Kliker: Jak wytresować nimfę?

Sprytne nimfy - czy one istnieją tylko w filmach? Oczywiście, że nie! Przy odrobinie praktyki i sprawnym klikaniu, nimfa i jej właściciel mogą się razem świetnie bawić i nauczyć fantastycznych sztuczek. "Trening z klikerem świetnie się sprawdza u zwierząt, które nie boją się podejść do swojego właściciela i złapać od niego przekąskę", mówi certyfikowany biolog i specjalista od papug.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 3 min

Co musimy zrobić?

Przy niewielkim wysiłku, trening można zacząć od razu. Wszystko czego potrzebujesz to Kliker, urządzenie, które generuje sygnał akustyczny – klik, oraz nagrodę. Ekspert zaleca: „Właściciele ptaków nie powinni używać klikera przeznaczonego dla psów. Ich dźwięk jest zbyt głośny dla wrażliwych uszu ptaków. Klikery dla ptaków są bardziej ciche. Dodatkowo, te wyposażone w  bransoletkę są lepszym wyborem, ponieważ zostawiają wolną rękę na podawanie nagrody”. W specjalistycznych sklepach zoologicznych, sprzedawcy na pewno dobrze Ci doradzą jaki kliker wybrać oraz odpowiedzą na wszystkie pytania.  Jeśli jesteś już gotowy do rozpoczęcia, to Twoim pierwszym krokiem jest uwarunkowanie nimfy na kliker. Musisz ją nauczyć, że każde kliknięcie oznacza coś dobrego. Nie wymagaj zbyt dużo od swojego pupila. Kilka, krótkich treningów w ciągu dnia jest znacznie bardziej skutecznych niż jedna, długa sesja treningowa. Dlatego Niemann zaleca: „Każda sesja powinna trać nie dłużej niż 2 minuty. To wystarczający czas, aby Twoja nimfa nauczyła się czegoś, pobawiła i nie zniechęciła do następnej sesji.”.

„Czas jest najważniejszy. Papugi – nimfy są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które bardzo szybko myślą. W celu uwarunkowania kliknięcia z nagrodą, obie rzeczy muszą być dostarczone jednocześnie”


Kilka trików dla początkujących

Ekspert zaleca zacząć najpierw od prostego triku: „Aby nauczyć nimfę obracać się wokół własnej osi, ruchem kolistym przesuń smakołykiem poniżej żerdzi. Gdy ptak podąży za ruchem ręki, kliknij kliker i nagrodź go.”
Miłośnicy ptaków mogą nauczyć swoje papugi wielu sztuczek: „Na początku, można nauczyć papugę jak iść za smakołykiem lub podnieść stópkę czy skrzydło. Dla bardziej zaawansowanych właścicieli można użyć klikera do nauki zabawkami. W ten sposób, nimfa powoli nauczy się jak łapać małe przedmioty lub pchać miniaturowy wózek”, wyjaśnia ekspert. Ważne w nauce jest także budowanie zaufania. Szkolenie papugi przy pomocy kliera to nie tylko zabawa. „Poprzez bycie razem i wspólną zabawę, właściciel i nimfa tworzą bliższą relację. Wzajemne zaufanie rośnie i tworzy podstawę do życia razem w harmonii.”
Wiele przykładów, jak szkolić nimfę można znaleźć na YouTube, wpisując „nimfy” i „clickertraining”. Trzeba pamiętać, że każdy ptak jest indywidualny i jednym nauka przyjdzie szybciej, drugim wolniej. Podobnie jak nauka mówienia, praca z nimfą wymaga wiele cierpliwości ale przede wszystkim systematyczności. Podając smakołyk należy też zwrócić uwagę na jego jakość i ilość. Nie możemy przesadzać w żadną stronę.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz