Kiedy odchodzi przyjaciel – cmentarze dla zwierząt

Odejście zwierzęcia to trudny czas dla opiekunów, które zwykle wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Zwierzęta przebywają z nami od kilku do kilkunastu lat, a czasami nawet dłużej. Są członkami naszych rodzin. Ostatnie pożegnanie stwarza szansę na oswojenie się ze stratą ukochanego pupila.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Historia cmentarzy dla zwierząt

Dla wielu osób cmentarze dla zwierząt są nowoczesną fanaberią, jednak historia bez wątpienia mówi co innego. Coraz częściej archeologowie odnajdują coraz starsze miejsca pochówków zwierząt na całym świecie. Kiedy wspomina się o pochówkach zwierząt, wiele osób w pierwszej kolejności opowiada o Egipcjanach i zmumifikowanych kotach. Te pochówki, przede wszystkim, wiązały się z rytuałami, bowiem kot w starożytnym Egipcie były zwierzęcym wcieleniem bóstwa, często był składany w ofierze bogini Bastet. 

Jednym z najstarszych udokumentowanych miejsc pochówku zwierząt udomowionych jest cmentarz dla zwierząt w Berenike, datowany na przełom I i II wieku n.e. Miejsce to przeznaczone było wyłącznie dla pupili, spoczęło na nim ponad 100 zwierząt, z czego większość to koty. Przy niektórych szkieletach znaleziono także metalowe obroże. Z kolei w okolicach jeziora Bajkał odkryto liczące kilka tysięcy lat cmentarze, na których obok ludzi odnaleziono zwierzęta, co z pewnością sugeruje, że nasi neolityczni przodkowie wierzyli w pośmiertne życie zwierząt. W nowożytnej Europie pierwszym cmentarzem był londyński cmentarz znajdujący się na terenie Hyde Parku, który otworzono w 1881 roku.

Innym znanym cmentarzem jest Cimetière des Chiens w Asnières we Francji. Spoczywa na nim ponad 50 tysięcy zwierząt, w tym także słynny bernardyn Barry, który odszukiwał turystów zasypanych przez lawiny. Cmentarz ten funkcjonuje do dziś od 1899 roku. Na wyspie Guam znajduje się cmentarz psów wojskowych, które oddały swoje życie w 1944 broniąc wyspy. W Polsce pierwszy cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku w Koniku Nowym. Bez wątpienia najwięcej cmentarzy dla zwierząt znajduje się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Gdzie pochować zwierzę?

Godne uwagi jest to, że w świetle polskiego prawa martwego pupila nie można pochować w lesie lub parku, a nawet w przydomowym ogródku czy na działce. Takie działanie stwarza zagrożenie epidemiologiczne. Za zorganizowanie takiego pochówku grozi mandat. Według prawa nasi zwierzęcy przyjaciele są traktowani niestety jako odpady medyczne, które powinny zostać zutylizowane. W takiej sytuacji martwego pupila można zostawić u lekarza weterynarii, od którego zostanie on odebrany do utylizacji w specjalnym zakładzie. Nie jest to jednak jedyna opcja. W Polsce powstaje coraz więcej cmentarzy dla zwierząt. Znajdują się one pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej i są miejscami przeznaczonymi do pochówku zwierząt. Zwłoki pupila zostaną wówczas spopielone w krematorium dla zwierząt i pochowane na cmentarzu. Przede wszystkim ceny takich usług są bardzo różne. Godne uwagi jest to, że w Polsce istnieje kilkanaście cmentarzy dla zwierząt.

Zwierzęce Zaduszki?

Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, to nieoficjalne święto przypadające na pierwszą niedzielę października. Data ta wiąże się z pogrzebem św. Franciszka – patrona zwierząt, który miał miejsce 4 października. Tego dnia wielu opiekunów odwiedza swoich zwierzęcych przyjaciół na cmentarzach. Jest to dzień wspominania braci mniejszych będących za Tęczowym Mostem. Cmentarze dla zwierząt są wyjątkowe. Na wielu z nich przy nagrobkach rozstawione są kolorowe wiatraki, pozostawione ulubione zabawki.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz