Kamizelka ratunkowa – czy warto?

Psy towarzyszą nam od wielu lat. Coraz częściej towarzyszą nam podczas podróży. Trzymając w ręku smycz pokonujemy wiele kilometrów. Zdarza się, że podczas wycieczek korzystamy z przyjemnego wypoczynku, czyli wspólnego pływania. Wielu psów nie trzeba tego uczyć. Zdaje się, że mają wrodzoną zdolność do tego typu aktywności.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min


Co zrobić, aby zabawa w wodzie była jeszcze bardziej bezpieczna dla psa?

Producenci akcesoriów dla zwierząt prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, dlatego rynek opływa w wszelkiego rodzaju kapoki dla psów. Nawet najlepszym pływakom zdarzają się skurcze czy silne porywy nurtu rzeki, które potrafią szybko pokazać, że nawet najlepszy pływak może mieć problemy. W takich przypadkach kamizelka ratunkowa jest nieodzownym elementem, który pozwoli utrzymać się na powierzchni wody i dopłynąć do brzegu. Producenci kapoków zapewniają, że kamizelki nie tylko chronią zwierzę przed zatopieniem, ale także ogrzewają ciało i zapobiegają wyziębieniom. Rozmiarów kamizelek jest wiele, ale niemal każda ma dodatkowe elementy, które pozwalają na regulowanie długości pasów opinających klatkę piersiową i nasadę szyi. Dobrze dobrana kamizelka nie krępuje ruchów psa. Przed pierwszym użyciem w wodzie producenci zalecają założenie kamizelki na lądzie by zaobserwować czy rozmiar i dopasowanie są odpowiednie. Warto też zwrócić uwagę na to jak zachowuje się nasze zwierzę, a w przypadku problemów z zaakceptowaniem tej części garderoby będziemy mieli czas na przyzwyczajenie psiaka przed rozpoczęciem wodnych szaleństw.

Kamizelki ratunkowe dla psów wyposażone są w uchwyty, dzięki którym w razie problemów w wodzie będziemy mogli bezpiecznie i wygodnie doprowadzić zwierzę do brzegu. Zaletą takich kamizelek są ich jaskrawe kolory oraz odblaski, dzięki którym można bezpiecznie bawić się w wodzie także nocą. Psy z tego typu dodatkami na swoim ciele są widoczne dla wędkarzy czy osób pływających łódkami.

Tego typu zabezpieczenie jest również ważne przy nauce pływania. Nie każdy pies jest fanem wody. Niektóre w panice potrafią mocno uderzać łapkami o taflę wody przez co doprowadzają swoje ciało do podtopień. W takich przypadkach kamizelka pozwoli poczuć się psu bezpieczniej, ponieważ jego ciało będzie unosiło się na wodzie mimowolnie. Dodatkowym atutem przy nauce pływania z kamizelką są wyżej wspomniane uchwyty. Dzięki nim można delikatnie unosić psiaka i tym samym dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Kamizelki są niezbędnym elementem wodnych psich ratowników. Jeśli planujesz rozpocząć ze swoim zwierzakiem szkolenie w tym kierunku, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w taki rodzaj sprzętu. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia dopytując trenera jaki rodzaj kapoka będzie odpowiedni.

Jeśli nie wiesz jaki rozmiar kapoka będzie odpowiedni dla Twojego psa, to nie kupuj jej w ciemno. Udaj się do najbliższego, dobrze zaopatrzonego sklepu z artykułami dla zwierząt i poproś o możliwość zmierzenia. Wyporność, którą chcemy uzyskać, aby chroniła naszego psa jest ściśle związana z odpowiednim doborem rozmiaru. Nigdy nie używaj ani za małej ani za dużej kamizelki, ponieważ nie będzie spełniała swojej funkcji, a Twoje zwierzę nie będzie odpowiednio chronione. Tylko pozytywne skojarzenia pozwolą psu na bezstresową zabawę i fajne spędzanie czasu w wodzie. Samo nałożenie kamizelki nie spowoduje, że pies przestanie się bać wody. Tylko pozytywne wprowadzenie pozwoli mu pokonać lęk.

Pamiętaj, aby zawsze naukę pływania rozpoczynać na brzegu. Nie wrzucaj psa do wody, nie wciągaj na siłę! Nie każdy pies kocha wodę, a część wręcz panicznie się jej boi.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz