Kot bengalski

Wyglądem przypomina lamparta, ale niech Cię to nie zwiedzie. Okazuje się bowiem, że jest bardzo przyjacielskim kotem. Nie jest typem kanapowca. Lubi spędzać aktywnie czas, co często jest wyzwaniem dla właściciela. Zanim się zdecydujesz na adopcję kota tej rasy, koniecznie zapoznaj się z informacjami na jego temat.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

  • Wygląd

Kot bengalski wyglądem przypomina lamparta, przez charakterystyczną, centkowaną sierść. Jego sylwetka jest wydłużona i umięśniona, a ogon jest gruby z czarną końcówką. Na niewielkiej głowie znajdują się okrągłe oczy o różnym kolorze, uzależnione od umaszczenia. Brzuch kota bengalskiego jest również cętkowany. Jego sierść jest wyjątkowa, z uwagi na wygląd w słońcu (tzw. efekt glitter). Sierść błyszczy się, jakby była obsypana złotem. Jego waga waha się od 4 do 8 kg w zależności od płci.

  • Charakter

Koty bengalskie wykazują silne przywiązanie do właściciela. Słyną również z ciekawskiego usposobienia oraz aktywnego trybu życia. Inteligentny kot wszędzie widzi szansę na zabawę. Właściciel musi zapewnić mu rozrywkę i towarzystwo, inaczej kot się bardzo nudzi. Dużą rolę mogą odegrać zabawki interaktywne, które zapełnią czas futrzastemu przyjacielowi. Kolejną charakterystyczną cechą tej rasy są wydawane przez kota liczne dźwięki, nazywane często gruchaniem czy ćwierkaniem. Kot jest głośny, co należy wziąć pod uwagę przed adopcją. Kot bardzo dobrze pływa i kocha wodę. Lubi załatwiać w niej swoje potrzeby, a ma to związek z jego pochodzeniem.

  • Pochodzenie

Uchodzi za młodą rasę, stworzoną w USA poprzez krzyżówkę kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Rasa miała wyglądem przypominać dzikie zwierzę, a jednocześnie łatwo adaptować się do życia z człowiekiem.

  • Pielęgnacja

Kot bengalski nie wymaga dużych nakładów czasowych na pielęgnację. W zupełności wystarczy wyczesywanie sierści raz w tygodniu, by uniknąć tworzenia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Warto zadbać również o higienę oczu i uszu, przecierając je specjalnymi, nawilżanymi chusteczkami dla zwierząt.

  • Zdrowie

Do tej pory nie odnotowano obciążeń genetycznych związanych ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie, kot bengalski słynie z dobrego zdrowia. Oczywiście jest narażony na różne choroby. Jedną z nich jest ślepota [bez przecinka] spowodowana chorobą siatkówki. Kot może być  również narażony na chorobę dziąseł, dlatego warto dbać o jego uzębienie. Najważniejsze są regularne odwiedziny u weterynarza.

  • Dla kogo?

Kot bengalski potrzebuje towarzystwa oraz rozrywki [bez przecinka] z uwagi na swój łowczy charakter. Nie sprawdzi się zatem u osób, które narzekają na brak wolnego czasu. Kot jest skory do zabawy, a do tego bardzo skoczny, więc nawet najwyższa szafka nie stanowi dla niego przeszkody. Kot bengalski jest bardzo inteligentny i chętnie uczy się sztuczek. Wymaga to jednak pracy właściciela z pupilem, dlatego doświadczenie w tej dziedzinie odgrywa tu dużą rolę. Jeśli odpowiednio zadba się o zaspokojenie potrzeb kota, zyska się wiernego przyjaciela na lata.

Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz