
Kot drapie meble – co robić?
Czas czytania: 3 min

Koty nie są złośliwe
Jednym ze stereotypów, który jest powielany, to rzekoma złośliwość kotów. Dementujemy – mruczki nie posiadają tego typu cech charakteru. W momencie, gdy robią one coś, co niekoniecznie nam się podoba, to po prostu drogowskaz do tego, co usilnie próbują nam przekazać. Nie reaguj więc krzykiem i brakiem zrozumienia na drapanie tapczanu – zamiast tego poszukaj rozwiązania, bo coś jest na rzeczy.
Grunt to dobre środowisko dla Twojego zwierzaka
Biorąc pod swoje skrzydła mruczka, często zapominamy o przystosowaniu swojego lokum pod jego obecność. Brak zabawek i akcesoriów to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Koty posiadają mnóstwo instynktów prawdziwego drapieżnika, które musimy zaspokoić, inaczej będą szukały ukojenia i wyładowania energii w meblach, które niekoniecznie są ich zabawką.
Co jest skuteczną metodą na zaprzestanie drapania mebli?
Jeśli kot drapie Twoje meble, to oznacza, że… nie lubi lub nie posiada swoich własnych! Drapak to podstawa, o której powinien pamiętać każdy właściciel. Co więcej – jak na kocich arystokratów przystało, warto postawić na drzewko wykonane z grubego sznurka sizalowego, który nie rozwali się po pierwszym mocniejszym drapnięciu. Jeśli kot pomimo posiadania drapaka wciąż interesuje się np. kanapą, to warto:

- spróbować przestawić drapak w inne miejsce – niestety, ale koty mają swoje upodobania co do lokalizacji. Warto więc testować i sprawdzać, który kąt naszego domu bardziej będzie mu odpowiadał
- kupić nowy drapak – jeśli zainwestowaliśmy w najtańszy drapak, który nie sprawia mu przyjemności, bo jest po prostu kiepskiej jakości, to warto postawić na coś droższego, co będzie drzewkiem z prawdziwego zdarzenia
- pokazać mu jak się to robi – wbrew pozorom koty potrzebują nas właścicieli jako swoich życiowych przewodników. Stwórz nową rutynę i co wieczór zaczepiaj go wędką tuż obok drapaka, możesz także drapać sizal własnymi paznokciami. W końcu kot załapie, o co chodzi.
Cierpliwość niech będzie Twoim sojusznikiem
W trakcie nauki powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, by negatywna energia, która się z nas wydobywa, nie wpłynęła na chęć poznawania nowych rzeczy przez naszego kociaka. Warto dać mu czas i bez nerwów pokazywać nowe sposoby na ostrzenie pazurków. Pamiętajmy, że koty to mądre stworzenia i określenia typu “nie wolno” nie są im obce. Używajmy ich, gdy sytuacja tego wymaga. Dodatkowo, gdy są grzeczne, nagradzajmy je smakołykami – nie ma lepszego pokazania, że jesteśmy dumni ze swojego kociego dziecka niż podanie mu przekąski!
Jeśli zachowanie Twojego kota wciąż Cię niepokoi, pomimo wszelkich starań i prób, pamiętaj, że warto zaczerpnąć rady u specjalisty – w tym przypadku u behawiorysty – który wspólnie z Tobą wypracuje odpowiedni schemat.
Wybrane dla Ciebie
Najbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytajŚlimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytaj