Mata chłodząca – hit czy mit

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój pies tak mocno dyszy w upalne dni? Nawet wtedy, kiedy nie biega? Psy nie mają możliwości pocenia się. Regulują swoją ciepłotę ciała poprzez dyszenie. Jednak jak każdy organizm, w upalne dni potrzebują chłodnych pomieszczeń, schronienia przed słońcem, leżenia na zwilżonych ręcznikach, wejściu do chłodnej wody. Nie zawsze jednak mamy możliwość zapewnić zwierzęciu klimatyzację czy wyjazd nad jezioro. Specjaliści od psich gadżetów stworzyli więc matę chłodzącą.
AUTOR: Kinga Piłat

Taki gadżet w przypadku upalnych, letnich dni sprawia, że pies ma możliwość ochłodzić organizm, a my nie musimy się gimnastykować z moczeniem i rozkładaniem ręczników.  Mata chłodząca, to nic innego jak podkładka, kocyk, mata, która ma za zadanie chłodzić naszego pupila. Możemy ją położyć na podłodze, w legowisku czy włożyć do bagażnika na czas letniej, urlopowej podróży. Niektóre psy bardzo szybko odnajdują w macie przyjemność i chętnie z niej korzystają. Inne psiaki potrzebują zachęty, aby nauczyć się, że tego rodzaju dywanik sprawi, że termoregulacja przebiegnie sprawniej. W przypadku, kiedy pies nie chce sam położyć się na macie, możemy podać mu ulubiony przysmak, kość czy zabawkę. W taki sposób pies będzie miał możliwość odkrycia przyjemnego chłodu, ale nie przestraszy się nagłej zmiany temperatury. Nigdy nie kładź psa na macie siłą! Pozytywnymi metodami pokaż mu, że to nowe urządzenie jest po to, aby umilić jego życie. Nikt nie lubi czuć się zmuszany. Psy także! Na rynku istnieją 3 rodzaje mat. Są to maty wypełniane wodą, maty żelowe, a także maty, których działanie aktywujemy poprzez zanurzenie w wodzie. Wyglądem wszystkie rodzaje niewiele się od siebie różnią. Każda natomiast posiada wady i zalety. To od nas zależy, którą matę wybierzemy . Maty wypełniane wodą działają na zasadzie pojemniczków na wodę, z których tworzymy kostki lodu do drinków. Po prostu wlewamy wodę w odpowiednie komory i wkładamy do zamrażarki. Mata będzie działać i chłodzić dopóki lód nie zamieni się w ciecz. Kiedy to nastąpi możemy ponownie zamrozić matę i znów położyć ją psiakowi.

W przypadku bardzo upalnych dni i psa, który uwielbia na niej leżeć warto zaopatrzyć się w dwie takie maty i sukcesywnie je podmieniać nie tracąc czasu na czekanie do ponownego zamrożenia. Maty żelowe nie wymagają żadnych dodatkowych działań. Kładziemy je w odpowiednim miejscu, a pod naciskiem ciała psiaka żel uaktywnia się i wydziela przyjemny chłód. Maty, które są aktywowane przez wodę należy po prostu zamoczyć, a nadmiar wody odcisnąć. Do czasu aż woda nie wyparuje z maty będzie chłodzić naszego czworonożnego przyjaciela. Przy wyborze maty należy kierować się kilkoma aspektami. Przede wszystkim należy uwzględnić charakter i osobowość naszego pupila. Jeśli ma on tendencję do zniszczeń, to mata żelowa może okazać się dla niego szkodliwa. Dla takiego zwierzaka najlepsza będzie mata aktywowana wodą, gdyż nie ma w sobie żadnych toksycznych substancji. Należy jedynie wiedzieć, że po przebiciu zębami komory na wodę stanie się ona bezużyteczna, ponieważ wlewana woda będzie wypływać i nie spełni swojej funkcji w żaden sposób. Każda z opisanych wyżej mat posiada wiele rozmiarów. Najczęściej spotykamy maty w kolorze niebieskim. Projektanci akcesoriów stworzyli już także maty dedykowane dla konkretnych ras psów – setery, buldożki francuskie czy maltańczyki mogą liczyć na specjalnie zaprojektowane dla nich maty. Ceny mat są przeróżne. Oczywiście wszystko zależy od rozmiaru i rodzaju wybranej przez nas poduszki chłodzącej. Decydując się na zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 50-220zł. Mając spokojnego psiaka, który nie gryzie przedmiotów będzie to zakup na dłuższy czas, więc warto zainwestować kilkadziesiąt złotych więcej i cieszyć się trwałością przez kilka następnych lat. Przy wyborze maty warto również spojrzeć na jej funkcjonalność nie tylko z poziomu dobra naszego przyjaciela. Sposoby przechowywania, mycia, zwijania w rulon, to opcje, które możemy dobrać wedle naszych oczekiwań.

W końcu korzystanie z maty, to przyjemność dla naszego pupila, ale dbanie o nią, aby służyła dłuższy czas leży w naszej gestii.

Zdjęcia www.trixie.de

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz