Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?
AUTOR: Karina Ubowska

Kości prasowane

O kościach ze skór co jakiś czas w internecie na nowo robi się głośno. Mówi się, że szkodzą zdrowiu a czasami nawet są niebezpieczne dla życia psów. Tak dzieje się z kościami, które są produkowane w Chinach. Skóry z których są produkowane te kości to najzwyklejsze odpady. Zanim ładne, równe i kolorowe trafią na sklepowe półki po kolei przechodzą różne etapy jak moczenie w solance, kąpiel chemiczna, wybielanie nadtlenkiem wodoru (substancja żrąca!), malowanie i klejenie. Wszystko po to aby przysmak miał pożądany wygląd kości i był atrakcyjny w oczach kupujących. Przez cały ten okrutny proces nigdy nie kupiłam takiej kości. Jednak w ostatnim czasie nastąpił przełom i teraz możemy znaleźć kości Polskiej produkcji, które są mniej kolorowe aczkolwiek naturalne. W dodatku klejone kolagenem, który odpowiada za wzmocnienie układu ruchu. Tak więc takie kości są jak najbardziej dobre i można je fajnie wykorzystać podczas leniwych czy deszczowych dni w domu. Ale tak, oprócz składu warto czasami zgłębić temat co do kraju w jakim jest produkowany taki przysmak. Bo jeśli psiak ma dostać porcję chemicznych odpadów to lepiej aby dostał jedynie porcję swojej karmy bytowej.

Suszone mięso i podroby

Najbardziej apetyczne i aromatyczne dla naszych pupili. Suszone mięso a w szczególności podroby nie mają w sobie żadnych dodatków, polepszaczy smaków czy specjalnych aromatów. Mają więc prosty i oczywisty skład co jest bardzo przydatne przy podawaniu ich psom, które cierpią na alergię lub nietolerancje pokarmowe. Wybierając dany przysmak mamy pewność jakie to mięso i, że oprócz niego nie znajduje się nic więcej co mogłoby podrażnić żołądek u naszego psiaka. Co ważne, każdy taki suszony fragment ma inną wielkość, grubość oraz kruchość. Przez co możemy dopasować przysmaki pod wiek i preferencje smakowe naszego psa. Ponieważ niektóre z nich są bardzo łatwe do schrupania jak na przykład – kurze łapki, a niektóre nadają się na dłuższe posiedzenie. Idealnym pochłaniaczem czasu będą na pewno te twardsze jak w przypadku tchawicy wołowej. Natomiast takim ekstremalnym gryzakiem wartym polecenia będzie poroże. 

Ciastka i ciasteczka

Te chrupiące przysmaki nie mają tak naprawdę jakiejś szczególnej funkcji. Myślę, że wiele osób decyduje się na nie ze względu na własne upodobania do tego typu przekąsek. Po prostu mają psom służyć za zdrową wersję słodyczy by urozmaicić ich dietę. Na pewno wśród psów znajdą się zwolennicy tylko takich łakoci i wcale mnie to nie dziwi. Połączenia smakowe naprawdę robią wrażenie zwłaszcza, że nie chodzi tu tylko o rodzaj mięsa. Dodawane są różnego rodzaju owoce, warzywa, zioła czy pestki. Tak więc możemy je bez obaw serwować naszym zwierzakom. Chciałabym jedynie zwrócić uwagę na opakowania ponieważ to one zwykle kuszą różnymi hasłami – „na odporność”, „na stawy”, „na lśniącą sierść”… a są one za sprawą tych dodatków o których wcześniej wspomniałam. Wiele warzyw i owoców ma dobroczynny wpływ na zdrowie zwierząt tak samo jak i ludzi. Jednak nie chcę aby ktoś a szczególnie młode osoby odebrały to jako lek na jakieś niepokojące objawy. Takie przysmaki mają pełnić jedynie funkcję dodatku ponieważ nie są one w stanie zastąpić odpowiedniej suplementacji.

Smaczki treningowe

Po czym je rozpoznać? Mogą mieć różny smak, kruchość i kształt ale z pewnością będą małe. Smaczki treningowe właśnie tym się wyróżniają, mają być poręczne byśmy mogli je wszędzie ze sobą zabrać. By upchały się w najmniejszą kieszeń w naszych starych jeansach. Choć specjalnie z myślą o nich powstają różnego rodzaju sakiewki w, które możemy je schować i wygodnie wyjmować. Coś co jest minusem tego rodzaju smaczków to to, że bardzo często brudzą nam dłonie. Wiem, że wielu osobom to nie przeszkadza ale na pewno są sytuacje w których bywa to problematyczne. Na przykład gdy musimy nagrodzić psa podczas socjalizacji w jakiejś restauracji czy knajpce a w międzyczasie jemy swój posiłek. Jednak nie zmienia to faktu, że te przysmaki bardzo ułatwiają życie. Są idealne dla psów w każdym wieku zarówno do nauki posłuszeństwa czy różnych komend. Ich małe kawałki sprawiają, że pies nie ma możliwości się nimi najeść. Dostaje jedynie smaczną zachętę do dalszej pracy. Co jest świetną motywacją.

Na koniec warto zaznaczyć, że przysmaki mają być dodatkiem w diecie psa i nie są w stanie zastąpić pełnowartościowego posiłku jakim jest karma mokra, sucha lub dieta barf!

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz