Koprofagia

Koprofagia, czyli inaczej zjadanie odchodów, to problem z którym mierzy się wielu opiekunów zwierząt. Temat jest nieprzyjemny, ale każdy właściciel psa powinien wiedzieć z czym może się wiązać to zachowanie.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Istnieje pojęcie koprofagii fizjologicznej, która jest naturalnym zjawiskiem i występuje u suk. Matka karmiąca młode nie tylko pobudza proces wypróżniania lizaniem swoim językiem okolic genitaliów potomstwa, ale również zjada wydalany kał. W świecie zwierząt jest to normalny proces i nie musimy się tym przejmować. To samo zjawisko możemy zauważyć u samych szczeniąt, które zaczynają poznawać świat i naśladować matkę. Zjadanie kup szczeniaków przez jednego z nich, to także całkiem normalna sprawa. Szczeniak podpatrzył co robiła jego mama i również chciał tego doświadczyć.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dorosły pies zabiera się do spożywania odchodów innych zwierząt. Może to świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną zjadania kału są niedobory z grupy B, niepoprawna praca flory bakteryjnej, niedobory enzymów trawiennych (przy schorzeniach wątroby lub trzustki) lub nieodpowiedni podaż białka w diecie naszego zwierzaka. Pasożyty wewnętrzne, to także częsta przyczyna żywienia się odchodami, dlatego ważne jest regularne odrobaczanie naszego pupila.

Jeśli nasz pies albo kot chorował i dostawał antybiotyki, to jego flora bakteryjna została zaburzona. Powinien dostawać odpowiednie preparaty, aby przywrócić równowagę bakteryjną. Jeśli jedzenie odchodów nastąpiło przy antybiotykoterapii powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, którzy dobierze stosowny lek. Jeśli pies nie chorował, a mimo to zjada czyjeś odchody możesz wykonać badanie krwi, które pokaże czy podawane przez ciebie posiłki dostarczają pupilowi odpowiedniej dawki witamin, minerałów i białka. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ciężko jest wyważyć odpowiednie dawki, więc badania kontrolne krwi powinny być wykonywane regularnie, a przy jedzeniu odchodów – obowiązkowo.

Badanie krwi jest wskazane również z uwagi na możliwość sprawdzenia parametrów trzustkowych, bo to właśnie niewydolność lub nadczynność może być przyczyną posilania się cudzymi odchodami. Zaburzona praca trzustki nie pozwala wyprodukować wystarczającej ilości enzymów trawiennych – trypsyny, lipazy czy amylazy, które kolejno mają ważne funkcje – rozszczepienia białek, trawienia tłuszczu, rozszczepienia węglowodanów. Pies mając jakiekolwiek problemy trzustkowe usilnie próbuje doprowadzić do „samoleczenia” i stąd bierze się nieprzyjemny problem.

Jeśli po wykonaniu stosownych badań nic nie wskazuje na problemy zdrowotne, to warto przyjrzeć się problemom behawioralnym. Częstym powodem, dla którego pies spożywa odchody jest brak kontaktu z człowiekiem. Psy są wysoce inteligentne. Jeśli brakuje im uwagi, a opiekun reaguje na sięganie po kał, to natychmiast kodują w swoich głowach, że właśnie to pozwala zwracać na siebie uwagę i należy to robić. Systemy utrzymania zwierząt także odgrywają dużą rolę. Pies trzymany w kojcu, bez zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu szybciej zajmie się spożywaniem kału niż pies, który ma zapewnioną codzienną możliwość swobodnego pobiegania, pracy z człowiekiem lub istotnie – samej obecności opiekuna.

Walka z koprofagią patologiczną zawsze powinna się zaczynać od szukania przyczyny. Karanie psa nie zatrzyma problemu, a jedynie je zamaskuje np.pies zacznie zjadać kał, wtedy, kiedy człowiek nie będzie widział. Do czasu rozwiązania problemu warto zaopatrzyć się w kaganiec i przyzwyczaić zwierzaka do noszenia go. Nie rozwiąże to problemu, ale do momentu wyeliminowania przyczyny nasz zwierzak będzie bezpieczny.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz