Kot pije mleko – obalamy mity!

Widok kota pijącego mleko to jeden z tych mitów, które przyjęły się zbyt dobrze. Popularyzacja mruczka pędzącego do miski z białym napojem poszła na szeroką skalę. Mit ten przyjął się dobrze m.in. dzięki kreskówkom, które w swojej niewinnej postaci zostały źle przyjęte przez dorosłych, a w konsekwencji - rzeczywiście wdrożono je w dietę kotów. Dlaczego mleko powinno definitywnie zostać wyeliminowane z życia mruczków? O tym dziś opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Kot pije mleko matki – dlaczego później już nie może?

Jednym z głównych argumentów, które pojawiają się w trakcie dyskusji odnośnie podawania kotu mleka, jest fakt, że małe kocięta piją je prosto od matki. Tak, to prawda, ale wraz z momentem osiągnięcia pewnej dojrzałości, tracą one enzymy, które odpowiadają za trawienie mleka, a co za tym idzie, podobnie jak ludzie – stają się nietolerancyjni na laktozę. Podając więc kotu ten napój, po dojściu do pewnego rodzaju dorosłości, próbujemy oszukać naturę i proces biologiczny, który w organizmie kociaka odrzuca już spożywanie mleka.

Pamiętajmy jednak, że kocięta muszą spożywać mleko – jeśli nastąpi odrzucenie przez matkę, to należy podawać im specjalną substancję, którą znajdziemy w każdym dobrym sklepie zoologicznym. To proces, który wpływa na ich rozwój i nie należy z niego rezygnować.

Jakie konsekwencje niesie za sobą podawanie zwykłego mleka?

Jeśli decydujemy się na podawanie kotu mleka, to narażamy go na niestrawność, która może objawiać się wymiotami, czy nawet przewlekłą biegunką. Tego typu sytuacje mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest niezdrowe i stanowi zagrożenie dla zdrowia kociaka. Naturalną metodą nawadniania jest podawanie świeżej wody, która regularnie wymieniana będzie doskonałym źródłem zaspokajania pragnienia.

Czy istnieją alternatywy dla mleka?

Zdarza się, że ciężko nam odstawić niezdrową karmę, czy jak w tym przypadku mleko, które nie służy naszemu zwierzęciu. Pamiętajmy jednak, że w każdej takiej sytuacji warto zrobić drobny research i sięgnąć po alternatywę. Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert dedykowanych mlek dla naszych kociaków, które nie zawierają laktozy i są bezpieczne dla kociego organizmu. Tego typu produkt może okazać się idealnym rozwiązaniem, jeśli zwierzę bardzo lubi pić mleko i właściciel jest świadomy tego, że rozłąka z jego ulubionym wodopojem będzie bolesna. Oczywiście, jakąkolwiek alternatywę byśmy nie wprowadzili, pamiętajmy o tym, że woda to najlepsze źródło nawadniania i powinniśmy zachęcić mruczków do jej spożywania. Tutaj również mamy wiele opcji, które są atrakcyjniejsze niż zwykła miska z wodą i mogą zachęcić kota do częstszego jej picia – np. automatyczne poidełka typu fontanna.

Nie dajmy się zmanipulować miłym dla oka obrazkom, które tak jak w tym przypadku – nie zawsze przekazują prawdę i nie są dobre dla naszych kocich dzieci. W każdej takiej sytuacji, gdy zaczynamy się zastanawiać czy coś jest mitem, czy też faktem, warto zgłębić temat i sięgnąć po poradę u eksperta, który doradzi najlepiej jak tylko może. My definitywnie odradzamy podawania kotu mleka, zważywszy na jego zdrowie, które jest najważniejsze. Dobra opieka nad naszym mruczastym przyjacielem przyniesie mu długie, szczęśliwe lata, które spędzi u naszego boku. Dobre wybory to szereg korzyści i przede wszystkim – gwarancja dobrego samopoczucia dla naszego mruczka. Tyle dobrego, a tak niewiele potrzeba!

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz