Jakie prawa mam do pupila po rozwodzie?

Rozwiodłeś się i co teraz? Spokojnie. Zapewniamy, że z każdej sytuacji jest pewne wyjście, które prowadzi prosto w stronę kompromisu. Ten ostatni, wbrew pozorom powinien zadowolić każdą ze stron.
AUTOR: Sara Migaj

Miłość do pupila to uczucie, które zdecydowanie nie przeminie i ku temu stwierdzeniu kłania się także polskie prawo. Prawodawcy zadbali zarówno o dobro zwierzęcia, jak i jego dwóch właścicieli.

ZASADY PRZYZNANIA OPIEKI NAD ZWIERZĘCIEM SĄ STOSUNKOWO PROSTE

Prawo mówi jasno. Takie rzeczy jak fakt, kto zabierał psiaka bądź kota do weterynarza, czy też kto częściej napełniał jego miskę ulubioną karmą, mają rzeczywiste znaczenie w ewentualnym procesie przyznania stałej opieki. Niech nasze wewnętrzne złowrogie głosy nas nie mylą. Przywiązanie zarówno ze strony właściciela, jak i czworonoga ma znaczenie i również każdorazowo jest brane do analizy.

KOT I PIES TRAKTOWANI JAKO ELEMENT PODZIAŁU MAJĄTKU

Owszem, prawo mówi jasno o uczuciach i emocjach, które potrafią się tlić w naszych zwierzakach. Niemniej wciąż, gdy przychodzi co do czego, futrzak jest traktowany jako przedmiot i podlega podziałowi majątkowemu tak samo, jak samochód, czy mieszkanie. W związku z tym nie da się uniknąć poruszenia tematu opieki podczas sprawy rozwodowej.

Prawa do pupila po rozwodzie

CO JEŚLI ADOPCJA/ ZAKUP ZWIERZĘCIA NASTĄPIŁA PRZED ŚLUBEM?

Jak się okazuje, prawo stoi sztywno po stronie nabywcy czworonoga. To oznacza, że jeśli jedna ze stron podjęła się zakupu bądź adopcji przed zawarciem związku małżeńskiego, to zwierzę bezwzględnie należy do tej osoby i nie podlega podziałowi majątkowemu.

Warto podkreślić, że emocje i empatia coraz częściej biorą górę podczas spraw rozwodowych. Sąd kilka lat temu przy podziale majątkowym orzekł, że przyznaje on opiekę drugiemu małżonkowi z uwagi na dobro psiaka. Pomimo tego, kto nabył zwierzę przed wejściem w związek.

A CO JEŻELI JEDNA ZE STRON NIE CHCE SIĘ DOGADAĆ?

Werdykt może nie zawsze wydawać się sprawiedliwy. Jednak na ten moment nie posiadamy w Polsce przepisu prawnego, które określałoby głównego właściciela z uwzględnieniem dzielenia się zwierzęciem przez drugiego. Jeśli więc chodzi o kwestie ewentualnego podziału opieką to do porozumienia musi dojść w prywatnych okolicznościach, bez udziału organu prawnego.

Świat ewoluuje, a wraz z nim otaczające nas realia. Liczymy na to, że pewnego dnia zwierzęta będą miały jeszcze więcej praw. Tym samym takie sytuacje jak rozwód, nie będą stanowiły dla nich ewentualnego zagrożenia. W tym, kto zostanie prawnym właścicielem, a komu sąd odbierze możliwość dzielenia się czworonogiem. Na ten moment, pomimo tego, że zwierzęta czują i są istotami myślącymi, wciąż są traktowane jak przedmiot. Co zdecydowanie powinno się zmienić w najbliższych latach.

Prawa do pupila po rozwodzie

PODSUMOWANIE

Trzymamy kciuki za wszystkie pary, które podjęły decyzję o rozstaniu. Pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór tego, co będzie najlepsze dla naszego pupila. Nie zabierajcie mu możliwości spotykania się z Wami nawzajem. Oczywiście o ile czujecie, że z obu stron zbudowała się więź warta tego, by dalej kontynuować tę relację.

Natomiast, jeśli czujesz, że nie angażowałeś się w życie swojego zwierzaka, odpuść. A następnie pozwól mu raz jeszcze, wspólnie z drugą połówką, zbudować nowe „miauczaste”, bądź też merdające życie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Szwecja z psem – co i jak?

Wybrane dla Ciebie

Cukrzyca u gryzoni

Cukrzyca to choroba metaboliczna ludzi i zwierząt. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej chorobie u psów i kotów. Gryzonie są coraz bardziej popularnymi zwierzątkami w domach i warto wiedzieć, że one również mogą chorować na cukrzycę.

czytaj

Domowa apteczka królika

Ratunku! Jest późno, mojemu króliczkowi coś dolega, a nie mam jak teraz jechać do weterynarza. Co teraz? Każdy z nas musi być przygotowany na doraźną pomoc uszakowi w domu. Dziś zajmiemy się tematem domowej apteczki dla królika.

czytaj

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Egzotyczne, piękne i kolorowe papugi. Stworzenia, które zaskakują swoją inteligencją, osobowością i charakterem. Nieokiełznana natura papug fascynowała ludzi od wieków, a zdolności mowy tych wyjątkowych stworzeń niejednokrotnie nurtowały największe umysły. Nic dziwnego,
że ludzkie pożądanie popchnęło do chowu i hodowli tych majestatycznych stworzeń.

czytaj

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Terrarystyka staje się coraz popularniejszą dziedziną zoologii. Stąd coraz więcej osób decyduje się na kupno jakiegoś egzotycznego pupila. Jednak liczba dostępnych w handlu gatunków, może przyprawiać o zawrót głowy. Tym samym wybór tego jedynego może stanowić wyzwanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz