Rasy psów: Husky

Husky syberyjski to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Datuje się, że pierwsze osobniki pojawiły się 2 do 3 tysięcy lat temu. Rasa pochodzi z rejonu Kołymy w północnej Syberii.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Charakter:

Husky Syberyjski to wymagająca rasa nieodpowiednia dla osób zaczynających opiekę nad psami. Husky są bardzo energicznymi, wesołymi i towarzyskimi zwierzętami. Cechuje je duża łagodność w stosunku do ludzi, dlatego są odpowiednimi mieszkańcami dla domów z dziećmi. Husky charakteryzują się dużym temperamentem, ciekawością i ambicją. Potrzebują dużej dawki ruchu. Zwykły spacer w wolnym tempie nie wystarczy.  Nadmiar energii musi być wyładowany bieganiem lub intensywną zabawą. Husky mają skłonność do ucieczek. Rasa ta nie tylko przypomina wyglądem wilka, ale też łączą ich wspólne cechy takie jak wycie.

Pielęgnacja:

Ze względu na grubą, dwuwarstwową sierść pielęgnacja tej rasy jest pracochłonna. W okresie linienia, czyli wiosną i jesienią zabieg wyczesywania należy powtarzać codziennie. Warto wiedzieć, że husky linieje bardzo intensywnie na wiosnę, gubiąc nawet podszerstek. Z racji przystosowania do warunków atmosferycznych linienie w okresie jesiennym jest mniej intensywne, jednak i tak trzeba czesać psa codziennie. Kąpiel tej rasy powinna odbywać się 1 albo 2 razy do roku. Należy jednak pamiętać, że w okresie zimowym po kąpieli należy dokładnie wysuszyć sierść, aby uniknąć przeziębienia u psa.

Choroby:

Rasa wydaje się być odporna na większość chorób, np. dróg oddechowych. Jednak ze względu na budowę i sierść husky mogą nie najlepiej znosić upały. Potrzebują wtedy dostępu do chłodnego pomieszczenia. Co ciekawe psy tej rasy nie przyswajają cynku, więc należy go suplementować, szczególnie w okresie linienia. Ze względu na masę zdarza się, że chorują na dysplazję stawów biodrowych. Ponadto może wystąpić postępujący zanik siatkówki.

Cena:

Cena zakupu szczeniaka z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od około 2500-3000zł.

  • Długość życia: 12 do 15 lat
  • Usposobienie: inteligentny, towarzyski, czujny, przyjazny, łagodny
  • Waga: samica: 16–23 kg, samiec: 20–27 kg
  • Wysokość: samica: 50–56 cm, samiec: 54–60 cm
  • Sierść: gęste futro z obitym podszerstkiem
  • Maść:wszystkie odcienie szarości, od czarnego do czysto białego.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz