Masz kota? Unikaj tych roślin – są dla niego trujące!

Jeśli posiadasz w domu czworonogiego przyjaciela w postaci kota to warto dowiedzieć się jakie rośliny są dla niego trujące. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko masz pod kontrolą - warto upewnić się, czy rzeczywiście tak jest. Pozostawienie kota samego z trującą dla niego rośliną może skończyć się: bólem brzucha, biegunką, zaburzeniem rytmu serca, drgawkami, a w najgorszym wypadku śmiercią. Zadbaj więc o swojego przyjaciela tak, jak na to zasługuje!
AUTOR: Sara Migaj


Jakie rośliny są trujące dla kota?

Okazuje się, że roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi jest bardzo długa lista. Wśród nich znajdują się te bardzo popularne, takie jak: Bluszcz Pospolity, Fikus, Oleander, Chryzantema, Jemioła, Żonkil, Aloes, Hortensja, Monstera, Awokado, Przebiśnieg, Rabarbar, czy Lilia. Istnieje także grupa tych cieszących się mniejszym zainteresowaniem, ale jest ona również toksyczna dla kota, a są nimi: Azalia, Kliwia Pomarańczowa, Fiołek Alpejski, Poinsecja, Skrzydłokwiat, czy Ostrokrzew.

Dlaczego warto usunąć te rośliny z otoczenia kota?

Koty uwielbiają podgryzać trawkę – i nie będą dwa razy się zastanawiały nad tym czy chapsnąć blisko stojącą roślinkę. Zostawiając więc w jego zasięgu roślinę dla niego trującą narażasz się na przykre konsekwencje zdrowotne. Toksyny w roślinach powstają na skutek zawartych w nich substancji chemicznych, które w przyrodzie pełnią funkcję tarczy ochronnej. Tzw “kocia trucizna” zawarta w roślinności jest na tyle przebiegła, że często nie daje o sobie znaku w pierwszym momencie po spożyciu. Dopiero po kilku dniach od skonsumowania kawałka zakazanego owocu kot zacznie czuć się źle – i z niezbyt pozytywnych dla właścicieli informacji może okazać się, że zwierzę przez jeden drobny wybryk ma uszkodzone nerki i wątrobę. Co najgorsze – są to konsekwencje nieodwracalne, dlatego apelujemy, by przed zakupem roślinności zapoznać się dokładnie z informacjami na ich temat.

Co robić w przypadku zatrucia się zwierzęcia?

Jeśli zauważysz jakikolwiek z dziwnych symptomów i podejrzewasz, że doszło do zatrucia to czym prędzej skontaktuj się i umów z weterynarzem. W przypadku dostania się toksyn do organizmu nie ma czasu na zastanawianie się – działaj, bo każda minuta pod okiem specjalisty w tym momencie będzie dla Twojego zwierzaka na wagę złota.  Przed rozmową z weterynarzem zastanów się, czym dokładnie mógł zatruć się kot – przeanalizuj kilka ostatnich dni, to pozwoli na szybszą reakcję i dokładniejsze leczenie.

Czy istnieją rośliny przyjazne dla włochatych czworonogów?

Oczywiście, że tak i jest ich całkiem sporo – jeśli więc jesteś fanem roślinności to spokojna głowa! Masz z czego wybierać. Z tych popularnych roślin są to np.: Storczyki, Palmy, Juka, Paprocie, Fuksje czy aromatyczna Lawenda. Z racji tego, że właśnie wkroczyliśmy w rok 2021 jest to najlepszy moment na zmiany – proponujemy żebyś przejrzał roślinność w swoim domu i usunął tę, która może być niebezpieczna dla Twojego mruczącego przyjaciela. Cenimy przyrodę, dlatego prosimy byś nie wyrzucał darów natury lecz przekazał je swoim znajomym, rodzinie lub w inne miejsce, które przyjmie je z otwartymi ramionami. W Twojej ulubionej kwiaciarni na pewno znajdziesz roślinność, która zaprzyjaźni się z Twoim kotem – niektóre z nich wpływają dodatkowo korzystnie dla tych właśnie czworonogów. Wybierz się więc na zakupy i ciesz się brakiem toksycznej woni w powietrzu!

Wybane dla Ciebie

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

Jak zostać domem tymczasowym?

Dom tymczasowy to miejsce, w które trafiają zwierzęta w momencie, kiedy nikt jeszcze nie podjął decyzji o zaadoptowaniu czworonoga na stałe. Jeśli nie masz możliwości przygarnięcia futrzaka do siebie na stałe to ta opcja jest jedną z najlepszych jaką możesz mu dać. O domy tymczasowe zwracają się z prośbą najczęściej schroniska bądź fundacje. Przyłączając się do tej inicjatywy możesz nie tylko dać dach nad głową, ale dodatkowo swoimi działaniami możesz wesprzeć w poszukiwaniu nowego miejsca dla Twojego nowego przyjaciela. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, czy w Twoim gronie przyjaciół nie czai się potencjalny właściciel takiego właśnie zwierzaka! Dziś opowiemy Wam dokładnie jak od środka wygląda cały proces domów tymczasowych.

czytaj

Rasy psów: Labrador

Na świecie istnieje około 400 ras psów. Różni je nie tylko kraj z którego pochodzą ale przede wszystkim wygląd i charakter. Dzięki temu każda rasa ma inne predyspozycje do pracy z człowiekiem. Jedne świetnie odnajdują się w pracy policji lub straży jako tropiciel. Inne zaś pełnią funkcje dogoterapeutów dla dzieci i osób przewlekle chorych. Są także rasy psów, które mają wszechstronne zdolności. A jedną z tych ras jest Labrador retriever, który nie tylko świetnie odnajduje się w wodzie jako ratownik. Labradory sprawdzają się także jako przewodnicy osób niepełnosprawnych, w terapii chorych ale ich predyspozycje pozwalają także na uprawianie sportów kynologicznych

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz