Koci koronawirus – czym jest?

W momencie, gdy wybuchła ludzka pandemia COVID-19 zwana koronawirusem, szybko pojawiło się powiązanie z kotami. Czym więc tak naprawdę jest koci koronawirus? Nie jest on mimo wszystko tak straszny, jak o nim mówią - i dziś Wam o tym opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Skąd bierze się koronawirus u kotów?

Koci koronawirus występuję najczęściej w zwierzęcych stadach, czyli w hodowlach, schroniskach, czy innych tego typu miejscach. Bardzo łatwo jest się nim zarazić, lecz jego podstawowa forma, czyli nosicielstwo, nie jest niebezpieczna. Większość naszych kocich przyjaciół posiada koronawirusa, ale nie ma podstaw do tego, by się przez to stresować.

Najczęściej występuje on u młodych kociaków (w okolicach 9 tyg. życia), a objawy to biegunka, czy lekko podniesiona temperatura ciała. Zazwyczaj, po chwilowej walce organizmu wszystko wraca do normy. Tego typu objawy nie są niebezpieczne, bo to, co najbardziej zagraża naszemu zwierzakowi to jego mutacja w inne, o wiele groźniejsze choroby – w tym także śmiertelne.

Spoglądając na statystyki, warto wiedzieć, że koronawirus występuje aż u 80% kotów. Jego podstawową formę można więc uznać za normalność.

W jaki sposób koty zarażają się koronawirusem?

Wirus ten doskonale się rozprzestrzenia, stąd też zarażenie się nim jest niebywale proste. Najbardziej podatne są młode kocięta, jak i seniorzy. Jeśli kociaki korzystają z tej samej kuwety lub w trakcie zabawy dojdzie do zadrapania, to mamy gotowy scenariusz zarażenia.

Dlaczego koronawirus jest zazwyczaj niegroźny?

Jeśli koronawirus byłby rzeczywiście groźny, to pozbylibyśmy się z tego świata aż 80% kotów, ale jak zapewne wiemy – tak nie jest. Największym zagrożeniem dla naszych zwierzaków w trakcie bycia nosicielem jest przede wszystkim nadmierny stres, a co za tym idzie drastyczny spadek odporności. To właśnie wtedy dochodzi do mutacji i ewentualnych chorób, które nie należą do najprzyjemniejszych.

Czy jesteśmy w stanie uchronić kota przed koronawirusem?

Tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu na to, czy nasz kot będzie nosicielem koronawirusa, czy nie. Za każdym razem, czy to biorąc zwierzę z hodowli, czy ze schroniska, będzie ono pochodziło ze skupiska, więc szansa na posiadanie jest ogromna. Najlepsze, co możemy zrobić, to dać swojemu zwierzakowi dużo miłości i zapewnić jak najmniej stresu. Pamiętajmy również o tym, by regularnie badać swoje kociaki: w przypadku młodych kotów (do 8. roku życia) co najmniej raz w roku (badanie krwi, usg), natomiast starsze koty (po 8. roku życia) co najmniej raz na pół roku. Profilaktyka to klucz do to długiego, zdrowego i szczęśliwego życia naszych mruczków.

Warto spojrzeć na kociego koronawirusa przez pryzmat faktów, a nie mitów. Nosicielstwo naprawdę nie jest straszne, więc powinniśmy odetchnąć z ulgą. Nikt z nas nie jest w stanie zapanować nad czymś, co rozprzestrzenia się aż na taką skalę. Zachowując więc spokój i skupiając się na swoich kotkach oraz na tym, co jest tu i teraz, to najlepsze, co możemy zrobić.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz