KRÓLIK DOMOWY NIE TAKI BEZPROBLEMOWY

Każdy królik jest inny - jedne lubią głaskanie i przytulanie, inne zaś stronią od tego, jak tylko mogą. Bardzo często opiekunowie uszaka są zdziwieni, bo myśleli, że zwierzę będzie idealnym towarzyszem dla dziecka. Bezproblemowy, dający się brać na kolana i kicający z radości zajadając przy tym marchewkę. Takie wizji króliczozwierzęcej przyjaźni wciąż są w popularne. Dziś chciałabym pokazać, jak to wygląda w rzeczywistości i dlaczego warto przemyśleć wybór królika na pierwsze zwierzę dla swojego dziecka.
AUTOR: Paulina Andrzejewska

Czas czytania: 5 min

Decydując się na pierwsze zwierzę dla naszego dziecka, często wybór pada na króliki miniaturowe.

Wynika to zarówno z ich łatwej dostępności (można je kupić w sklepie zoologicznym) jak i z poczucia, że królikowi do szczęścia wiele nie trzeba. Jednak wbrew pozorom, te małe stworzenia potrzebują uwagi i odpowiedniej opieki by żyły długo i szczęśliwie. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to trudny okres dla wszystkich zwierząt. Co roku głośno mówi się o tym, że zwierzęta nie powinny być prezentem pod choinką dla dzieci – a jeśli już zdecydujemy się taki prezent naszym pociechom zafundować to, jak sprawić by był przemyślany? Króliki miniaturowe wywołują w nas dorosłych wspomnienia z dzieciństwa. Wakacje u dziadków na wsi, karmienie królików marchewką, wspinanie się na drzewa, zbieranie jabłek, zachody słońca i wspaniałe chwile z bliskimi. Takie obrazki zostają nam w pamięci na długie lata – pewnie dlatego tak często wybieramy właśnie małe króliki na towarzyszy dla naszych dzieci – chcemy żeby i one miały namiastkę tych chwil, których my doświadczyliśmy. Wierząc w to, czy nie musimy sobie jednak zdać sprawę z tego, że te króliki, które pamiętamy z
dziecięcych lat, znacznie różnią się o tych, które można kupić w sklepie zoologicznym. Te bowiem, wymagają specjalnych warunków, by mogły żyć przez długie lata.

Najważniejsza dla królika jest przestrzeń. Wobec tego trzymanie go cały czas w klatce nie jest
dobrym pomysłem. Uszak może zacząć gryźć pręty klatki, a to z kolei stanie się uciążliwe dla
domowników

Króliki to zwierzęta stadne, dlatego jeden osobnik będzie żył krócej i będzie mniej szczęśliwy niż gdybyśmy zdecydowali się na adopcję dwóch królików. Adopcja nie jest tutaj przypadkowo użytym słowem – istnieje w Polsce coraz więcej fundacji, które zajmują się opieką nad porzuconymi królikami. Po przejściu odpowiedniego procesu adopcyjnego można zupełnie za darmo stać się szczęśliwym opiekunem królika. To o czym bezwzględnie musimy pamiętać to fakt, że odpowiedzialność za zwierzę spoczywa na nas, nie na naszym dziecku. Więc zanim zadasz sobie pytanie: czy królik będzie odpowiednim zwierzęciem dla mojego dziecka? Zadaj sobie pytanie: czy królik będzie odpowiednim zwierzęciem DLA MNIE/ DLA NASZEJ RODZINY. Nie zapominaj, że jeśli Twoje dziecko jest małe, a decydujesz się na królika, powinieneś
przeprowadzić badania na obecność alergii. Króliki należy szczepić raz do roku na pakiet chorób’ takich jak pomór czy myksomatoza. Sprawdzać długość siekaczy (czyli zębów), ponieważ te królicze rosną przez całe życie i kiedy uszak nie ma na czym ich ścierać, to mogą stać się bardzo uciążliwe.

Króliki przy odpowiedniej opiece żyją nawet do 12 lat

Dobrze jest też zapomnieć o powielaniu przekonania, że królik może się żywić suchym chlebem, warzywami i zbożem – podstawą jego diety jest siano i suszone zioła. Utrzymywanie królika tylko na warzywach i owocach może spowodować u niego skoki cukru, a to z kolei wzmagać zachowania agresywne. Ważne są również wizyty u weterynarza. Oprócz corocznych szczepień konieczne jest podcinanie pazurków, sprawdzanie uzębienia i zabieg kastracji. Niejednokrotnie zdarza się, że królik bywa agresywny, nie chce się załatwiać do kuwety, obsikuje ściany czy inne elementy wyposażenia domu. To wszystko sprawka hormonów i należy temu zapobiegać. Jest to szczególnie ważne w przypadku samic – niekastrowane mogą bardzo szybko zachorować na ropomacicze czy miewać ciąże urojone, które powodują wygryzanie sobie futra. Podjęcie decyzji na temat zakupu króliczego przyjaciela powinien być przemyślany przez całą rodzinę. Warto uświadomić naszemu dziecku, jakie obowiązki będą na nim spoczywały w związku ze zwierzakiem, jakie potrzeby ma królik i co można mu podawać. Wskazówka na koniec! Do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu. Jeśli wspólnie z rodziną podjęliście decyzję o adopcji uszaka dla dziecka, polecam odpowiednie przygotowanie. Ustalcie ze swoim dzieckiem, ile czasu w tygodniu będziecie wspólnie poświęcali na zdobywanie wiedzy o swoim nowym pupilu. Dzięki temu nauczycie dziecko systematyczności, zobaczycie czy jego zapał opadnie (lub nie). Włączcie swoje dziecko w cały proces przygotowania – od kupna akcesoriów po właśnie naukę podstawowych potrzeb króliczka. W tej sposób nie dość, że będziecie świetnymi opiekunami, to jeszcze spędzicie wspólnie czas!

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz