
Masz kota? Unikaj tych roślin – są dla niego trujące!

Jakie rośliny są trujące dla kota?
Okazuje się, że roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi jest bardzo długa lista. Wśród nich znajdują się te bardzo popularne, takie jak: Bluszcz Pospolity, Fikus, Oleander, Chryzantema, Jemioła, Żonkil, Aloes, Hortensja, Monstera, Awokado, Przebiśnieg, Rabarbar, czy Lilia. Istnieje także grupa tych cieszących się mniejszym zainteresowaniem, ale jest ona również toksyczna dla kota, a są nimi: Azalia, Kliwia Pomarańczowa, Fiołek Alpejski, Poinsecja, Skrzydłokwiat, czy Ostrokrzew.
Dlaczego warto usunąć te rośliny z otoczenia kota?
Koty uwielbiają podgryzać trawkę – i nie będą dwa razy się zastanawiały nad tym czy chapsnąć blisko stojącą roślinkę. Zostawiając więc w jego zasięgu roślinę dla niego trującą narażasz się na przykre konsekwencje zdrowotne. Toksyny w roślinach powstają na skutek zawartych w nich substancji chemicznych, które w przyrodzie pełnią funkcję tarczy ochronnej. Tzw “kocia trucizna” zawarta w roślinności jest na tyle przebiegła, że często nie daje o sobie znaku w pierwszym momencie po spożyciu. Dopiero po kilku dniach od skonsumowania kawałka zakazanego owocu kot zacznie czuć się źle – i z niezbyt pozytywnych dla właścicieli informacji może okazać się, że zwierzę przez jeden drobny wybryk ma uszkodzone nerki i wątrobę. Co najgorsze – są to konsekwencje nieodwracalne, dlatego apelujemy, by przed zakupem roślinności zapoznać się dokładnie z informacjami na ich temat.

Co robić w przypadku zatrucia się zwierzęcia?
Jeśli zauważysz jakikolwiek z dziwnych symptomów i podejrzewasz, że doszło do zatrucia to czym prędzej skontaktuj się i umów z weterynarzem. W przypadku dostania się toksyn do organizmu nie ma czasu na zastanawianie się – działaj, bo każda minuta pod okiem specjalisty w tym momencie będzie dla Twojego zwierzaka na wagę złota. Przed rozmową z weterynarzem zastanów się, czym dokładnie mógł zatruć się kot – przeanalizuj kilka ostatnich dni, to pozwoli na szybszą reakcję i dokładniejsze leczenie.
Czy istnieją rośliny przyjazne dla włochatych czworonogów?
Oczywiście, że tak i jest ich całkiem sporo – jeśli więc jesteś fanem roślinności to spokojna głowa! Masz z czego wybierać. Z tych popularnych roślin są to np.: Storczyki, Palmy, Juka, Paprocie, Fuksje czy aromatyczna Lawenda. Z racji tego, że właśnie wkroczyliśmy w rok 2021 jest to najlepszy moment na zmiany – proponujemy żebyś przejrzał roślinność w swoim domu i usunął tę, która może być niebezpieczna dla Twojego mruczącego przyjaciela. Cenimy przyrodę, dlatego prosimy byś nie wyrzucał darów natury lecz przekazał je swoim znajomym, rodzinie lub w inne miejsce, które przyjmie je z otwartymi ramionami. W Twojej ulubionej kwiaciarni na pewno znajdziesz roślinność, która zaprzyjaźni się z Twoim kotem – niektóre z nich wpływają dodatkowo korzystnie dla tych właśnie czworonogów. Wybierz się więc na zakupy i ciesz się brakiem toksycznej woni w powietrzu!
Wybane dla Ciebie
Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?
Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.
czytajSzpic miniaturowy
Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?
czytajApteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?
Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?
czytajPsie potrzeby
Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.
czytaj