Masaże dla psów i kotów

Nasze zwierzaki zdecydowanie zasługują na chwilę relaksu, ale czy kiedykolwiek pomyślałeś, że możesz podarować swojemu pupilowi masaż? To dość niekonwencjonalny sposób na rozluźnienie naszego podopiecznego, ale zdecydowanie warto mu się przyjrzeć. Masaże są w szczególności ważne, jeśli Twój psiak lub kociak miewa jakiekolwiek problemy związane z poruszaniem się, bólem mięśni oraz innymi podobnymi dolegliwościami.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Zwierzęca fizjoterapia

Wbrew pozorom nasi czworonożni przyjaciele nie różnią się od nas aż tak mocno, jak czasem nam się wydaje. Także oni łapią kontuzje oraz miewają przeróżne schorzenia, które przynoszą im ból i dyskomfort. Stąd też, już od wielu lat stosuje się fizjoterapię także u zwierząt.

Jeśli kiedykolwiek zachowanie Twojego psa lub kota wzbudzały wątpliwości, czyli np. dziwne poruszanie się, problemy z wskakiwaniem, czy strach przed wejściem na stopień, to pierwszym krokiem będzie udanie się do zaprzyjaźnionego weterynarza, który okiem fachowca spojrzy na to, z jakim wyzwaniem przyjdzie Ci się zmierzyć.

Wyłącznie po konsultacji z profesjonalistą oraz nabyciem odpowiedniej wiedzy możesz przejść do wdrożenia masaży leczniczych. Cechują się one przede wszystkim tym, że rozluźniają ciało zwierzaka i przynoszą mu ulgę.

W ten proces możesz wdrożyć niemal wszystkie partie jego ciała: nogi, łapy, plecy oraz głowę. Przede wszystkim pamiętaj, że początki mogą być trudne, a czworonóg może stawiać opór. Zadbaj więc o odpowiednio przygotowane miejsce (koce, poduszki, ulubione legowisko mile widziane) oraz nagradzaj pupila smaczki, w ten sposób potraktuje on ten proces jako formę relaksu. Nie dotykaj także zwierzaka zmarzniętymi rękami, rozgrzej je odpowiednio.

Masaż wykonuje się zazwyczaj kolistymi ruchami, delikatnie, można także z zamkniętymi oczami, by wyczuć, gdzie dokładnie znajduje się napięcie u naszego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że wszystkie wskazówki powinieneś otrzymać od eksperta z tej dziedziny, który także zaprezentuje Ci, jak wykonać tego typu masaż.

Masaż jako forma relaksu

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że ten proces może stać się elementem codziennej rutyny. Masaże występują dla zwierzęcego gatunku także w celach relaksacyjnych i są stosowane na porządku dziennym m.in. w Azji.

Tak samo, jak w przypadku ludzi, wpływają one pozytywnie na zredukowanie poziomu stresu, a także pozwalają nawiązać jeszcze większą więź z właścicielem. Oczywiście dla zwierzaków aktywnych będzie to także doskonały pretekst do przyniesienia ulgi po męczącym, pełnym sportowej energii dniu.

Masaż to także naturalne hormony szczęścia

Każdemu z nas zależy na tym, by za wszelką cenę ujrzeć niemal niewidoczny dla ludzkiego oka uśmiech naszego pupila. Jeśli uda nam się uzyskać ekspercką wiedzę, w jaki sposób wykonać masaż relaksacyjny, to jesteśmy o krok bliżej ku temu, by za pomocą naszych dłoni i odpowiedniej techniki naturalnie przywołać hormony szczęścia, czyli pobudzić endorfiny. Poza tym, wpłyniemy pozytywnie na układ immunologiczny. Masaże dla zwierząt mogły do tej pory wydawać Ci się czymś niespotykanym, ale każdy z nas może zamienić to w działanie rutynowe i na dodatek bardzo przyjemne. To kolejny sposób na kreatywne spędzanie czasu ze swoim pupilem, który nie tylko polepszy więź między zwierzęciem, a właścicielem, ale także zmaluje uśmiech na jego pyszczku.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz