Zimowa pielęgnacja psów
Czas czytania: 10 min
Czy psy lubią zimę?
To, czy nasz pies będzie lubił i dobrze znosił okres zimowy, głównie zależy od tego jak my – właściciele zadbamy o niego w tej szczególnej porze roku. Przede wszystkim w tym czasie spada temperatura powietrza poniżej zera oraz ziemię pokrywa śnieg i lód. Psom, które nie są przyzwyczajone do niskich temperatur może być na dworze zbyt zimno, a także podczas spacerów po śniegu może dojść do odmrożenia psich łap. Pogoda często nie sprzyja długim aktywnością na świeżym powietrzu, co warto uwzględnić w żywieniu naszego pupila.
Czy w zimie należy karmić psa inaczej?
W przypadku psów nie mamy ścisłego podziału na żywienie letnie i zimowe, jak w przypadku zwierząt gospodarskich, a to dlatego, że przez cały rok mamy taki sam dostęp do karm komercyjnych, mięs oraz suplementów. Stąd też u wielu psów żywienie zimą, nie różni się niczym od żywienia latem. Jednak czasem żywienie w okresie zimowym wymaga pewnych dostosowań. Jeżeli mamy psa, który spędza całe dnie na dworze powinniśmy dostarczyć mu pożywienie wysokokaloryczne. Taki psiak musi wykorzystać sporo energii na ogrzanie własnego ciała, dlatego spożywane przez niego posiłki, mają dostarczyć mu odpowiednio dużą zawartość energii oraz innych niezbędnych składników odżywczych. Warto również przypomnieć, o tym aby jedzenie oraz woda nie było zamarznięte jeżeli podawane jest w kojcu. Odwrotna sytuacja jest w przypadku piesków, które mieszkają z nami w domu, a ich aktywność fizyczna jest znacznie niższa niż aktywność w ciepłe miesiące. Wtedy warto regularnie ważyć i obserwować psa, by w razie potrzeby wprowadzić karmy o niższej kaloryczności, co zapobiegnie nadwadze.
Psy różnie reagują na niskie temperatury, dlatego spacery zimą nie powinny być zbyt długie. Muszą natomiast być aktywne, urozmaicone zabawą – ruch pomoże w odpowiednim rozgrzaniu się. Z powodu krótszych spacerów warto zapewnić psiakowi inne atrakcje w postaci wysiłku umysłowego, np. maty węchowe lub inne zabawki interaktywne.
O czym pamiętać podczas spacerów?
Pies, który nie ma możliwości aktywnego ruchu, jest bardziej narażony na wychłodzenie. Nie jest dobrym pomysłem zostawienie psa uwiązanego na smyczy przed sklepem. Zrezygnować także trzeba z metalowych obroży i kagańców – kontakt zimnego metalu ze skórą nie jest komfortowy, a także zwiększa ryzyko odmrożenia. Podczas spacerów trzeba zwracać uwagę na zachowanie swojego psa. Drżenie ciała, stroszenie sierści, unoszenie łap lub próby zawracania w kierunku domu – są to oznaki, że psu jest zimno. Nie można dopuszczać do przegrzewania psa w domu i w miarę możliwości stopniowo przyzwyczajać go do niższych temperatur. Nagłe wyjście na mróz zwierzęcia, które spędza dużo czasu w ciepłym mieszkaniu może doprowadzić do przeziębienia. Podczas spaceru nie należy pozwalać pupilowi zjadać lodu lub śniegu. Takie zachowanie może doprowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Ponadto śnieg, szczególnie w mieście jest zanieczyszczony, zawiera sól i inne niebezpieczne substancje dla naszego pupila.
Jak dbać o psie łapy zimą?
Można smarować opuszki propolisem lub wazeliną. Na rynku dostępne są także gotowe preparaty przeznaczone do pielęgnacji psich łap. Substancje zawarte w preparatach tworzą tłusty filtr na opuszkach chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych. Preparaty występują w formie kremów, sprayów czy nawet aplikatorów roll-on. Innym rozwiązaniem są buty ochronne, o ile pies wcześniej został do nich przyzwyczajony. Buty muszą być dobrze dopasowane i wodoodporne. Dobrze jeśli od spodu mają powierzchnię antypoślizgową. Buty mają za zadanie zabezpieczyć łapy przed zimnem, brudem, solą oraz urazami mechanicznymi. Po każdym spacerze buty należy zdjąć, żeby nie doprowadzić do zapocenia, gdyż gruczoły potowe znajdują się tylko na łapkach. Jeżeli nie stosujemy butów u psów, po każdym spacerze sprawdzamy czy między palcami nie powstały lodowe kule. Oprócz tego po spacerze należy obowiązkowo zmyć łapy naszego pupil z soli i śniegu w letniej wodzie.
Jak objawia się odmrożenie psich łap?
Do odmrożenia opuszków psich łap może dojść gdy są one wystawione na oddziaływanie niskiej temperatury przez dłuższy czas.
Odmrożenia łap objawiają się bólem, któremu towarzyszy kulawizna oraz reakcja obronna przy dotykaniu chorej okolicy.
Wyróżniamy IV stopnie odmrożenia. I stopień, objawia się przejściowym zaburzeniem krążenia krwi w skórze. Skóra staje się blada lub sinoczerwona, jest obrzęknięta, boli, piecze, a nawet swędzi. W II i III stopniu odmrożenia pojawiają się pęcherzyki lub pęcherze, a w IV stopniu są już czarne martwicze obszary.
Jak pomóc z psu z odmrożonymi łapami?
Należy zadbać o powolne przywracanie odmrożonym kończynom odpowiedniej temperatury. Aby uniknąć szoku termicznego i gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych, nie można kłaść psa w pobliżu kaloryfera, nie suszyć go też suszarką, ani nie moczyć jego łap w gorącej wodzie. Jeszcze podczas spaceru można lekko ogrzewać psie łapy we własnych dłoniach. W domu należy oblewać jego łapy chłodną wodą, potem stopniowo zwiększać temperaturę wody, od pokojowej aż do lekko ciepłej. Kolejnym krokiem jest osuszenie łap i posmarowanie poduszek maścią ochronną, np. z witaminą A i alantoiną. Jeżeli pies ma ranne łapy, pojawiły się pęcherze albo pies czuję się źle, to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Psie łapy zimą są suche oraz podatne na różne urazy. Dodatkowo narażone są na podrażnienia wywołane przez lód i sól na chodnikach. Dobrze jest przed wyjściem na spacer natłuścić łapy naszego psa.
Czy u psa występuje hipotermia?
Hipotermia – jest to obniżenie temperatury wewnętrznej ciała poniżej wartości prawidłowych. W przypadku psów jest to temperatura poniżej 37,2 ℃. Kiedy temperatura ciała spada poniżej normy jest to niebezpieczny stan, w którym może dojść do poważnych powikłań wielonarządowych. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie wychłodzenia i szybka pomoc zwierzęciu. Jeżeli właściciel zauważy, że pies jest nienaturalnie chłodny, osłabiony, senny, ma dreszcze, albo pojawiły się u niego zaburzenia świadomości, to jak najszybciej trzeba zmierzyć mu temperaturę. Jeżeli temperatura ciała jest poniżej 37,2℃, ale powyżej 32,3℃ jak najszybciej należy zabrać zwierzę do ciepłego pomieszczenia. Ogrzać psa – poprzez okrycie go kocem lub ręcznikiem. W przypadku zwierząt nie mających problemów z oddychaniem, można okryć także jego głowę. Jeżeli pies jest mokry, powinno się osuszyć go ręcznikiem. Należy wtedy kontrolować temperaturę ciała nawet co 10-15 minut. Można spróbować podać psu ciepły, ale nie gorące płyn – wodę lub rosół. Nie wolno jednak zmuszać go do picia. Gdy temperatura nie wzrosła po 15 minutach lub zwierzę jest wciąż osłabione, warto dodatkowo obłożyć psa butelkami lub termoforem z ciepłą wodą lub zagrzanym wcześniej kocem albo ręcznikiem. Ogrzewanie psa kontynuuje się do momentu, gdy jego temperatura osiągnie 37°C. Jeśli po około 40 minutach ogrzewania, ciepłota ciała nadal nie jest prawidłowa, pozostaje jedynie zabrać psa do lecznicy weterynaryjnej, nie przerywając ogrzewania go w samochodzie. Jeżeli pies jest apatyczny, słaby, oddechy ulegają zwolnieniu lub temperatura ciała jest poniżej 32,3℃, należy od razu ogrzewać psa ciepłym ręcznikiem, termoforem lub butelką z gorącą wodą i niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Czy zimą można kąpać psa?
Jeśli pojawia się konieczność kąpieli naszego psa oczywiście można to zrobić nawet w zimie. Pies musi być kąpany w domu i musi dobrze wyschnąć zanim wyjdzie na zewnątrz. Dlatego warto robić to, wtedy kiedy nie planujemy wyjścia na dwór w najbliższym czasie.
Czy zimą można brać psa do groomera? Usunąć z gazety – całość na stronę
Pielęgnacja sierści jest bardzo ważna, przez cały rok. Psia sierść latem chroni go przed poparzeniami słonecznymi, zimą przed działaniem niskiej temperatury. Futro psa podczas okresu zimowego powinno mieć odpowiednią długość. Nie może być ono za krótkie, bo mogłoby być zwierzakowi za zimno, ale nie może być też za grube i długie, gdyż ciężko będzie rozczesać je oraz mogą pojawiać się na nim kołtuny, które zaburzają odpowiednią izolację cieplną. Dobry groomer potrafi dopasować fryzurę do rasy psa, tak by była odpowiednio dostosowana do temperatury powietrza.
Czy ubranka dla psów to dobry pomysł?
Późną jesienią zwierzaki wymieniają futro na gęstsze przygotowując się tym samym do mrozów. Sierść stanowi warstwę izolacyjną, to naturalna obrona organizmu przed zimnem. Psy, które mają gęstą sierść z podszerstkiem i włosem okrywowym nie potrzebują dodatkowej izolacji podczas spacerów. W przypadku psiaków, które nie mają podszerstka, lub w ogóle nie posiadają sierści, warto zakładać ubranka przed wyjściem na zewnątrz. Ważne, by przy zakupie ubranka zwracać szczególną uwagę na ich funkcjonalność, a nie kierować się tylko ich atrakcyjnym dla nas wyglądem. Ubranie dla psa, ma przede wszystkim chronić go przed wychłodzeniem, jednocześnie nie ograniczając ruchów.
Istnieją rasy psów, które przyzwyczajone są do pracy w zimnym i ostrym klimacie. Takim psiakom nie straszne są mrozy i niskie temperatury, a w dodatku uwielbiają tarzać się w śniegu. Co więcej nawet lepiej się czują w chłodne, niż w upalne dni. Do „zimnolubnych” należą psy, które były niegdyś wykorzystywane do przewożenia dużych ładunków, powożenia sań i polowań zimą. Mają one gęste, ciepłe futra. Wymienić tu można m.in. berneńskiego psa pasterskiego, bernardyna, owczarka podhalańskiego, alaskan malamute, mastifa tybetańskiego, nowofundlanda. Zimę dobrze znosi także: owczarek niemiecki, rotwailer, chow chow, samojed czy siberian husky.
Wybrane dla Ciebie
Czym jest hobby horsing? Rozmowa z Moniką Dachowską, autorką ksiażki „Hobby horse”
Na czym polega hobby horsing? Czy jest to sport dla każdego dziecka? Dlaczego warto trenować hobby horsing? Przeczytaj rozmowę z Moniką Dachowską, dziennikarką i marketerką, autorką książki „Hobby horse”.
czytajII Zawody Treningowe Agility Hazy Hills – o pęto swojskiej (patronat medialny Pets World)
Na czym polega agility? Czy każdy pies może trenować tę dyscyplinę? Kiedy odbędą się II Zawody Treningowe Agility Hazy Hills – o pęto swojskiej? Przeczytaj rozmowę z Faustyną Maciejewską z HazyHills – centrum sportów kynologicznych.
czytajNie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni
Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.
czytajPrzyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****
„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.
czytaj