli.

ZASADY PRZYZNANIA OPIEKI NAD ZWIERZĘCIEM SĄ STOSUNKOWO PROSTE

Prawo mówi jasno. Takie rzeczy jak fakt, kto zabierał psiaka bądź kota do weterynarza, czy też kto częściej napełniał jego miskę ulubioną karmą, mają rzeczywiste znaczenie w ewentualnym procesie przyznania stałej opieki. Niech nasze wewnętrzne złowrogie głosy nas nie mylą. Przywiązanie zarówno ze strony właściciela, jak i czworonoga ma znaczenie i również każdorazowo jest brane do analizy.

KOT I PIES TRAKTOWANI JAKO ELEMENT PODZIAŁU MAJĄTKU

Owszem, prawo mówi jasno o uczuciach i emocjach, które potrafią się tlić w naszych zwierzakach. Niemniej wciąż, gdy przychodzi co do czego, futrzak jest traktowany jako przedmiot i podlega podziałowi majątkowemu tak samo, jak samochód, czy mieszkanie. W związku z tym nie da się uniknąć poruszenia tematu opieki podczas sprawy rozwodowej.

Prawa do pupila po rozwodzie

CO JEŚLI ADOPCJA/ ZAKUP ZWIERZĘCIA NASTĄPIŁA PRZED ŚLUBEM?

Jak się okazuje, prawo stoi sztywno po stronie nabywcy czworonoga. To oznacza, że jeśli jedna ze stron podjęła się zakupu bądź adopcji przed zawarciem związku małżeńskiego, to zwierzę bezwzględnie należy do tej osoby i nie podlega podziałowi majątkowemu.

Warto podkreślić, że emocje i empatia coraz częściej biorą górę podczas spraw rozwodowych. Sąd kilka lat temu przy podziale majątkowym orzekł, że przyznaje on opiekę drugiemu małżonkowi z uwagi na dobro psiaka. Pomimo tego, kto nabył zwierzę przed wejściem w związek.

A CO JEŻELI JEDNA ZE STRON NIE CHCE SIĘ DOGADAĆ?

Werdykt może nie zawsze wydawać się sprawiedliwy. Jednak na ten moment nie posiadamy w Polsce przepisu prawnego, które określałoby głównego właściciela z uwzględnieniem dzielenia się zwierzęciem przez drugiego. Jeśli więc chodzi o kwestie ewentualnego podziału opieką to do porozumienia musi dojść w prywatnych okolicznościach, bez udziału organu prawnego.

Świat ewoluuje, a wraz z nim otaczające nas realia. Liczymy na to, że pewnego dnia zwierzęta będą miały jeszcze więcej praw. Tym samym takie sytuacje jak rozwód, nie będą stanowiły dla nich ewentualnego zagrożenia. W tym, kto zostanie prawnym właścicielem, a komu sąd odbierze możliwość dzielenia się czworonogiem. Na ten moment, pomimo tego, że zwierzęta czują i są istotami myślącymi, wciąż są traktowane jak przedmiot. Co zdecydowanie powinno się zmienić w najbliższych latach.

Prawa do pupila po rozwodzie

PODSUMOWANIE

Trzymamy kciuki za wszystkie pary, które podjęły decyzję o rozstaniu. Pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór tego, co będzie najlepsze dla naszego pupila. Nie zabierajcie mu możliwości spotykania się z Wami nawzajem. Oczywiście o ile czujecie, że z obu stron zbudowała się więź warta tego, by dalej kontynuować tę relację.

Natomiast, jeśli czujesz, że nie angażowałeś się w życie swojego zwierzaka, odpuść. A następnie pozwól mu raz jeszcze, wspólnie z drugą połówką, zbudować nowe „miauczaste”, bądź też merdające życie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Szwecja z psem – co i jak?

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz