
Koń, który umiał liczyć
Czas czytania: 3 min

Zachwyt tłumu
Rosyjski ogier o imieniu Hans stoi spokojnie i wpatruje się w swojego właściciela – emerytowanego nauczyciela matematyki, Wilhelm’a von Osten’a. Mężczyzna zaczyna zadawać mu pytania matematyczne, a Hans bezbłędnie wystukuje odpowiedzi kopytem. Następnie odpowiada jaki jest dzień tygodnia, korzystając ze specjalnego systemu, gdzie liczby odpowiadają konkretnym literom. Tłum wstrzymuje oddech, kiedy wierzchowiec rozpoznaje kompozytora po usłyszanej melodii oraz malarza po zdjęciu. Wszyscy wiwatują, gdy potrafi policzyć, ile osób jest na widowni, odczytuje zegar i zna cały kalendarz. Nikt jednak nie wie, jak to możliwe?
Trening matematyki
Z odpowiedzią przychodzi jego właściciel, który szczegółowo opowiada o wspólnym treningu. Osten ustawiał kręgle, informował ogiera, ile ich jest, a następnie wystukiwał liczbę jego kopytem. W drugiej fazie stworzył tablice z numerami, a potem z literami. W ten sposób Hans nauczył się wystukiwać litery układające się w słowa. Jego opowieści zachwycają i trafiają na pierwsze strony gazet – w tym New York Times’a. Naukowcy nie są jednak przekonani. Powołują specjalną komisję, składającą się z treserów zwierząt, profesorów, lekarzy i psychologów. Co odkryli?

Badania komisji
Badania i obserwacje trwały niemal półtora roku. Komisja chcąc nie chcąc musi przyznać: koń umie liczyć i czytać, ale nikt nie wie jak! Udaje mu się to nawet wtedy, gdy pytań nie zadaje Osten. Jest jednak ktoś, kto pozostaje nieprzekonany – Oskar Pfungst, psycholog, który szuka racjonalnej odpowiedzi na nieracjonalne pytanie: w jaki sposób koń zna matematykę i kulturę lepiej od niejednego człowieka? Odpowiedzi ma dostarczyć powołana przez niego druga komisja, jest to jednak odpowiedź, bardziej zaskakująca niż samo pytanie!
Koń, który wiedział więcej
Mądry koń przechytrzył wszystkich ludzi, w tym naukowców i specjalistów od zwierząt i psychologii! Okazało się, że ogier zaczyna się gubić, jeżeli pytający nie zna odpowiedzi lub kiedy w ogóle nie widzi zadającego pytania. Mądry Hans nie umiał liczyć, potrafił za to obserwować emocje i mikrosygnały wysyłane przez ludzi. Dzięki temu wiedział, czy zadający pytanie oczekiwał od niego większej liczby stuknięć kopytem i kiedy był czas, aby przestać. Przebiegłość wierzchowca otworzyła bramy do badania emocji zwierząt i tego jak potrafią nas obserwować. Sprytu Hansa nie docenił jednak jego właściciel, który do końca swoich dni opowiadał, że Hans go oszukał i wpędził do grobu, a przebiegłego konia odesłał do pracy, gdzie prawdopodobnie zginął na froncie podczas I wojny światowej.
I bądź tu mądry.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj