Jakie prawa do pupila mam po rozwodzie?

Rozwiodłeś się i co teraz? Spokojnie. Zapewniamy, że z każdej sytuacji jest pewne wyjście, które prowadzi prosto w stronę kompromisu. Ten ostatni, wbrew pozorom powinien zadowolić każdą ze stron.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Miłość do pupila to uczucie, które zdecydowanie nie przeminie i ku temu stwierdzeniu kłania się także polskie prawo. Prawodawcy zadbali zarówno o dobro zwierzęcia, jak i jego dwóch właścicieli.

ZASADY PRZYZNANIA OPIEKI NAD ZWIERZĘCIEM SĄ STOSUNKOWO PROSTE

Prawo mówi jasno. Takie rzeczy jak fakt, kto zabierał psiaka bądź kota do weterynarza, czy też kto częściej napełniał jego miskę ulubioną karmą, mają rzeczywiste znaczenie w ewentualnym procesie przyznania stałej opieki. Niech nasze wewnętrzne złowrogie głosy nas nie mylą. Przywiązanie zarówno ze strony właściciela, jak i czworonoga ma znaczenie i również każdorazowo jest brane do analizy.

KOT I PIES TRAKTOWANI JAKO ELEMENT PODZIAŁU MAJĄTKU

Owszem, prawo mówi jasno o uczuciach i emocjach, które potrafią się tlić w naszych zwierzakach. Niemniej wciąż, gdy przychodzi co do czego, futrzak jest traktowany jako przedmiot i podlega podziałowi majątkowemu tak samo, jak samochód, czy mieszkanie. W związku z tym nie da się uniknąć poruszenia tematu opieki podczas sprawy rozwodowej.

Prawa do pupila po rozwodzie

CO JEŚLI ADOPCJA/ ZAKUP ZWIERZĘCIA NASTĄPIŁA PRZED ŚLUBEM?

Jak się okazuje, prawo stoi sztywno po stronie nabywcy czworonoga. To oznacza, że jeśli jedna ze stron podjęła się zakupu bądź adopcji przed zawarciem związku małżeńskiego, to zwierzę bezwzględnie należy do tej osoby i nie podlega podziałowi majątkowemu.

Warto podkreślić, że emocje i empatia coraz częściej biorą górę podczas spraw rozwodowych. Sąd kilka lat temu przy podziale majątkowym orzekł, że przyznaje on opiekę drugiemu małżonkowi z uwagi na dobro psiaka. Pomimo tego, kto nabył zwierzę przed wejściem w związek.

A CO JEŻELI JEDNA ZE STRON NIE CHCE SIĘ DOGADAĆ?

Werdykt może nie zawsze wydawać się sprawiedliwy. Jednak na ten moment nie posiadamy w Polsce przepisu prawnego, które określałoby głównego właściciela z uwzględnieniem dzielenia się zwierzęciem przez drugiego. Jeśli więc chodzi o kwestie ewentualnego podziału opieką to do porozumienia musi dojść w prywatnych okolicznościach, bez udziału organu prawnego.

Świat ewoluuje, a wraz z nim otaczające nas realia. Liczymy na to, że pewnego dnia zwierzęta będą miały jeszcze więcej praw. Tym samym takie sytuacje jak rozwód, nie będą stanowiły dla nich ewentualnego zagrożenia. W tym, kto zostanie prawnym właścicielem, a komu sąd odbierze możliwość dzielenia się czworonogiem. Na ten moment, pomimo tego, że zwierzęta czują i są istotami myślącymi, wciąż są traktowane jak przedmiot. Co zdecydowanie powinno się zmienić w najbliższych latach.

Prawa do pupila po rozwodzie

PODSUMOWANIE

Trzymamy kciuki za wszystkie pary, które podjęły decyzję o rozstaniu. Pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór tego, co będzie najlepsze dla naszego pupila. Nie zabierajcie mu możliwości spotykania się z Wami nawzajem. Oczywiście o ile czujecie, że z obu stron zbudowała się więź warta tego, by dalej kontynuować tę relację.

Natomiast, jeśli czujesz, że nie angażowałeś się w życie swojego zwierzaka, odpuść. A następnie pozwól mu raz jeszcze, wspólnie z drugą połówką, zbudować nowe „miauczaste”, bądź też merdające życie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Szwecja z psem – co i jak?

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz