Kynofobia, czyli lęk przed psem

Lęk przed psami często przybiera postać fobii. W medycznym słowniku określenie nadmiernego lęku przed psami nazywane jest kynofobią lub dogofobią.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

W świecie zwierząt wyróżnia się wiele zoofobii. Na pewno znasz kogoś kto panicznie boi się węży, żab czy pająków. Każda z nich ma swoje określenie. To samo dotyczy psów.

NIEKTÓRZY Z NAS BOJĄ SIĘ PSÓW

W naszym kraju psy można spotkać na każdym kroku, a z roku na rok rośnie świadomość odnośnie opieki nad tymi tymi zwierzętami. Psy widzimy w bajkach, filmach, pracujące w służbach, jako terapeutów, ale najczęściej jako najlepszych przyjaciół człowieka, członków rodziny. Dla wielu osób strach przed psami jest czymś zupełnie niezrozumiałym i absurdalnym. Jednak w innych ten mały, kudłaty i niezwykle sympatyczny Puszek może wywołać uczucia, które doprowadzą do ataku paniki. Takim osobom należy zapewnić, jeśli tylko to możliwe – komfort oraz pełne zrozumienie.

LĘKI NIE WYNIKAJĄ ZE ZŁEJ WOLI

To bardzo złożony, psychologiczny proces, który zachodzi w układzie nerwowym. Nie ma magicznych pigułek ani syropów, które po połknięciu trafią w źródło problemu i pozwolą się zrelaksować. Leczenie fobii odbywa się na zasadzie psychoterapii i trwa w zależności od nasilenia problemu od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Należy zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju fobie dotykają aż 20% społeczeństwa. Oznacza to, że w gronie Twoich przyjaciół również mogą się znaleźć takie osoby, a na pewno jest duże tego prawdopodobieństwo.

JAK POWSTAJE KYNOFOBIA?

Kynofobia najczęściej bierze się ze złego doświadczenia, które dotknęło nas w dzieciństwie. Pogryzienie, nieoczekiwany wyskok psa na dziecko, oglądanie walki dwóch psów, opowieści osób ze złym doświadczeniem z psami – to wszystko może wpłynąć na rozwinięcie fobii. W dorosłym życiu, w trakcie spotkania z psem odzywają się wspomnienia. Osoba z zaburzeniem lękowym nie jest w stanie racjonalnie analizować sytuacji. W takim momencie pies staje się realnym zagrożeniem, a emocje wytwarzające się w głowie traktują psa jak realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

JAK LECZYĆ STRACH PRZED PSEM?

Fobię należy leczyć od momentu, kiedy zobaczymy, że dziecko doświadcza lęku na widok psa. Co najważniejsze – nie zaobserwowano, aby dorosłe osoby mogły wytworzyć w sobie kynofobię. To okres dziecięcy i złe doświadczenia w jego trakcie mają odzwierciedlenie w dorosłym życiu.

Kynofobię można leczyć pod okiem psychoterapeuty, a oprócz tego spróbować zaprzyjaźnić się z niezwykle łagodnym psem (tu na pomoc mogą przyjść dogoterapeuci, których psy są oazami spokoju). Można również oglądać filmy, które złagodzą obraz postaci psa. Mowa o filmach w których zauważymy psią miłość, wierność czy oddanie. Warto również rozmawiać z właścicielami psów, odwiedzać psie przedszkola (nawet z daleka obserwować urocze szczeniaki). Nie można robić nic na siłę, a każde podjęte działanie warto skonsultować ze specjalistą.

PIES TO NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Żyjemy w świecie, gdzie trudno jest unikać psów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby osoby dotknięte dogofobią zaczęły ją leczyć jak najwcześniej. Życie w środowisku, gdzie co chwilę napotyka się bodziec uruchamiający lęk nie jest ani przyjemne ani zdrowe. Bardzo dużo zależy od nas samych, ale korzystanie z pomocy psychoterapeuty jest kluczowe i nie powinno się tego pomijać. Pies, to najlepszy przyjaciel człowieka. Żaden nie rodzi się z ochotą na zabijanie ludzi. Często to nieodpowiedzialni właściciele doprowadzają do sytuacji, które potrafią w kimś odbić piętno na całe życie. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy osoby z lękami. Nie pozwalajmy, aby nasze psy zaburzały komukolwiek jego strefę komfortu.

ZOBACZ TEŻ

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Jak zmniejszyć stres u psa podczas sylwestra?

Badania geriatryczne u psów seniorów

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz