Jakie rasy psów nadają się do mieszkania w bloku.

Z reguły mówi się o tym, że dom z ogrodem jest idealnym miejscem dla psa i dlatego też wiele osób zwleka z adopcją/kupnem pupila przez wzgląd na jego dobro. Ale czy aby na pewno zwierzętom żyje się gorzej w blokach? Czy problemem są konkretne rasy, czy może składa się na to wiele czynników? No i najważniejsze, jakie rasy są najczęściej wybierane do mieszkania w bloku? Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedź na te pytania to serdecznie zapraszam do lektury.
AUTOR: Karina Ubowska

Mimo, że od dziecka mieszkam w domu na wsi to jestem czynnym obserwatorem zwierząt w miastach. W wolnych chwilach od załatwiania spraw zawsze udawałam się do parku bo tam czas leciał mi znacznie szybciej i przyjemniej. W porannych godzinach zazwyczaj widywałam osoby starsze, które wyprowadzały psy na ich pierwszy spacer tego dnia. Jakie to były psy? Ras było multum. Od kundelków różnych wielkości od mopsów po border collie i owczarki, jednak zdecydowaną większość stanowiły mniejsze psiaki. Przyglądając się ich porannej rutynie zrozumiałam, że poprzez brak domu z ogrodem mają zapewnioną sporą ilość spacerów w ciągu dnia. Nie są więc znudzone i poddenerwowane, że spędzają całe dnie w jednym miejscu. No i co najważniejsze – nie są same bo towarzyszy im człowiek, który sprawuje nad nimi opiekę. Pies to nie zabawka a odpowiedzialność. Biorąc odpowiedzialność za jego zdrowie i życie musimy kierować się tym aby było mu u nas możliwie jak najlepiej. Jeśli zdecydujemy się na kupno psa danej rasy, wiemy czego mniej więcej możemy się po nim spodziewać. Możemy wybrać psa, który będzie idealnie wpasowywał się w nasz tryb życia. Może to być pies, który jest „kanapowcem”, potrzebuje mało ruchu i bez problemu zostaje sam w domu podczas gdy my jesteśmy w pracy. Ale nasz wybór może również paść na takiego, który będzie bardzo aktywny więc może nam towarzyszyć podczas codziennych wypadów na rower czy bieganie. Wszystko zależy od nas, warunków mieszkaniowych oraz od charakteru i potrzeb psa. Możemy tego psa nawet adoptować ale niestety nie każdy będzie łatwy do ułożenia. Hałaśliwi sąsiedzi, piski dzieci na podwórku – to wszystko może sprawić, że nie będzie czuł się u nas komfortowo. Każde wyjście i powrót do domu może okazać się nieprzyjemne, zamiast czerpać radość ze spaceru może ledwo co załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Praca z takim czy innym psem nie należy do najprostszych ale jeśli pracujemy zdalnie lub mamy elastyczny grafik, możemy zaryzykować.

Na przykładzie kupna psa większej rasy widać jak szybko zaczynają się schody. Jak wiadomo takie psy mają tendencję do chorób układu ruchu. A na pewno wiąże się z tym to, że wspólne mieszkanie w bloku może okazać się trudne. Jest wiele wysokich budynków bez wind co znacznie utrudnia poruszanie się. Ciągłe przenoszenie psa, który waży nawet 60kg nie jest żadnym rozwiązaniem. To jest wyjście do pewnego momentu. Po jakimś czasie staje się to męczące zarówno dla nas jak i dla pupila. Nic więc dziwnego, że ludzie najczęściej decydują się na mniejsze psiaki, które pod tym względem nie pozostawiają zmartwień. Poszukiwania psa idealnej rasy do mieszkania zazwyczaj brzmią pod hasłem „nie duży ale spokojny” czy istnieje taki idealny pies? Oto 5 popularnych ras

Yorkshire terier – to rasa, którą cechuje bardzo niska masa ciała. Ważą nie więcej niż 4kg, lecz mimo to jako teriery należą do psów aktywnych. Ich dużym atutem na pewno jest to, że zajmują bardzo mało miejsca – nie potrzebują obszernych legowisk, lecz ludzie często odbierają to w zły sposób traktując je jak zabawki czy dodatek do torebki. Są to małe i przyjazne psiaki lecz swym charakterkiem potrafią zdominować opiekuna.

Jack Russel terier – są zwane psami długowiecznymi, które dożywają średnio 15-18 lat. Wiele chorób omija je szerokim łukiem przez co stale mają mnóstwo energii. Wszędzie ich pełno, dlatego potrzebują dużo ciekawych zabaw ale uwaga – są bardzo niecierpliwe, co stanowi swego rodzaju mieszankę wybuchową. Ich waga sięga mniej więcej do 6kg.

Shih tzu – bardzo towarzyska rasa, która potrzebuje dużo snu. Potrafią być przyjaźnie nastawione nie tylko do dzieci ale również obcych. Nie stanowią problemu jeśli chodzi o niszczenie, a może po prostu nie mają na to czasu przez długi sen? Żartuję oczywiście. Te wesołe psiaki ważą do 9kg.

Maltańczyk – małe lecz długowłose psiaki, które ważą średnio 4kg. Świetnie odnajdują się w blokach ponieważ szybko przyzwyczajają się do otoczenia i ludzi. Są również bardzo praktycznymi zwierzakami jeśli chodzi o kwestię sprzątania. Nie gubią podszerstka ponieważ go nie mają przez co nie jesteśmy zmuszeni do ciągłego odkurzania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ich sierść wymaga stałej pielęgnacji i czesania aby nie pojawiły się kołtuny.

Cavalier King Charles Spaniel – to rasa, która w przeszłości była wykorzystywana podczas polowań. Obecnie bardzo często pojawia się w mieszkaniach i blokach ze względu na swoje spokojne usposobienie i umiarkowaną aktywność. Cavaliery są przyjazne a nawet cierpliwe w stosunku do dzieci. Ich waga jak w przypadku Shih tzu sięga do 9kg.

Oprócz wyżej wymienionych psiaków warto też wspomnieć o rasach takich jak – Border collie, Owczarek Szetlandzki, Cocker spaniel, Buldog Angielski, Buldog Francuski, Buldog Amerykański, Hawańczyk, Pudel, Szpic Niemiecki, Ihasa apso, Mops.

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz