Mój kot ciumka, czy jest chory?

Koty mogą mieć całą gamę zachowań obsesyjno-kompulsywnych, ale dzisiaj skupimy się na problemie, który występuje u kotów dosyć często. Mianowicie chodzi o „ssanie” tkanin. Kociaki rodzą się z umiejętnością ssania. Brak tego odruchu uważany jest za patologię. Nie ma w tym nic dziwnego. Kot to ssak i po urodzeniu je tylko i wyłącznie mleko matki.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Jak się objawia ciumkanie?

Matka karmi kocięta zwykle do 6 tygodnia ich życia, czasami przedłużając ten proces. W momencie, kiedy maluchy zaczynają już same jeść stały pokarm wielu opiekunów decyduje się na oddanie zwierząt do nowych domów. To ogromny błąd, ponieważ kocięta powinny przebywać z matką i rodzeństwem co najmniej 12 tygodni, a niektórzy behawioryści zalecają, aby było to nawet 16 tygodni. W momencie, kiedy odbiera się małe kociątko od matki jest ono w ogromnym stresie. Dotychczas pielęgnowane, karmione na życzenie zostaje oddzielone od wszystkiego, co dawało mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W takich momentach mały kotek usilnie próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji i szuka sposobu, aby chociaż odrobinę stworzyć warunki jakie miał przy swojej mamie. Zaczyna ssać – fotel, bluzkę, dywan i wszystko co tylko może chwycić. Chociaż wiele osób nazywa to „chorobą sierocą”, to niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że jest to zaburzenie na tle psychicznym. Jeszcze mniej ludzi wie, co należy robić w takich sytuacjach. Wciąż popełniają te same błędy – głaszczą kotka, mówią do niego pieszczotliwie, nie przerywają ssania. Kotek uczy się, że jeśli będzie to robił częściej, to zyska uwagę człowieka i jeszcze więcej jego troski. Problem narasta. Właściciele zwierząt szukają porad, kiedy niewinne ssanie tkanin zaczyna się robić nagminne, a małe stworzenie robi sobie przerwy tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych i zjedzenie posiłku.

Co robić, aby nie nasilać problemu?

To proste – nie głaskać i nie przytulać kociaka, kiedy zaczyna ssać tkaniny. Dobrym rozwiązaniem jest także „matka zastępcza”, nawet w momencie, kiedy kociątko nie potrzebuje już karmienia. Człowiek nie jest w stanie zapewnić kotu tego, co drugi osobnik tego samego gatunku, dlatego większość fundacji apeluje o adopcje kotów w duetach. Nie muszą być to dwa koty z jednego miotu. Zapoznanie kotów według zasad socjalizacji z izolacją przekona oba zwierzaki, że są sobie potrzebni. Niektóre dorosłe koty również miewają problem z ssaniem tkanin. Niekiedy przychodzi on niespodziewanie. Może się tak stać, kiedy codziennie rozpieszczany przez opiekuna zwierzak nagle ma mniej uwagi. Kot nie rozumie dlaczego się tak dzieje, więc szuka sposobu, aby zwrócić na siebie uwagę. Człowiek w takim momencie powinien się przyjrzeć jak bardzo zmieniła się codzienna rutyna i w miarę możliwości starać się przywrócić pewne schematy, które kot znał np. poświęcając na nie mniej czasu, ale wykonując te same czynności – poranne, wspólne wylegiwanie się w łóżku, głaskanie, przytulanie, zabawy. Jeśli kot natarczywie próbuje ssać tkaniny powinieneś przerwać to zachowanie zachęcając kota do zabawy. W momencie, kiedy ssie Twoje ubranie, możesz zdjąć go z kolan lub oddalić się. Czasami koty robiąc określone czynności starają się pokazać, że czegoś im brakuje. Ssanie tkanin może być również oznaką braku witamin w diecie naszego zwierzaka. Prawidłowo ułożony jadłospis może okazać się lekiem na ciumkanie tkanin.

ak w niemal każdym zaburzeniu na tle behawioralnym najpierw konieczna jest wizyta u weterynarza i wykonanie podstawowych badań, które pozwolą stwierdzić czy oprócz zaburzeń na tle psychicznym kotu nie dolega coś więcej.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz