
Masz kota? Unikaj tych roślin – są dla niego trujące!
Czas czytania: 3 min

Jakie rośliny są trujące dla kota?
Okazuje się, że roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi jest bardzo długa lista. Wśród nich znajdują się te bardzo popularne, takie jak: Bluszcz Pospolity, Fikus, Oleander, Chryzantema, Jemioła, Żonkil, Aloes, Hortensja, Monstera, Awokado, Przebiśnieg, Rabarbar, czy Lilia. Istnieje także grupa tych cieszących się mniejszym zainteresowaniem, ale jest ona również toksyczna dla kota, a są nimi: Azalia, Kliwia Pomarańczowa, Fiołek Alpejski, Poinsecja, Skrzydłokwiat, czy Ostrokrzew.
Dlaczego warto usunąć te rośliny z otoczenia kota?
Koty uwielbiają podgryzać trawkę – i nie będą dwa razy się zastanawiały nad tym czy chapsnąć blisko stojącą roślinkę. Zostawiając więc w jego zasięgu roślinę dla niego trującą narażasz się na przykre konsekwencje zdrowotne. Toksyny w roślinach powstają na skutek zawartych w nich substancji chemicznych, które w przyrodzie pełnią funkcję tarczy ochronnej. Tzw “kocia trucizna” zawarta w roślinności jest na tyle przebiegła, że często nie daje o sobie znaku w pierwszym momencie po spożyciu. Dopiero po kilku dniach od skonsumowania kawałka zakazanego owocu kot zacznie czuć się źle – i z niezbyt pozytywnych dla właścicieli informacji może okazać się, że zwierzę przez jeden drobny wybryk ma uszkodzone nerki i wątrobę. Co najgorsze – są to konsekwencje nieodwracalne, dlatego apelujemy, by przed zakupem roślinności zapoznać się dokładnie z informacjami na ich temat.

Co robić w przypadku zatrucia się zwierzęcia?
Jeśli zauważysz jakikolwiek z dziwnych symptomów i podejrzewasz, że doszło do zatrucia to czym prędzej skontaktuj się i umów z weterynarzem. W przypadku dostania się toksyn do organizmu nie ma czasu na zastanawianie się – działaj, bo każda minuta pod okiem specjalisty w tym momencie będzie dla Twojego zwierzaka na wagę złota. Przed rozmową z weterynarzem zastanów się, czym dokładnie mógł zatruć się kot – przeanalizuj kilka ostatnich dni, to pozwoli na szybszą reakcję i dokładniejsze leczenie.
Czy istnieją rośliny przyjazne dla włochatych czworonogów?
Oczywiście, że tak i jest ich całkiem sporo – jeśli więc jesteś fanem roślinności to spokojna głowa! Masz z czego wybierać. Z tych popularnych roślin są to np.: Storczyki, Palmy, Juka, Paprocie, Fuksje czy aromatyczna Lawenda. Z racji tego, że właśnie wkroczyliśmy w rok 2021 jest to najlepszy moment na zmiany – proponujemy żebyś przejrzał roślinność w swoim domu i usunął tę, która może być niebezpieczna dla Twojego mruczącego przyjaciela. Cenimy przyrodę, dlatego prosimy byś nie wyrzucał darów natury lecz przekazał je swoim znajomym, rodzinie lub w inne miejsce, które przyjmie je z otwartymi ramionami. W Twojej ulubionej kwiaciarni na pewno znajdziesz roślinność, która zaprzyjaźni się z Twoim kotem – niektóre z nich wpływają dodatkowo korzystnie dla tych właśnie czworonogów. Wybierz się więc na zakupy i ciesz się brakiem toksycznej woni w powietrzu!
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj