
Kocia wyprawka
Czas czytania: 4 min

1. Kuweta
Kuweta jest jedną z najważniejszych rzeczy dla czworonogiego przyjaciela. Pamiętaj, by wybrać taką, która zadowoli zarówno małego mieszkańca, jak i Ciebie. Otwarta kuweta jest wygodna dla kota, ale żwirek bardzo łatwo się z niej wysypuje, natomiast są również warianty typu: hop-in, które eliminują nadmierny bałagan spowodowany wysypywaniem się zawartości kuwety i dodatkowo hamują rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu.
2. Żwirek
Sama kuweta to połowa sukcesu – musisz przecież uzupełnić ją żwirkiem! Ważne, by na początek był to produkt polecony przez osobę, od której zabierasz małego oraz taki, który nie jest obcy kociakowi. Później, możesz wybrać taki żwirek, który spełni Twoje wymagania, ale tym samym nie podrażni zwierzaka – są np. takie, które spuścisz w toalecie oraz takie o cięższej wadze, które sprawiają, że żwirek z kuwety praktycznie nie wypada, bo z powodu jego wagi, nie przyczepia się on do kocich łap.
3. Miski
Zapewnij kotu kilka misek: co najmniej dwie na wodę (rozstaw w odległych od siebie miejscach w domu) oraz co najmniej dwie na jedzenie. Najlepiej jeśli będą one porcelanowe lub po prostu ciężkie – masz wtedy gwarancję, że kot np. nie przewróci miski w trakcie “zakopywania” pożywienia lub w trakcie zabawy z wodą.

4. jedzenie
Karma to totalny obowiązek. Mały kociak, jak i ten starszy musi jeść. Na jego pierwsze dni należy mu zapewnić karmę, którą zna. Nie wolno w trakcie pierwszych wspólnych dni kombinować z jedzeniem! Jeśli chcesz karmić kociaka innym pożywieniem – odczekaj co najmniej kilka tygodni, inaczej możesz spodziewać się niemiłych problemów gastronomicznych. Stres z powodu zmiany miejsca zamieszkania + inne jedzenie to niebezpieczna mieszanka.
5. Transporter
Po kota zapewne pojedziesz Ty osobiście, a żeby zrobić to bezpiecznie należy przewieźć go w transporterze. Wybierając jego “środek lokomocji” nie szczędź na pieniądzach. Pamiętaj, że jest to rzecz prawdopodobnie na całe jego życie, dlatego wybierz taki, w którym będzie mógł swobodnie się poruszać. Sprawdź, czy posiada on odpowiednie wywietrzniki oraz czy w środku jest przytulnie. Ps. W trakcie podróży wewnątrz najlepiej włożyć mięciutki kocyk i jego ulubioną zabawkę
6. Drapak
Jeśli nie chcesz, by kociak zaraz po zamieszkaniu rzucił się na Twoje meble to warto również rozważyć zakup drapaka. Najlepiej zainwestować w dwa warianty – drapak typu “drzewko” oraz drapak poziomy. Nigdy nie wiadomo co kociak polubi – a jednego z wariantów może od razu nie polubić i wtedy stworzy się niemiły dla Was obojga problem.

7. Legowisko
Kociak potrzebuje swojego własnego miejsca, dlatego zapewnij mu własne legowisko – do relaksu, jak i do spania. Tutaj możesz kierować się intuicją – pamiętaj tylko o tym, że to czy będzie wygodne, miękkie i przyjemne robi różnicę. Zwierzaki potrafią być wybredne!
8. Zabawki
Myszki, wędki, piłeczki – witamy je wszystkie na pokładzie! Kot potrzebuje zabawy – i to nie takiej, którą będą Twoje ręce, bo to wzbudza agresję, dlatego na sam początek zapewnij mu podstawowe zabawki – dedykowane kotom. Pamiętaj, że kociaki to małe tygrysy i one nieustannie czują potrzebę polowania. Jeśli jej nie zapewnisz to zwierzę może przejawiać objawy agresji lub może popaść w depresję. Brak polowania to nie jest jego naturalne środowisko.
9. Pielęgnacja
Dodatkowo – na pewno przydadzą się mokre chusteczki, patyczki, waciki oraz nożyczki – do codziennej pielęgnacji kociaka. Pamiętaj, że należy dbać o jego oczy, uszy oraz pazury. Warto także od czasu do czasu przemyć miejsca, które zwierzę najbardziej ociera – mogą występować tam podrażnienia, sprawdzaj regularnie!
Skompletuj swoją wyprawkę już dziś i ciesz się nowym członkiem rodziny. To będzie wspaniała przygoda! Powodzenia.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj