Mój kot jest wredny?

Nie. Twój kot nie jest wredny. Jest niezależny, ma charakter i przede wszystkim kocią naturę. Trudno wytłumaczyć dlaczego Twój mruczek zrzuca wszystko na ziemię. A może i nie trudno, a wystarczy mu jedynie trochę zabawy i zainteresowania?
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Kot niszczy meble

Kot drapie. W ten sposób znaczy swój teren i nie jest to złośliwe zachowanie. Drapanie najczęściej świadczy o tym, że nasz kot chce zachęcić leniwego opiekuna do zabawy, odreagować stres, oznaczyć teren albo prowokować do działania. Na takie zachowanie opiekunowie najczęściej reagują krzykiem, rzucaniem w kota różnych przedmiotów bądź leją go wodą. Jest to kompletnie nierozsądne zachowanie. Powoduje ono, że kot pod wpływem stresu narobi jeszcze więcej szkód i straci do opiekuna zaufanie. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Zainwestować w dobry drapak! Taki gadżet to podstawa. Drapak musi być solidny, wykonany z trwałych i bezpiecznych elementów. Najlepiej aby był piętrowy, by kot mógł się po nim wspinać. Ważne jest ustawienie drapaka w odpowiednim miejscu. Najlepiej takim, gdzie kot lubi przebywać i skąd będzie miał dobry widok. Jeśli nasz pupil nadal drapie inne przedmioty, możemy zainteresować go czymś innym, np. zabawą. Rozładowanie energii w taki sposób uspokoi naszego pupila.

Kot zrzuca wszystko na ziemię

Wydaje Ci się, że Twój kot jest wredny bo zrzuca wszystko na ziemię. Położysz kubek, a nawet i on trafia na podłogę? Czy to kwestia złośliwości? Otóż nie. On nie jest wredny tylko znudzony. jeśli nie zapewnisz swojemu mruczkowi dobrej zabawy to istnieje spora szansa, że będzie sam próbował dostarczyć sobie rozrywki. Odpowiednia dawka dobrej zabawy przed snem może być też idealnym rozwiązaniem dla osób, które walczą z drapaniem kota w nocy w drzwi. Wybiegany mruczek da Wam troszkę spokoju. Kolejna sprawa to próba zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli nasz kot wie, że reagujemy na takie czynności jak zrzucanie przedmiotów to może robić to celowo abyśmy wiedzieli, że jest. Kolejnym problemem z jakim spotykają się właściciele kotów to skakanie, np. po firanach czy zasłonach. To również można łatwo wytłumaczyć. Kot takim zachowaniem zaspokaja naturalną potrzebę wspinania się. Więc nic dziwnego, że lubi w domu spać w jego najwyższym punkcie.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz