
Karma dla schroniska prezentem dla Młodej Pary?
Czas czytania: 3 min

Niestety, w Polsce wciąż wiele osób nie ma świadomości w temacie prawidłowego żywienia zwierząt. Część gości może nawet nie mieć psów czy kotów i nie mieć nawet najmniejszego pojęcia co jest dobre a co złe, dlatego organizując zbiórkę podczas własnego przyjęcia należy powiedzieć swoim gościom co jest dobre, a co niekoniecznie mile widziane. Nie warto chować głowy w piasek i obawiać się, że goście źle odbiorą naszą prośbę. To wasz dzień i większość gości doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że musi się dostosować do tego, co zostało dla nich przygotowane.
Schroniska, fundacje, stowarzyszenia mają pod opieką dziesiątki, czasami setki zwierzaków z różnymi przypadłościami i chorobami. Przed powiadomieniem gości o tym, co mogą przynieść należy zadzwonić do danej organizacji, którą chce się wesprzeć i poprosić o listę karm lub rzeczy, których najpilniej potrzebują, a potem przekazać swojej rodzinie i przyjaciołom co mogą przynieść. Nie trzeba im tego narzucać, ale sama wskazówka może podnieść świadomość ludzi w temacie żywienia nie tylko na okoliczność ślubu.
Zasada jaką należy się kierować przy organizacji takiego przedsięwzięcia powinna brzmieć „jakość, a nie ilość”. Dzisiaj odchodzi się od karmienia psów i kotów najtańszymi karmami z 4% zawartością mięsa. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to czym karmią ma odzwierciedlenie w zdrowiu zwierzaków. Najtańsze karmy z marketu mają nie tylko małą zawartość mięsa, ale również powodują biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty. Karmy bytowe powinny zawierać jak największą ilość mięsa i podrobów. Należy czytać etykiety i zwracać uwagę na to ile jest mięsa w danej karmie, a ile produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ są to dwie różne rzeczy. Pod drugą nazwą kryją się niestety niemal same pióra, kopyta, racice i wszelkie inne pozostałości po odseparowaniu mięsa, które chętnie spożywają ludzie. Oczywiście nie zabiją zwierzaka, ale karmienie na dłuższą metę tego typu rodzajami karm doprowadzamy do wyniszczeń w organizmie zwierząt.

Wiele osób ma przekonanie, że jeśli zwierzę jest bezdomne, to powinien jeść to co się mu da. Oczywiście takie bezdomny zwierzak z głodu zje wszystko, ale należy pamiętać, że to my ludzie je oswoiliśmy i pozwoliliśmy im wejść do naszych domów, więc powinniśmy teraz stać się za te wszystkie zwierzaki odpowiedzialni.
Bezdomność zwierząt nie oznacza, że są gorsze. Dobre jedzenie, to często najkrótsza droga do powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o tym za każdym razem, kiedy kupujemy karmę na organizowaną zbiórkę. Kupmy 2 puszki zamiast 4, ale niech będzie to wyższej jakości jedzenie, które nie tylko napełni brzuch, ale również dostarczy do organizmu niezbędne witaminy i minerały.
Jeśli zostałeś zaproszony na ślub, a państwo młodzi nie powiedzieli ci jaką karmę możesz kupić, to nic się nie martw. Istnieje wiele grup i forum dla osób zainteresowanych zdrowym żywieniem zwierzaków. Tam na pewno ktoś podpowie jaką karmę możesz kupić, aby niosła jak najwięcej pomocy. Jeśli gospodarze wydarzenia powiedzą dla jakiej organizacji lub schroniska zbierają pieniądze, to możesz do nich zadzwonić i zapytać czego w danej chwili najbardziej potrzebują.
Pamiętaj również, że jakość wcale nie musi być droga. Często dobrej jakości karmy są w cenie reklamowanych w telewizji karm marketowych lub niektóre bywają nawet tańsze.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik tęskni?
Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?
czytajWaleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.