
Kot i ryba to duet idealny – ale czy na pewno?
Czas czytania: 3 min

Dlaczego koty lubią rybę?
Przyjęło się, że kocie podniebienie reaguje entuzjazmem na rybi pokarm. To prawda. W większości przypadków mruczki rzeczywiście szaleją na punkcie ryb, ale głównym powodem jest to, że są one po prostu mięsożerne, a ten pokarm to nic innego, jak mięso, które uwielbiają, więc ich reakcja jest naturalnie pozytywna.
Wartości odżywcze
Ryby posiadają w sobie szereg właściwości odżywczych, które pomagają uzupełnić niedobory, a mowa oczywiście o kwasach omega 3 i omega 6. Bogate mięso w tłuszcze i białko to idealne pożywienie dla naszych małych tygrysów – do tego dochodzi aromatyczny dla naszych pupili zapach, któremu naprawdę ciężko się oprzeć – pazurki lizać!
Czy wiesz, że nie wszystkie ryby są dobre dla Twojego kociaka?
Mit, który powstał wokół ryb, jako najlepszego pokarmu ze wszystkich możliwych wciąż ma się dobrze. Niestety, realia są zdecydowanie inne i warto być tego świadomym. Istnieje spora ilość rybich gatunków, która nie tyle, co jest niezdrowa, ale co gorsza, jest trująca dla naszych pupili. Możemy tych ryb unikać lub po prostu poddać je obróbce termicznej, która niweluje toksyczne substancje, ale mówiąc krótko – lepiej unikać podawania kotu ryby w surowej postaci.

Mowa m.in. o tiaminazie, czyli antywitaminie, która niszczy tiaminę, odpowiadającą za pracę mięśni, układ nerwowy oraz pracę serca. Unikać należy także tlenku trójmetyloaminy, który niweluje działanie żelaza, a to może doprowadzić do anemii.
Oczywiście żaden kociak nie powinien absolutnie dostawać także ryb wędzonych, mrożonych, zawierających ości (nie, kot nie wyskubie ich tak jak pokazywano w kreskówce…), czy z puszek i konserw.
Wszystko można… ale z umiarem
Do diety kota trzeba podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Ryba od jakiegoś czasu stała się sporym alergenem, a jest to spowodowane głównie tym, że jest jej za dużo w kociej misce w ciągu danego tygodnia.
Eksperci radzą, by ten rodzaj pokarmu podawać nie częściej niż 1 do 2 razy w tygodniu, co może być sporym zaskoczeniem. To samo tyczy się kurczaka, którego w niektórych przypadkach należy nawet całkowicie wyrzucić w diety.
Zbyt częste podawanie ryby powoduje wytrącanie się kryształków z moczu, co prowadzi do problemów urologicznych. Natomiast, jeśli u kota doszło do przewlekłej niewydolności nerek, to powinniśmy całkowicie zrezygnować z ryby w diecie.
Najważniejszą lekcją jest po prostu obserwacja i regularne badania naszych przyjaciół – jeśli trzymamy rękę na pulsie, to niczego nie musimy się obawiać. Smacznego!
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj