Kocie kawiarnie – hit, czy kit?

Wyobraź sobie, że zamawiasz swoją ulubiona karmelową latte, do tego serniczek ze spodem mango, a wokół Ciebie lata kilka bądź nawet kilkanaście mruczków, które będą Ci towarzyszyć przez całe Twoje posiedzenie! Dla wielu z Was będzie to brzmiało, jak totalna abstrakcja, lecz nic bardziej mylnego. Takie miejsca funkcjonują już w naszym kraju i jest ich całkiem sporo! Postanowiliśmy jednak podejść do tematu na chłodno i ocenić, czy jest to hit, czy może jednak… kit.
AUTOR: Sara Migaj

Atrakcja dla ludzi, czy schronienie dla mruczków?

Jak to bywa w przypadku nowych miejsc oraz niekonwencjonalnych pomysłów, często spotykają się one z natychmiastowym hejtem. Fala negatywnych słów została skierowana także w kierunku kocich kawiarni, ale czy słusznie? Bazując na historii jednej z poznańskich kocich kawiarni, możemy potwierdzić, że nie jest to tylko i wyłącznie miejsce, w które przychodzi się napić kawy, zjeść ulubione ciasto i pogłaskać kotki. Jest to także schronienie dla bezdomnych zwierząt. Właściciele tak naprawdę większość zysku przekazują na… wyżywienie i utrzymanie tego miejsca. Dodatkowo każdy kotek ma możliwość adopcji, której proces jest bardzo dokładny i stąd zyskujemy pewność, że zwierzę nie trafi w niepowołane ręce.

Czy aby na pewno kocie kawiarnie to miejsce przyjazne futrzakom?

Na pierwszą myśl kocie kawiarnie brzmią niczym raj dla fanów miauczastego świata. Jednak po głębszej analizie, mogą dopadać nas takie wątpliwości, jak to czy np. zwierzaki czują się dobrze w takim miejscu, gdzie są otoczone ludźmi – często także w tym gronie znajdują się małe dzieci, które chętnie wyciągają swoje rączki w kierunku kocich ogonków.

Możecie się uspokoić! Większość – o ile nie wszystkie – takich kocich kawiarni posiada regulamin, z którym należy zapoznać się przed wejściem. Sale z mruczkami są odpowiednio zabezpieczone w trosce o ich ewentualną ucieczkę, a stolików – i przede wszystkim kociaków – pilnuje opiekunka. Strażniczka kawiarni ma prawo podejść i zwrócić uwagę odwiedzającym oraz co więcej, wyprosić ich, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Dodatkowo są ustalone godziny tylko dla kociaków, kiedy to są one niedostępne dla odwiedzających – w trosce o ich zdrowie psychiczne. 

Warto wspierać, czy niekoniecznie?

Jeśli nachodzą nas wątpliwości w stosunku do danego miejsca, to przede wszystkim warto je samodzielnie zweryfikować. Pamiętajcie, że w Internecie nic nie ginie! Niewiele potrzeba, by natrafić na opinie o danym miejscu, które często okazują się prawdą. Kolejnym sposobem na weryfikację kocich kawiarni jest wybranie się tam osobiście i ocena sytuacji: czy miejsce posiada regulamin, czy na sali jest opiekun zwierząt, czy każdy dobrze traktuje zwierzaki, czy miejsce jest prowadzone z nastawieniem na zysk, czy może jest także schronieniem dla zwierząt lub po prostu wspiera dedykowane fundacje.

Kocie kawiarnie to niesamowite miejsce na spędzenie wolnego czasu! Jeśli jednak liczysz na chwilę relaksu, to pamiętaj, że wybierasz się do krainy mruczków, które nie pozwolą, by Twoje ciasto stało spokojnie na stole, podczas gdy one urządzają sobie zabawę życia! Z uwagi na coraz to niższą temperaturę i chęć spotykania się ze znajomymi w przytulnych lokalizacjach, warto tej jesieni, czy też w ciągu nadchodzącej zimy przekonać się, czym jest kocia kawiarnia. 

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz