Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?
Czas czytania: 5 min
ZAPOTRZEBOWANIE NA PRZESTRZEŃ
Pierwszym, co rzuca się w oczy w przypadku porównywania królików hodowlanych i miniaturek, jest różnica w ich wielkości. Jak można się spodziewać, mają one różne wymagania co do lokum. Przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki dla pary królików miniaturowych to 120x60cm. W przypadku królików hodowlanych wszystkie klasyczne klatki będą zbyt małe. Duże rasy królików powinny mieć do dyspozycji kojec lub klatkę kennelową, częściej kojarzoną z treningiem psów. Jeśli decydujemy się na umiejscowienie królika w kojcu, musimy mieć na uwadze też jego wysokość. Dla królika hodowlanego kojec o wysokości metra może nie być żadną przeszkodą. Warto więc wcześniej rozważyć, w jaki sposób zamierzamy utrzymywać królika i ile miejsca jesteśmy gotowi dla niego przeznaczyć.
WYBIEGI I AKCESORIA DLA KRÓLIKA
Nasz królik będzie najszczęśliwszy mając do dyspozycji dużą powierzchnię, czyli zabezpieczony pokój lub całe mieszkanie. Sposób dostosowania przestrzeni, w której królik się porusza, jest zależny od jego rozmiarów. Miniaturkom łatwiej jest wcisnąć się w miejsca, w których nie chcielibyśmy ich widzieć. Jeśli nasz dom ma dużo zakamarków, konieczne będzie kreatywne odgradzanie takich przestrzeni. Królika hodowlanego zdecydowanie trudniej jest zgubić z oczu. Nie można też zapominać, że za dużym ciałem idą duże potrzeby. Rozmiar domku, tunelu czy kuwety dla królika hodowlanego będzie znacznie większy, niż tych dla miniaturki. Produkty najczęściej reklamowane dla królików mogą okazać się zbyt małe do użytku przez duże rasy, u których lepiej sprawdzą się akcesoria przeznaczone dla psów i kotów.
KRÓLIK – KOSZTY UTRZYMANIA
Jak można się spodziewać, utrzymanie królika hodowlanego jest droższe, niż jego mniejszego kolegi. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na różnice w koszcie utrzymania królików odmiennych rozmiarów jest ich wyżywienie. Królik o wadze 6 kg będzie wymagał kilkukrotnie więcej siana i ziół niż królik półtorakilogramowy. Opcjonalne wydatki, które też mogą się zwiększyć przy dużym króliku, to koszt wizyty u groomera czy pobytu w hoteliku. Leczenie królików o dużej masie ciała również będzie droższe ze względu na większe zużycie leków.
ZACHOWANIE KRÓLIKA HODOWLANEGO I MINIATURKI
Panuje powszechne przekonanie, że króliki hodowlane są spokojniejsze i częściej skore do pieszczot. W relacjach z mniejszymi królikami nierzadko są uległe i dają się zdominować. Takie tezy powinny być jednak traktowane z przymrużeniem oka, bo charakter jest cechą indywidualną każdego królika. Jeśli zamierzamy wychowywać uszaka z psami lub kotami, bezpieczniejszym wyborem będą duże rasy. Niestety w przypadku mniejszych królików istnieje zwiększone ryzyko, że drapieżnik zobaczy w nich ofiarę.
ZDROWIE KRÓLIKA
Zarówno króliki miniaturowe niektórych ras, jak i króliki hodowlane mają zwiększone ryzyko występowania pewnych schorzeń. Króliki ras teddy czy mini lop są brachycefaliczne, czyli mają skróconą czaszkę. Jest to cecha pożądana przez właścicieli ze względu na uroczy wygląd tych królików, ale powoduje poważne problemy zdrowotne. Przez skrócenie żuchwy i szczęki, zęby królików brachycefalicznych nie są odpowiednio rozmieszczone. Problemy stomatologiczne są bardzo powszechne wśród uszaków, a brachycefalizm dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u królika tego typu schorzeń.
Krótki pyszczek prowadzi też do deformacji kanalika łzowego i przewlekłych problemów z tym narządem łzowym. Króliki hodowlane są z kolei szczególnie narażone na problemy z sercem. Mając królika gigantycznego, powinniśmy regularnie kontrolować stan jego serca poprzez wykonywanie echa u specjalisty. Baranki za to, niezależnie od wielkości, są predysponowane do zapaleń uszu. Oklapnięte uszka wiążą się ze zwężeniem kanału słuchowego oraz uniemożliwiają królikowi wsadzenie do nich łapki i wyczyszczenie tych okolic, co sprzyja infekcjom. Przewlekłe problemy z uszami niekiedy trzeba rozwiązywać chirurgicznie.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Które króliki rosną najszybciej?
6 powodów, dla których króliki tupią
W jaki sposób króliki okazują miłość?
Co Twój chomik próbuje Ci przekazać?
ABC królika. Mamo, chcę królika! I co dalej?
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach
Królik w ogrodzie. Jak zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj