Łysienie kotów

Wypadanie sierści jest normalnym zjawiskiem. Niepokoić powinno nas dopiero kiedy naszemu koty wypadają bardzo duże ilości sierści lub sierść widocznie przerzedza się w określonych miejscach na ciele.
AUTOR: Anna Siennicka

Intensywne wypadanie sierści pojawia się zazwyczaj na wiosnę i na jesieni, kiedy zmienia się okrywa włosowa. U kotów o bardzo gęstej sierści codziennie będzie wypadało więcej sierści niż u zwierząt z mniej bujnym włosem. Wypadanie sierści powinno nas zaniepokoić kiedy prowadzi do znaczącego przerzedzania się sierści i powstania łysych przestrzeni.

Objawy które mogą pojawić się razem z nadmiernym wypadaniem sierści i powinny nas zaniepokoić to między innymi łupież, matowienie sierści czy intensywne drapanie i wygrywanie sierści aż do powstawania ran. Wszystkie tego typu objawy powinny na skłonić do wizyty u specjalisty. Warto poszukać lekarza weterynarii specjalizującego się w dermatologii który oceni stan skóry i okrywy włosowej naszego kota i zleci wykonanie najpotrzebniejszych badań.

Jedna z najczęstszych przyczyn łysienia są alergie, zarówno środowiskowe jak i pokarmowe. Poza nadmiernym wypadaniem sierści może pojawić się również świąd, wylizywanie, na przykład łap. W walce z alergią pomocne są leki ale przede wszystkim warto, w miarę możliwości, pozbyć się alergenu że środowiska zwierzęcia. W przypadku alergii pokarmowej warto zastosować dietę eliminacyjną, a następnie wybierać karmy mono proteinowe, wykluczając te, zawierające białko uczulające naszego kota. Trochę trudniej jest pozbyć się alergenu w przypadku alergii środowiskowej ale możemy postarać się się ograniczyć jego oddziaływanie na naszego zwierzaka. W przypadku alergii na pyłki bądź roztocza pomocny może być chociażby oczyszczacz powietrzna.

Przyczyną łysienia mogą być również problemy hormonalne. Problemy z okrywa włosową mogą pojawić się w nadczynności kory nadnerczy czy nadczynności tarczycy. W nadczynności kory nadnerczy może być to typowe łysienie niektórych partii ciała, natomiast w przypadku problemów z tarczycą jest to raczej przerzedzanie i matowienie włosa.

Nadmierne wypadanie sierści często bywa powodowane inwazji pasożytów. Świerzbowiec, który u kotów możemy znaleźć najczęściej w uszach powoduje bardzo silny świąd który z kolei stymuluje kota do drapania się. To może prowadzić do łysienia w okolicach uszu.

Kolejnym pasożytem powodującym łysienie jest nużeniec. Nużyca u kotów najczęściej objawia się okrągłymi wyłysieniami, w zależności od gatunku nużeńca mogą one występować w okolicy pyska, wokół oczu lub na brzuchu, wewnętrznej stronie ud a także na bokach ciała.

Dość podobne objawy może dawać wszołowica. Pasożyt żywiący się sierścią i złuszczonym naskórkiem powoduje postępujące wyłysienia coraz większych obszarów ciała.

Łysienie nie musi się wiązać wyłącznie z chorobami skóry. Wypadanie spowodowane intensywnym wylizywaniem może pojawić się w odpowiedzi na ból, bardzo często przy zapaleniach pęcherza wylizują brzuch doprowadzając do łysienia tej partii ciała.

Nadmierne wypadanie sierści może mieć także podłoże behawioralne. Silny stres może powodować u kotów bardzo intensywne linienie. Problemy behawioralne mogą powodować również akty samoagresji w których kot wylizuje i wygryza sierść, najczęściej z ogona i łap,a także okolic brzucha. Jeżeli wraz z lekarzem weterynarii wykluczyliśmy inne przyczyny łysienia warto zwrócić się do behawiorysty by znaleźć powód wypadania sierści. Po zastosowaniu zaleconych przez behawioryste zmian w środowisku i ewentualnej terapii behawioralnej zachowanie kota powinno wrócić do normy.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nadmierne wypadanie sierści to tylko objaw. Podając suplementy bądź preparaty hamujące wypadanie lub wspomagające odrastanie sierści tylko ukrywamy problem. Tylko dokładna diagnostyka pomoże nam w znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyny wypadania sierści.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz