Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 5 min


Po pierwsze lekarz!

Kiedy kot zaczyna posikiwać poza kuwetą, a do tej pory bez problemu załatwiał się w kuwecie przede wszystkim powinniśmy pójść z nim do lekarza weterynarii. Nawet połowa kotów może oddawać mocz poza kuwetą z powodu chorób.  Powinniśmy wykonać przynajmniej podstawowe badania, takie jak badanie moczu (najlepiej z posiewem), warto również dodać do tego podstawowe badania krwi. Przesłanki które mogą świadczyć o chorobach układu moczowego to nadmierne wylizywanie okolic brzucha – koty robią to bo chcą w pewien sposób pomóc sobie przy bolesności tego miejsca, pojawienie się w moczu krwi (nawet niewielkich ilości), głośne miauczenie przy oddawaniu moczu – kot wokalizuje bo oddawanie moczu najzwyczajniej go boli. Koty które zaczynają posikiwać poza kuwetą z powodów medycznych często szukają miejsc które są miękkie, przyjemne, chcą w ten sposób zrekompensować ból jaki odczuwają podczas oddawania moczu. Jeżeli zauważycie którykolwiek z symptomów udajcie się ze swoim kociakiem do lekarza – on nie sika poza kuwetą celowo czy ze złośliwości, robi to bo nie potrafi sobie poradzić ze swoim problemem- to Ty musisz mu pomóc.

Zmiany w środowisku

Jeżeli po wizycie u lekarza i wdrożeniu leczenia, jeżeli byłą taka potrzeba problem dalej się pojawia zastanów się czy w życiu kota nie zaszły jakieś zmiany. Może kuweta została przestawiona albo umyta innym detergentem, w domu pojawiło się coś lub ktoś nowy, przyniosłeś na ubraniach lub butach zapach którego kot nie zna? Koty są bardzo wrażliwymi na zmiany zwierzętami i czasem nawet minimalna zmiana której my nie dostrzegamy może kota silnie stresować. W takim wypadku często wystarczy pozwolić kotu przystosować się do zmian i dać kilka dni na adaptacją do nowych warunków.

Jeżeli kot jest bardzo zestresowany i poza oddawaniem moczu obserwujemy także inne symptomy stresu pomóc może lekarz weterynarii

Rywalizacja o zasoby

Jeżeli mamy w domu więcej niż jednego kota musimy dostosować  ilość kuwet do liczebności naszego stada. Większość behawiorystów wyznaje zasadę ilość kotów + 1 czyli jeżeli mamy w domu np. trzy koty to powinniśmy znaleźć miejsce na cztery kuwety. Można to delikatnie modyfikować obserwując relacje między kotami. Jeżeli jest grupka która świetnie się dogaduje, jada razem i spędza ze sobą dużo czasu prawdopodobnie będą również w stanie korzystać z jednej kuwety. Nie jest to jednak regułą, musisz obserwować swoje koty i sprawdzić co jest dla nich najlepsze. Jeżeli mimo mniejszych lub większych modyfikacji jeden z kotów sika poza kuwetą należy sprawdzić czy kuweta stoi w miejscu dla niego dostępnym. Może została postawiona w miejscu które inny z kotów uważa za swoje terytorium i blokuje innym dostęp do niej? Albo kot podczas którejś z wizyt w kuwecie został zaatakowany przez drugiego kota i teraz bo się z niej korzystać. Zazwyczaj wystarczy wtedy przestawić kuwetę w miejsce dostępne dla wszystkich kotów, takie w którym wszystkie spędzają czas i żaden z nich nie uważa go za wyłącznie swój teren. Można również dostawić nową kuwetę w miejscu dostosowanym do kota któremu zdarza się oddać moczu poza kuwetą, takim w którym jest spokojnie i w którym czuje się on bezpiecznie.

Pomocne są też feromony np. takie które możemy włączyć do kontaktu i działają w całym pomieszczeniu najlepiej umieszczać je więc w pobliżu miejsca które kot znakuje moczem.


Oddawanie moczu czy znakowanie terenu

Powinniśmy również ustalić czy mamy do czynienia ze znakowaniem moczem czy zwykłym oddawaniem moczu. Przy znakowaniu moczu możemy zaobserwować silny strumień moczu oddany na powierzchnie pionową przy tym kot wykonuje takie „taneczne” ruchy tylnymi kończynami i co ważne, nie stara się ukryć pozostawionego moczu. W przypadku normalnego oddawania moczu, nawet poza kuwetą, kot stara się zakopać to co pozostawił, żwirkiem, kawałkiem papieru lub tym co znajdzie w pobliżu. Znakowanie moczem może pojawić się w sytuacji w której kot odczuwa zagrożenie ze strony innego kota i chce zaznaczyć, że to właśnie miejsce jest jego i nikt inny nie powinien się tu zbliżać. Być może jakiś dziki kot lub jakiś mieszkający w sąsiedztwie podchodzi blisko domu i nasz kot go wyczuwa co daje mu powód do znakowania. W takiej sytuacji pomocne może być wyeliminowanie przyczyny – lepsze zabezpieczenie terenu wokół domu, tak żeby inne kotu nie miały możliwość zbliżania się.

Problem z kuwetą

Czynnikiem zniechęcającym kota do oddawania moczu w kuwecie może być sama kuweta. Jeśli jest niestabilna, chwieje się może zrazić kota do załatwiania się w niej. W przypadku kotów starszych lub mających nawet ograniczone problemu z poruszaniem przeszkodą może być zbyt wysoki brzeg kuwety – kot bardzo chce do niej wejść ale fizycznie nie jest w stanie tego zrobić. Problemem może być również żwirek. Koty mają bardzo różnorodne preferencje jeden nie będzie miał problemu ze żwirkiem silikonowym, kolejny nie załatwi się na żwirku innym niż bentonit, duża część kotów może nie akceptować pięknych i pachnących żwirków. Obserwujmy swoje zwierzaki, sprawdzajmy co lubią, a co je niepokoi, modyfikujmy wspólną przestrzeń życiową tak, żeby było im z nami dobrze.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz