Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!
AUTOR: Marta Szewczyk

Rodzaje masażu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje masażu: klasyczny i specjalistyczny. W tym pierwszym najważniejszy jest masaż sportowy (przed treningiem), leczniczy (regeneracja tkanki) i relaksacyjny (odprężenie). Do wykonywania masażu jest potrzebna specjalistyczna wiedza, szczególnie jeżeli chodzi o terapie manualne, które docierają do źródła problemu, a nie tylko leczą objawy. Masaż nie rozwiąże przyczyny problemów Twojego konia i zawsze trzeba ich poszukać z lekarzem weterynarii lub fizjoterapeutą. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić sam!

Dlaczego konie potrzebują masażu?

Główny cel masażu to mechaniczne działanie na układ ruchu, który zostaje przeciążony podczas jazdy konnej. Jakie przynosi korzyści? Możemy je zamknąć w trzech słowach: dotlenienie, dokrwienie i pobudzenie! Brzmi to całkiem dobrze i Twój koń na pewno przebiera kopytkami, żeby doświadczyć tego na własnej skórze. Wyraźnie odznaczające się mięśnie wcale nie są oznaką dobrego treningu, ale niezdrowego nabudowania i napięcia. Dlatego skupmy się na aspektach masażu relaksacyjnego, które możesz zastosować sam bez potrzeby odbywania kursu.

Anatomia konia

Na początek niestety musisz poznać podstawy anatomii konia, szczególnie dowiedz się jak zbudowany jest jego kręgosłup i jakie mięśnie znajdują się na grzbiecie. Istnieje obecnie wiele książek oraz kursów, które przybliżą Ci w przystępny sposób podstawową wiedzę o układzie szkieletowym i mięśniowym konia. Nawet jeżeli nie zamierzasz sam robić masażu, to warto to wiedzieć. Tak samo ważne jest, żebyś wiedział, jak porusza się koń. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego np. skręca głową na prawo albo nie chce galopować na lewą stronę.


Ocena manualna konia

Kiedy już obudzony w środku nocy wymieniasz wszystkie kości i mięśnie, możesz przejść do drugiego kroku, czyli oceny manualnej konia. Ocenie podlega pięć obszarów: okolica głowy, szyi, kończyn piersiowych, grzbietu i kończyny miednicznej. Wykrycie przeciążeń może nas doprowadzić do źródeł problemu np. źle dobranego siodła. Jeżeli chcesz sam oceniać konia, dobrze by było odbyć specjalistyczny kurs, który nauczy Cię tego (kursy takie prowadzi min dr Maria Soroko z Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu). Sprawdzamy również uzębienie oraz kopyta. Nawet jeżeli dwa pierwsze kroki są czasochłonne i wymagają przygotowanie, jest krok trzeci, który możesz praktykować sam. Co to takiego?

Głaskanie na śniadanie

Co w zasadzie możesz zrobić sam, tak aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi? Możesz go głaskać! Wydaje Ci się, że to za mało? Od tego zacznie każdy profesjonalny masażysta. Przyzwyczaja to konia do dotyku i działa kojąco na zakończenia włókien nerwowych. Rób to powoli i delikatnie. Głaskanie podnosi temperaturę ciała i pobudza receptory czuciowe. Otwartą dłonią głaszcz grzbiet, który jest najbardziej napięty. Wyczujesz dzięki temu też zmiany w tkance podskórnej. Zrób co najmniej trzy powtórzenia – pierwsze delikatne, potem mocniejsze i na koniec najmocniejsze. Twój koń będzie zachwycony. To uspokaja wierzchowce i zwiększa metabolizm w tkance skórnej. Zawsze głaszcz go wzdłuż włókien mięśniowych. Pamiętaj przy tym o swoim bezpieczeństwie!

Zasady masażu

Kiedy nasze ramiona się rozluźniają, czujemy, jak przechodzi to niżej i falą dociera do stóp. Tak samo może być z Twoim koniem, a takie nieznane uczucie może go na początku zaskoczyć. Dlatego nieważne jak długo się znacie, zawsze pamiętaj o tym, żeby trzymać konia obiema dłońmi i przyjąć stabilną postawę z rozszerzonymi stopami i lekko ugiętymi kolanami. Pozwoli Ci to wyczuć ruch konia i da możliwość odsunięcia się. Nadgarstki z kolei powinny pozostać luźne. Jeżeli koń zaczyna wykazywać oznaki zaniepokojenia przerwij głaskanie. Wybierz też miejsce, w którym nic nagle nie przestraszy zwierzęcia. Wszyscy wiemy do czego jest zdolny spanikowany koń!

Zasłużony relaks

Masaż jest techniką znaną od stuleci. Nie tylko zapobiega wielu kontuzjom i chorom, ale też leczy te, które już istnieją. Warto zafundować swojemu czworonogowi taki zabieg. W dłuższej perspektywie zwróci się to nie tylko finansowo, ale też w zamian koń będzie chętny do pracy i szczęśliwy. Czy może być coś piękniejszego?

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz